Сад і хімія: руйнуємо стереотипи

Рослина, як і людина, не може наїстися, скажімо, на тиждень наперед. Їй постійно потрібні поживні речовини, які треба давати дозовано.

Земля може приносити прибуток, а робота на ній – задоволення. У цьому переконаний садівник Тарас КМІН. У своєму саду він вирощує 120 сортів яблук, 35 сортів персиків, по 25 сортів груш, абрикосів і винограду, по 15 сортів черешні та ожини, по 10 сортів нектарину і слив, 6 сортів фундуку, а ще багато сортів аличі, малини, смородини, айви. Садівник розповів, як доглядає за садом, які препарати використовує і на які культури радить звернути увагу.

– Чи можна отримати добрий врожай, не обробляючи рослини?

– Обробляти треба у будь-якому разі. Культурна рослина без обробки не може: вона захворіє і загине. Тільки обробляти треба в міру і знати чим. Я, наприклад, дотримуюся принципів біологічного землеробства. Воно передбачає застосування безпечних для навколишнього середовища та здоров’я людини препаратів.
Рослина, як і людина, не може наїстися, скажімо, на тиждень наперед. Їй постійно потрібні поживні речовини, які треба давати дозовано. Але препарати, які застосовую я, – це не зовсім ті добрива, до яких усі звикли, а біологічні стимулятори росту. Вони забезпечують культури доступними формами азоту, фосфору та калію, стимулюють їх ріст і розвиток, стійкість до несприятливих факторів, сприяють збільшенню врожайності та покращенню якості плодів і абсолютно безпечні для людини.

– Часто люди називають препарати одним словом – «хімія» і вважають, що вони шкодять здоров’ю. Які ж з них безпечні?

– З абсолютною безпекою для здоров’я можна застосовувати препарати біологічного походження, а також мікроорганізми, бактерії. Але щоб ці препарати були ефективними, їх треба застосовувати чітко за інструкцією.
Наприклад, «МікоХелп» або «Байкал» – це препарати, які містять корисні мікроорганізми, які оздоровлюють ґрунт, підвищують його родючість, попереджують розвиток захворювань тощо. «Актофіт» – високоефективний препарат проти шкідників, при цьому він має біологічне походження, не накопичується ні у ґрунті, ні в плодах. До речі, його можна застосовувати і під час цвітіння: він абсолютно нешкідливий навіть для бджіл.
Слід зауважити, що для органічного землеробства підходять не всі культури. Наприклад, такий сорт яблук, як Оріон, Луна, Імант та деякі інші підходять для органічного землеробства, адже мають імунітет до хвороб. Однак проти шкідників рослини треба все одно обробляти, бо сортів, стійких до шкідників, не існує.

– Які ще препарати ви використовуєте і можете порекомендувати?

– Користуюся багатьма препаратами фірми «Valagro», які, на мою думку, дають добрий результат. Так, зі свого досвіду можу сказати, що найкращий препарат, який допомагає рослинам у стресових ситуаціях, наприклад, протистояти несприятливим погодним умовам, – «Мегафол». Це комплекс біологічно активних речовин, які допомагають швидко відновити ріст рослини. «Мегафол» реально допоміг мені врятувати полуницю і плодові культури від заморозків. Цьогоріч була дуже несприятлива для гідних культур весна. Мороз був двічі. Якби не «Мегафол», усе б померзло. Цим препаратом я кропив ввечері безпосередньо перед приморозком. Вночі було -4 ОС, а рослинам хоч би що!
Препарат «Плантафол», яким обробляю по листку, має збалансований вміст макро- і мікроелементів, необхідних для росту розвитку рослини. «Бороплюс» покращує утворення зав’язі (ним обробляю до і під час цвітіння). Добре стимулює утворення дрібних корінців, а отже підвищує приживаність рослини, такі препарати як «Радіфарм» і «Мікороза». Усе це біологічні препарати.

– Вирощування яких культур, на ваш погляд, найперспективніше?

– Ми зосередилися на тих культурах, які приносять найбільший прибуток і найменш вибагливі у догляді. Враховуючи ті кліматичні зміни, які спостерігаємо останнім часом, з’являється можливість вирощувати нові культури, зокрема, персик. Зараз працюємо над посадкою персикового саду площею 5 га. У наших садах мало вишень, черешень, слив, абрикосів, тому вирощування цих культур також є перспективним.

Можна сміливо братися за вирощування ожини: її врожайність з квадратного метра в рази перевищує врожайність суниці, малини і смородини разом узятих, а збирати ягоди можна впродовж п’яти місяців. Маємо добрі сорти, придатні для промислового вирощування. На продаж можна вирощувати і полуницю. Наприклад, сорт Сан Андреас за сезон дає три хвилі плодоношення. До речі, ми плануємо вирощувати цей сорт у теплиці, тоді можна буде отримати ще й четверту хвилю плодоношення – і мати свіжу полуницю навіть узимку.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook