діти в укритті

Повітряні тривоги у школі: як підготувати і заспокоїти дитину, що покласти у рюкзак?

Батькам важливо подбати, аби їхня дитина почувалася максимально комфортно у школі під час повітряної тривоги, мала усе необхідне і знала, що робити, щоб заспокоїтися.

З початком навчального року частина дітей знову почала ходити до школи. Більшість уже знає, що робити, коли під час навчання звучить сирена. Але є першачки, школярі, які нещодавно повернулися з-за кордону, перейшли з офлайн на онлайн навчання або переїхали чи просто змінили школу. Під час повітряної тривоги вони можуть розгубитися чи запанікувати.

Тому батькам важливо подбати, аби їхня дитина почувалася максимально комфортно у школі під час повітряної тривоги, мала усе необхідне і знала, що робити, щоб заспокоїтися.

Як підготувати школярів до повітряних тривог під час навчання

  1. Обов’язково дізнайтеся все про укриття та правила безпеки у вашій школі. Поговоріть із дитиною про те, що вона має робити у школі під час тривоги. Розкажіть, що вчителі знають, як діяти і подбають про всіх школярів, а дітям треба чітко слухатися їхніх інструкцій.
  2. Поясніть, що освітній процес триває і під час повітряної тривоги. Наголосіть, що у цей час дитина не може піти додому, а виходити з укриття небезпечно для життя та здоров’я.
  3. Якщо ваша дитина самостійно ходить до школи, розкажіть і покажіть їй укриття на маршруті, яким вона може скористатись, адже повітряна тривога може спіткати дитину між школою і домом. Якщо швидко дістатися до найближчого укриття неможливо, найкраще скористатися заглибленими приміщеннями та спорудами (наприклад, підземним переходом, магазином у підвалі), а якщо такого немає, то треба сховатися у будь-яких відкритих для громадськості будівлях за правилом «двох стін». Якщо дитина перебуває в громадському транспорті, необхідно вийти з нього та піти до одного з найближчих укриттів, про які ви домовилися на маршруті.
  4. Розʼясніть дитині основні правила поведінки з вибухонебезпечними предметами.
  5. Надайте адміністрації школи свої контакти, контакти тих, хто може забирати дитину зі школи, деталі стану здоров’я дитини тощо. Якщо дитина має особливі потреби, і ви хвилюєтеся про її фізичний чи психічний стан, обговоріть усе це з адміністрацією. Розкажіть, які медикаменти приймає дитина, як вона може реагувати на тривожну ситуацію.
  6. Подбайте, щоб дитина також знала ваші контакти, свою групу крові, свої хронічні хвороби тощо. Для учня початкової школи можна зробити нашивку з цими даними на наплічнику або вкласти записки до щоденника, телефона, кишені.
  7. Приєднайтеся до розсилки/чату школи чи класу, щоб бути в курсі всіх подій.

Що покласти дитині в рюкзак

Подумайте разом із дитиною, що варто покласти в сумку, яка зберігатиметься у школі на випадок тривоги, а що дитина носитиме із собою в шкільному наплічнику.  У пакет, який зберігатиметься у школі (якщо для цього є умови), варто покласти:

  • улюблений снек дитини тривалого терміну зберігання (наприклад, печиво, сухофрукти, горішки);
  • пляшку води;
  • серветки (сухі та вологі), антисептик;
  • ліки, якщо дитина приймає якісь препарати на постійній основі (обов’язково повідомте вчителя про прийом і приклейте до ліків інструкцію, як саме потрібно давати препарат);
  • ламінована записка, у якій вказані ПІБ дитини, контактні дані батьків та ближніх родичів (імена, телефони, адреси).

Що дитині може стати у пригоді під час повітряної тривоги?

Варто покласти дитині речі, які сприятимуть її комфорту та допоможуть відчувати вашу турботу.

  1. Якась іграшка, яка подобається дитині. Це може бути двійник улюбленої іграшки, яка лишається вдома.

