Які таблетки повинні бути у кожній аптечці і які негайно викинути?

Аптечка є у кожному дому. Але деякі з популярних ліків, які є мало не в кожного, недієві і навіть небезпечні для здоров'я! А потрібних нема!

Захворівши, до лікарів звертаються одиниці, а більшість «гуглить в інтернеті» або прислухається до порад друзів та рідних. 70% українців займаються самолікуванням, про це говориться статистика. Зважаючи на це, починати практику самолікування не розумно і неефективно. Важливо відчувати межу між можливістю самостійно усунути прояви простуди і необхідністю звертатися до лікаря. Подекуди за легкими хворобами можуть ховатися тяжкі патологічний стани. Відтак люди, які обирають шлях самолікування, повинні знати, коли його можна застосовувати, а коли необхідно звернутися до лікаря.

То що ж повинно бути під рукою завжди? В ефірі програми «Район здорової людини» розповідає лікарка-терапевт Мар’яни Дмитрук.

– Передусім поговоримо про домашню аптечку. Що повинно бути в аптечці кожної людини в першу чергу?

– Домашня аптечка розрахована на те, щоб допомогти справитися із найпоширенішими захворюваннями, які можуть виникнути в людей. Тому, в першу чергу, сюди має входити засіб від підвищеної температури тіла і з препаратів, які рекомендують зараз, або «Парацетамол», або «Ібупрофен». Їх особливістю є те, що для дорослих дозу потрібно розраховувати згідно з віком, а для дітей – згідно з вагою. Якщо не врахувати вагу дитини, доза можу бути вибрана помилково й ефект може бути недостатнім для того, щоб знизити температуру.

«Аспірин» наразі не рекомендують, оскільки він може викликати важке ураження печінки – синдром Рея, він протипоказаний особливо дітям. «Но-шпу» у світі не використовують, і виявляється, у судинах навіть немає відповідних рецепторів, на які б міг впливати цей препарат. Тому цей засіб не рекомендують для зняття гарячки та температури. «Метамізол натрію» може викликати тяжкі алергічні реакції.

Наступна поширена причина – біль: у голі, вухах чи якийсь інший. «Нурофен», «Парацетамол» – найперші препарати, які дають жаро- та болезнижувальні ефекти. В такому випадку також слід звернути увагу на використання інших засобів. Оскільки для пацієнтів дорослого віку ще можна вибрати певні симптоматичні препарати від горла чи кашлю, а в дитячому слід зважати на те, що ми лікуємо дитину загалом, а не окремий симптом і багато препаратів можуть мати шкідливі побічні дії. Тож дитину краще записати до лікаря, а не займатися самолікуванням.

Зазначу, що червоне горло лікувати не обов’язково, якщо немає додаткових симптомів (болючості, нальотів, підвищеної температури). Будь-які спреї для горла можуть викликати бронхоспазм чи ларингоспазм – тобто можуть бути шкідливими для дітей.

Також один із важливих засобів у аптечці є судиннозвужувальні препарати. У дитячому віці такі медикаменти діють на організм загалом, і можуть негативно впливати на роботу серця. Подібні препарати не рекомендують до шести років, але лікування можна обговорювати з лікарем, щоб підібрати правильну концентрацію засобу і використання.

Часто зустрічаються діареї або блювота – ознаки кишкової інфекції. В домашній аптечці потрібно мати засоби для оральної регідрації. Основним при цих захворюваннях є достатнє вживання рідини, рекомендуються спеціальні гіпоосмотичні розчини. Крім цього можна застосовувати пробіотики. Дітям можна давати «Диасмактид»

А от «Лоперамід» дітям протипоказаний. Для дитячого віку є спеціальний препарат, але його дозування теж треба узгодити з лікарем.

– Якщо вночі заболіло горло: бігти в аптеку чи телефонувати лікарю?

– Найперше слід визначити болючість. Можна прийняти «Нурофен» чи «Парацетамол» в дозі згідно з віком чи вагою дитини. А вже зранку звернутися до свого сімейного лікаря. Проте тут є винятки з правил – стани, коли одразу необхідно викликати «швидку». Це випадок, коли загальний стан є важким: болючість супроводжується підвищеною температурою, нудотою, блювання, загальна слабкість…

– Домашня аптечка, автомобільна та туристична: чим вони відрізняються між собою та які препарати повинні бути у кожній?

– На мою думку, домашня та туристична аптечка не сильно різняться між собою. Навіть для домашньої аптечки ми рекомендуємо мінімум препаратів. Не потрібно їх мати багато. Так само й аптечка, яку збираємо на відпочинок. В туристичну аптечку може входити бинт, пластир, антисептик для шкіри, засоби проти сонячних опіків та комах.

Автомобільна аптечка – сталий стандарт, який має свій склад. Сюди не входить знеболювальний препарат інтенсивної дії. Рекомендується також перевірити, який турнікет (прилад для зупинки крові) знаходиться у аптечці. Бо не у всіх аптечках вони якісні.

– А як правильно зберігати ліки в аптечці?

– Кожні ліки мають свою інструкцію для зберігання, і на упаковці вказаний температурний режим, при якому вони повинні зберігатися. Більшість медикаментів можуть зберігатися при кімнатній температурі у чистому та сухому приміщенні куди не потрапляють сонячні промені. Деякі медикаменти мають свої обмеження по температурному режиму, тому їх краще зберігати в холодильнику.

Не можна зберігати ліки у ванній кімнаті, де підвищений рівень вологи.

– Що варто мати в аптечці літнім людям і родині, яка має маленьких дітей?

– У літніх людей часто спостерігаються хронічні захворювання. Й аби надати їм допомогу, це варто обговорювати з їхнім лікуючим лікарем. Бо зазвичай такі захворювання мають щоденну терапію. Також повинні бути препарати для екстреної допомоги. У старшому віці якщо виникають болі в серці чи головні болі – це досить серйозний стан, у таких випадках не варто займатися самолікуванням, а звертатися до лікаря.

Родині, яка має дітей, формуючи аптечку, варто зважати на користь препаратів і на побічні дії. В цьому випадку потрібно мати менше препаратів, і ті, які рекомендовані лікарем.

– На що слід орієнтуватися, збираючи аптечку?

– Орієнтуватися потрібно на термін придатності ліків, на необхідність їхнього застосування. Специфічні препарати, що містяться в ампулах і мають спеціальний спосіб введення, їх краще купувати після консультації лікарем.

– Чого в домашній аптечці не повинно бути взагалі?

– По-перше, противірусних препаратів та імуномодуляторів. Імунітет – складна система, яку не можливо просто так підвищити. Та й взагалі саме формулювання «підвищення імунітету» є неправильним. Противірусні препарати для окремих хвороб: герпес, гепати – це чітко визначене лікування і для аптечки воно не підходить.

Для респіраторних специфічного лікування не існує, і навіть якщо виробник заявляє про якісь ефекти, вони можуть бути або не специфічними, або зовсім не правдивими.

Антибіотику також не місце в домашній аптечці. Це специфічний препарат, який призначають згідно з показами, віком людини, збудником інфекції, локалізацією і станом пацієнта.

В дитячій аптечці не повинно бути засобів для прорізування зубів, бо можуть мати побічні ефекти, судиннозвужучих препарати, зеленки, фукорцину. Раніше вважалося, що вони мають антибактеріальну дію, але зараз їх не використовуємо.

Протикашлеві ліки також заборонені дітям до чотирьох років.

Склад аптечки потрібно регулярно перевіряти на вміст протермінованих ліків.

Повне інтерв’ю з лікарем у вигляді подкасту можна послухати тут:

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook