“Кожен третій клієнт звертається до мене з невпевненістю та бажанням вийти із замкнутого кола, позбутися туги, депресії, апатії, – каже психологиня Юлія Жукова. І ділиться думками й порадами, що робити, коли нічого не хочеться.
Якщо нічого не хочеться, то робіть через “не хочу”
Чим більше ви не діятимете, тим довше буде депресивний стан. У такому стані активність та мотивація майже на нулі. Така людина думає, що вона нічого не може робити. Але це не так.
Поведінкова активація та соціалізація — те, що допомагає перемогти депресію. На початку зусиллям волі.
Заведіть щоденник і пишіть плани
Плануйте свої справи, заведіть щоденник та напишіть відповіді на запитання:
- Якби у мене не було депресії (апатії), то що б мене могло порадувати?
- Від чого я отримувала задоволення раніше?
- Від чого береже депресія?
У щоденнику напишіть список справ на тиждень. Ма-а-а-аленькі кроки. Нехай це будуть ті справи, які раніше приносили задоволення.
Переключіть увагу
Егоцентризм – найкращий друг депресії. Він змушує концентруватися у собі шукати у собі недоліки. Переключити увагу на зовнішнє спілкування. Наприклад, знайдіть тих, кому потрібна допомога чи відвідуєте тематичні вечори, запишіться на навчання. Важливо ставитись до цього як до експерименту.
Хваліть і любіть себе, а не жалійте
Жалість – це не про любов! Хвалити себе важливо і чомусь одне з найважчих для виконання завдань. За будь-яку дрібницю хваліть. Навіть коли здається, що досить, — хваліть!
Чогось зробили більше, ніж зазвичай, – нагородіть себе. Спершу це буде без емоцій, все одно хваліть. Це частина терапії.
Це лише кроки на початковому етапі. Якщо складно і відчуваєте, що потрібна допомога, будь ласка, не зволікайте – зверніться до фахівця.
Два тижні
Депресія – психічне порушення, яке супроводжується зневірою, втратою інтересу, тугою, смутком, виною, низькою самооцінкою, порушенням сну та апетиту (збільшенням та зменшенням), млявістю, відсутністю уважності.
Поганий настрій минає сам. Якщо не минає протягом двох тижнів, то ймовірно це депресія, яка іноді потребує психотерапії та медикаментозного лікування.
Похваліть себе, що ви дочитали цю статтю! Це перший крок на шляху до виходу із депресивного стану.
Авторка – психологиня Юлія Жукова