  2. Напишіть дитині записку/записки підтримки – це може бути щось смішне, що розвеселить дитина, або слова підтримки чи просто смайлик (особливо актуально, якщо ваша дитина в підлітковому віці, коли чутливі листи можуть бути сприйняті як гіперопіка). Якщо ваша дитина ще не вміє читати – намалюйте їй записку, створіть колаж, де слова не потрібні, але підтримка відчутна. Так вона відчуватиме турботу, навіть коли ви не поруч.

  3. Наліпки – безпрограшна розвага для будь-якого віку. Для старших – це можуть бути стікерпаки, які можна клеїти на телефон, щоб ділитись із друзями, для молодших – будь-які наліпки з їх улюбленими героями.

  4. Дитяча психологиня Світлана Ройз звертає увагу, що під час стресу ігри дітей можуть бути трохи «регресивними», тобто старші діти можуть знову грати в ігри для малечі. Тож можете покласти в рюкзак декілька пачок повітряного пластиліну або невелику настільну гру, в яку можна грати разом із друзями (наприклад, UNO).

  5. Якщо в дитини  є гаджет, закачайте туди її улюблену книгу в аудіоформаті та не забудьте покласти навушники.

Кожну з цих речей можна запакувати як невеличкий сюрприз, наприклад, обгорнути білим звичайним папером і залишити смішні написи – «відкрити, якщо хочеться зайняти руки», «відкрити, якщо занудьгували з друзями», «зліпи з мене сонечко» тощо. Навіть якщо дитина не вміє читати, сам процес розгортання сюрпризів буде захопливим.

Батьки/опікуни знають, що цікавить їхніх дітей, тож можуть удосконалювати цей список. Наприклад, додати улюблену книгу, гаджети для дрібної моторики (в стилі pop it тощо).

Формуючи цю частину рюкзака безпеки, зважайте на індивідуальність дитини та її інтереси – а у цьому немає кращого спеціаліста, ніж важливі для дитини дорослі!

Як заспокоїти дитину під час повітряної тривоги

Якщо повітряні тривоги викликають у дитини відчуття страху та паніки, навчить її простих вправ, які допоможуть стабілізуватися:

ДИХАННЯ ЖИВОТОМ

Техніка складається з трьох кроків:

  1. Покладіть руку на живіт.
  2. Зробіть кілька усвідомлених вдихів та видихів. Наприклад, 5 секунд вдих, 5 секунд видих. Стежте, щоб вдих був через ніс, а видих — через рот.
  3. Поясніть дитині, що коли вона вдихає, то м’яко надуває свій живіт, як повітряну кульку, а коли видихає, повітря ніби повільно виходить із кульки.

Таке дихання заспокоює та допомагає кисню швидше наситити кров.

ВПРАВА «МЕТЕЛИК»

Покласти ліву руку покладіть на праве плече, а праву – на ліве. І по черзі поплескаємо долонями по плечах: «тік» по одному, «так» – по іншому. Вправу треба робити повільно, монотонно. Це заспокоює тіло, вимикається тривога та паніка.

ІНШІ ВПРАВИ ТА ТЕХНІКИ, ЩОБ ЗАСПОКОЇТИ ДИТИНУ ПІД ЧАС ТРИВОГ:

  • Знайти кілька предметів одного кольору і перелічити їх.
  • Порахувати кроки до якогось предмета.
  • Рахувати від десяти до одного.
  • Потерти кінчик носа.
  • Злегка натиснути долонями на очні яблука з двох боків.
  • Подивитися праворуч якомога далі, не повертаючи голови, затримати погляд на 15–20 секунд, потім перевести погляд прямо, потім подивитися ліворуч якомога далі, потім знову прямо.
  • Розтерти руками тіло.
  • Розтерти точку між підмізинним пальцем і мізинцем.

Можна написати ці вправи на листочку і покласти у наплічник безпеки, який дитина бере із собою до сховища. І головне – поясніть дитині, що страх і паніка – це дуже неприємно, але не смертельно, і разом ви з усім упораєтесь.

Матеріал підготовлено в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook