Як народилася Марія
Трохи більше двох тисяч років том в невеликому місті Назареті жили Іоаким і Анна, майбутні батьки Богородиці.
Іоаким походив із роду царя Давида, а Анна була нащадком Аарона, брата Мойсея. У сім’ї було у власності кілька стад овець, але за своїми доходами вони жили скромно тому, що основна частина заробленого йшла на будівництво Єрусалимського храму і на милостині бідним людям.
Незважаючи на те, що вони були віруючими людьми та жили за Божими законами, Господь не давав їм дітей, хоча їм було вже по сімдесят років. У ті часи бездітність вважалася покаранням Господа за гріхи, тому сусіди Анни і Іоакима навіть ображали і принижували їх.
Одного разу було велике свято, і Іоаким вирушив в Єрусалим, щоб принести дари в один з храмів, але священник відмовив йому в цій милості, і привселюдно оголосив, що грішник, який не має дітей, не має права навіть приносити дари Богу.
У розпачі, старець оселився у печері, де почав гаряче молитися Господу і дав обітницю, що буде перебувати тут і відмовиться від будь-якої їжі до того часу, поки Господь не почує його. Цілих сорок днів Іоаким молився.
А тим часом, його дружина Анна дізналася про те, що трапилося в Єрусалимському храмі, вийшла в сад і сіла під деревом і засумувала. Раптом вона побачила Ангела, який сказав їй: “Аанна! Господь почув твої молитви — ти народиш дочку і назвеш її Марією, що означає Пані та Надія. Нею дарується порятунок всьому світу».
У той самий час Ангел явився до Іоакиму: «Господь почув твої молитви, у вас народиться дочка на радість всьому світу».
Зустрівшись, подружжя розповіло одне одному про Ангела. Невдовзі у них народилася донька, яку за велінням Ангела назвали Марією.
Традиції у День Різдва Богородиці
Свято Другої Пречистої традиційно вважається жіночим днем, коли жінку належить вшановувати як продовжувачку роду. Саме з Другою Пречистою безпосередньо пов’язана давня обрядодія, яку виконували у дохристиянські часи у день вшанування божеств Рожаниць. Їм молилися бездітні жінки, щоб вони допомогли завагітніти і народити дитину.
У християнські часи у церкві з цієї нагоди стали проводи спеціальне богослужіння, після якого жінки запрошували до своїх осель бідних людей на обід, “щоб молилися Богородиці за їхніх дітей”.
Також вважалося, що молитва вагітної жінки саме цього дня за щасливу долю майбутньої дитини має особливо велику силу.
За народними переказами, молитви до праведних Іоакима та Анни допомагають при безплідді.
Богородиця вважається матір’ю і покровителькою всього людства. Тому вважається, що якщо в день Різдва Матері Божої попросити про щось від щирого серця, це обов’язково збудеться. Сімейним парам, у яких немає дітей, актуально молитися цього дня про вагітність і народження малюка.
Цього дня здавна було заведено ходити один до одного в гості. Вважалося: що більше страв на столі, то урожайнішим буде наступний рік.
З давніх часів на Різдво Богородиці жінки намагалися рано-вранці до сходу сонця піти на водойми й умитися, щоб зберегти свою красу аж до старості. Незаміжні ж дівчата, які вмиються до сходу сонця, будуть засватані.
За погодою на Пречисту складали прогноз на осінь. Якщо буде сонячно, то і вся осінь буде теплою і сонячною. Якщо ж похмуро – чекай дощів.