З давніх-давен росу називали Божою сльозою і вірили, що вона має цілющі і магічні властивості, людям додає здоров’я. Тому у багатьох народних прикметах до різних свят згадується, що потрібно вдосвіта вмиватися росою.
Її збирали в глиняні баночки, на полотно. Збирали росу не тільки з трав, але і з каменів. Бігали голими серед рослин, по росі котилися, нею вмивалися.
Колись у селах люди вставали зі сходом сонця, брали білі лляні рушники, вимочували ними росу на полі, а потім вичавлювали і збирали росу, щоб згодом застосовувати її як ліки від головного болю.
Для того, щоб немовлята міцно спали, наші пращури клали на траву полотно, щоб воно увібрало ранкову росу. А потім у нього сповивали дитину. Дитя спало в полотні доти, поки воно не висихало.
Люди вірили, що для того, щоб завжди бути в гарному настрої, достатньо зранку піти на луг і вмитися росою. При поганому настрої, недосипанні і втомі радили до пояса обтиратися росою, зібраною з листя і квітів яблуні.
Багато дівчат використовували росу для любовної магії. Для цього вони зранечку хустками збирали росу з поля, на ній замішували невеликий круглий бублик з діркою посередині. Вірили, що якщо дівчина подивиться через цей отвір спочатку на сонце, а потім на свого коханого, то він обов’язково закохається в неї.
Також дівчата вмивалися росою з поля, де росте жито, пшениця або овес, щоб бути красивими, не мати на обличчі ластовиння, щоб добре росло волосся і не боліли очі. А вмиваючись росою з рослин, що ростуть під дубом, обличчя буде свіжим і гарним, а шкіра ніжною та оксамитовою.
Згідно з народними прикметами на спадаючому місяці слід збирати росу для краси і для позбавлення від «хвороб». Коли місяць зростає, корисно вмиватися росою, щоб у сім’ї був достаток та успіх, удача і процвітання.
Найпростіший спосіб набратися сили і здоров’я від роси – походити по траві босоніж. На світанку встаньте, нічого не їжте і йдіть у поле. Народна медицина пропонує лікувати росою багато захворювань. Найефективніша вона на світанку, коли з рослин виділяється велика кількість лікувальних речовин, що розчиняються в росі.