Аналізи – це один із інструментів для лікаря, за допомогою якого можна підтвердити чи спростувати діагноз, призначити лікування. Аналізи є безоплатними для пацієнтів, але кожним медичним пакетом передбачено певний перелік – відповідно до специфіки надання медичної допомоги. Деталі роз’яснює Національна служба здоров’я України.
Наприклад, у центрі надання первинної медичної допомоги можна зробити аналізи, що входять до переліку безоплатних медичних послуг за пакетом “Первинна медична допомога”. Зокрема, це:
- загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
- загальний аналіз сечі;
- рівень глюкози у крові; загальний рівень холестерину.
- а також швидкі тести на вагітність, на тропонін, на ВІЛ, на вірусні гепатити, на антиген SARS-CoV-2 (тобто COVID-19).
Майбутня мама може зробити усі призначені гінекологом аналізи безоплатно в жіночій консультації, яка має договір за пакетом “Ведення вагітності в амбулаторних умовах”. Також певні аналізи передбачені у пакетах амбулаторної та стаціонарної медичної допомоги, в пакетах з лікування онкологічних захворювань та інших.
- Як безоплатно отримати консультацію у приватного лікаря: роз’яснення МОЗ
Який лікар дає направлення на аналізи?
Якщо пацієнт лікується у стаціонарі, направлення на аналізи не видаються. Вони входять у безоплатний пакет послуг у стаціонарі. За інших умов – необхідне направлення.
Іноді пацієнти переконані, що лікар має виписати е-направлення на всі аналізи, які хоче зробити пацієнт. Але це – неправда.
Електронне направлення виписує лікуючий лікар – або лікар первинної ланки, або вузький спеціаліст, і тільки якщо це потрібно для встановлення діагнозу або призначення лікування. Пацієнт не може вимагати направлення на аналізи за власним бажанням.
Також зверніть увагу, направлення на аналізи виписує той лікар, який призначає ці обстеження. В такому разі цей самий лікар і має створити електронне направлення пацієнтові, і не відправляти пацієнта до сімейного лікаря задля цього.
Перевірити серце: які безоплатні обстеження можна пройти
Якщо лікар не виписує направлення
Що робити, якщо лікар-спеціаліст відмовляється виписувати електронні направлення на ті обстеження, які сам призначив?
- Зверніться до керівника медичного закладу, якщо лікар відправляє вас або ваших рідним за направленнями на призначені обстеження до сімейного лікаря.
- Проконсультуйтесь з оператором контакт-центру НСЗУ за номером 16-77, як залишити скаргу у разі неможливості розв’язувати питання безпосередньо в лікарні.