Правда і міфи про коліки у малюків. 7 запитань педіатру

У малюка болить животик? Мучать коліки? Дитина часто плаче? Чому, що робити у такій ситуації, як допомогти малюку, розповідає педіатр.

Що робити батькам, коли у дитини коліки, розповіла лікарка-педіатриня Людмила Ляшук в ефірі програми «Район здорової людини» на радіо СіD fm.

Чому у немовлят бувають коліки?

– Коліки – та проблема, через яку проходять всі малюки на початковому етапі життя. Як відрізнити коліки від іншого захворювання?    

– Так, ними страждають більшість немовлят, але не обов’язково всі. Все залежить від дитини. Точного визначення і чітких причин виникнення їх наразі немає. Є припущення. Вони виникають зазвичай з тритижневого віку і тривають до трьох-чотирьох місяців, але не завжди так. Коліки тривають більше, ніж три години поспіль і три рази на тиждень, вони виникають і закінчуються раптово. Дитина народжується з незрілою нервовою, кишково-шлунковою системами, тому є дуже багато причин коліків. Є визначення, що малюкові коліки – це варіант мігреней, які бувають у дорослих, просто дитина не може розказати, що і як болить.

 Досить часто можна почути, що мама щось не те з’їла, і через це дитину потім мучить животик. Яка причина появи коліків? Чи пов’язано це з тим, чим харчується мама?

– Мама повинна раціонально харчуватися, але уникати жирної їжі, алкоголю, тютюну, свіжих молочних продуктів, тому що вони можуть провокувати коліки у новонароджених дітей, а також уникати продуктів, які викликають здуття дорослих – свіжа капуста та свіжі яблука. Мама повинна їсти і білкову їжу: м’ясо, рибу, яйця, овочі, каші. Раціон має бути раціональний та збалансованим.

 Якщо дитину турбують коліки, її потрібно показувати лікарю?

– Потрібно дивитися за станом дитини. Будь-який плач дитини – це стрес для мами. Важливо мамі розповідати, що це все нормально, але також потрібно стежити за станом дитини: хороший колір шкіри, нормальні рефлекси, хороший потяг до їжі, адекватні випорожнення…

 Іноді батьки хочуть заспокоїти дитину і беруться її інтенсивно колихати. Це правильно?

– Ні, це не правильно. Бо існує навіть синдром «струшеної дитини». Це вже насильство над дитиною, бо коли ми інтенсивно колишемо, робимо різкі рухи головою дитини, тому головний мозок, ніби плаває в черепній коробці і травмується об стінки черепа. Це дуже небезпечно робити дітям до трьох років. Також не можна дітей підкидати.

Лікування і профілактика коліків у немовлят

 Розкажіть, як лікувати коліки?

– Причина їх не встановлена, зазвичай, це незрілість нервової системи та шлунково-кишкового тракту. Як такого лікування коліків немає. У першу чергу ми визначаємо харчування мами, а також консультуємо, як правильно годувати дитину, адже неправильне положення біля грудей може провокувати захоплення повітря.

Після годування важливо потримати дитину вертикально, чи під кутом 45 градусів, щоб зайве повітря, яке дитина заковтнула під час смоктання, вийшло. Важливо викладати дитину на животик, щоб покращити газовідведення. Можна робити масаж живота.

Важливо робити це обережно. Потрібно наголосити мамі, що це нормально, таке буває у всіх діток, щоб мама була спокійна. У цей період мами часто є виснажені, як фізично, так і морально, тому важливо, щоб найближче оточення завжди їй допомагало. Найважливіше – це фізичне та психічне здоров’я годуючої жінки.

– Чи існує профілактика коліків?

– Правильне прикладання до грудей, часте викладання на живіт, розведення ніг в кульшових суглобах, раціональне харчування лактуючої жінки, виключення з раціону цільного коров’ячого молока (молочні продукти можуть провокувати здуття живота), благополучна психоемоційна обстановка в родині і в мами особливо.

Існує думка,  що ситу дитину коліки турбують значно менше, аніж голодну. Але це міф. Ситу дитину теж можуть турбувати коліки. Коли малеча кричить, потрібно визначити причину цього.

 Діти на штучному вигодовуванні частіше потерпають від коліків, аніж ті, що на грудному.

– Я вважаю, що це міф. Але однозначної відповіді не можу дати. Важливо при можливості годувати дитину грудним молоком, адже це краще для фізичного та психічного здоров’я.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook