буряк

Правда і міфи про користь червоного буряка та кому його їсти не варто

Якщо ви думаєте, що буряк – це просто один з інгредієнтів салатів та борщу, то ви нічого не знаєте про цей овоч! Користь та шкода буряків вивчені так добре, що можна впевнено сказати: цей овоч має бути в раціоні майже кожної людини!

Буряк вважається однією з найдавніших культивованих людиною овочевих культур. І таку славу коренеплід отримав не тільки через смак, але і завдяки корисним властивостям, які люди почали помічати давним-давно. Також це один з небагатьох овочів, корисні властивості якого фактично зберігаються до наступного врожаю.

Ні для кого не секрет, що вживаючи буряк, людина стимулює роботу шлунково-кишкового тракту. Буряк має сечогінну, проносну, болезаспокійливу, протизапальну дію, дозволяє очищати організм від шлаків, токсинів і нормалізує рівень холестерину в крові. Однак існує кілька наукових фактів і поширених помилок про користь буряка, які корисно знати будь-якій людині.

Буряк зберігає всі корисні властивості навіть у вареному вигляді

Більшість корисних речовин зберігаються в буряках навіть після термічної обробки. Цим коренеплід відрізняється від інших овочів, які після варіння втрачають практично всі свої корисні властивості. Наприклад, бетаїн, який є у буряках і бере участь у процесах жирового обміну, міститься і у свіжому буряковому соку, і в борщі.

Та попри це їсти буряки краще все-таки сирому вигляді, у такому разі організм отримує максимальну кількість вітамінів А, С, Е, D, вітамінів групи B, антиоксидантів, корисних органічних кислот, заліза, калію, кальцію, магнію, марганцю, йоду, сірки, фосфору, фтору і т. д.

На другому місці за користю – запечений буряк. Він хоч і проходить термічну обробку, проте корисні речовини з нього не виварюються. До речі, печений буряк ще й набагато смачніший за варений.

  • Як буряк може допомогти покращити здоров’я

Свіжий буряк може спровокувати сечокам’яну хворобу

Дійсно, в сирому буряку міститься велика кількість солей щавлевої кислоти, накопичення яких в організмі провокує появу сечокам’яної хвороби. Однак цього негативного ефекту можна уникнути, якщо поєднувати свіжий буряк з лимонним соком й оливковою олією. Ці продукти частково нейтралізують шкідливі солі щавлевої кислоти. Звичайно, такий спосіб не дуже підходить для людей з підвищеною кислотністю шлункового соку.

Буряковий сік знижує артеріальний тиск

Згідно з результатами досліджень, склянка бурякового соку в щоденному раціоні людини здатна знижувати артеріальний тиск при гіпертонії. Вживаючи сік протягом місяця, можна досягти стійкого ефекту, який потім зберігається протягом декількох тижнів. Також буряковий сік має протизапальну, знеболювальну і загальнозміцнювальну дію, він рекомендується при цукровому діабеті, оскільки знижує рівень глюкози в крові і підвищує чутливість до інсуліну.

Буряк протипоказаний алергікам

Окремі речовини, які містяться у буряку, можуть викликати досить виражені алергічні реакції. Це відбувається через високу здатність буряків до абсорбації радіонуклеїнових елементів і важких металів. Як правило, дорослі люди знають про індивідуальну непереносимість буряків і продуктів з них, а в дитячий раціон цей коренеплід потрібно вводити з обережністю.

При наявності у дитини діагнозу атопічний дерматит буряк вводиться у раціон тільки після тесту на алергічну реакцію. Алергія на буряки може проявлятися дрібною висипкою на шкірі, ускладненим диханням і підвищеним сльозовиділенням.

Алергікам варто пам’ятати також і те, що буряковий порошок застосовується в харчовій промисловості в ролі натурального барвника. По суті, жоден яскраво-червоний продукт не обходиться без використання виділеного з буряка пігменту.

Буряк корисний під час вагітності

Яскраво-бордовий коренеплід містить велику кількість фолієвої кислоти, або вітаміну B9. Ця органічна сполука просто необхідна для нормального розвитку плоду в перші 12 тижнів вагітності і підтримки жіночого організму під час виношування дитини. Фолієва кислота розщеплюється при термічній обробці буряків, тому вагітним жінкам рекомендується вживати сирий буряк.

Достатня кількість фолієвої кислоти попереджує появу вад розвитку у майбутньої дитини, бере участь в правильному формуванні плаценти і нервової трубки плода. Ця речовина також захищає жінку від анемії, бере участь у нормалізації обміну речовин і добре впливає на імунітет. При цьому, враховуючи ризик виникнення алергічних реакцій у немовлят в утробі матері, вводити буряк в раціон вагітним жінкам слід з обережністю і краще це робити після консультації з фахівцем.

Народні рецепти з використанням червоних буряків

  • При гіпертонії рекомендується щодня протягом тижня випивати буряковий сік, змішаний з медом: до половини склянки соку додати столову ложку меду. Такий засіб треба пити до їди 2-3 рази на день упродовж тижня.
  • При депресії, стресах, безсонні змішують в рівних частках свіжий буряковий сік з медом. Приймають по 1-2 столові ложки тричі на день.
  • При нежиті у кожну ніздрю закапують по 2-3 краплі свіжого соку буряка. Процедуру повторюють 2-3 рази на день.
  • Щоб позбутися від лупи можна використовувати так звану “бурякову воду” – настій буряків на холодній воді з розрахунку 2 дрібних порізаних буряки на 3 літри води. Такий засіб застосовують під час миття волосся замість звичайної води.
  • При лікуванні виразок і для загоювання ран кашку з сирих буряків накладають на проблемні місця і фіксують пов’язкою.

Кому протипоказаний буряк

Буряк протипоказаний при підвищеній кислотності шлункового соку і при сечокам’яній хворобі. Більшість інших протипоказань пов’язані з індивідуальною непереносимістю продукту.

Перед застосуванням будь-яких засобів народної медицини проконсультуйтеся з лікарем!

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook