БУРЯК – ГІПЕРТОНІКАМ
Завдяки вмісту вітаміну U буряк допомагає при виразкових хворобах шлунка і дванадцятипалої кишки. Цей овоч покращує пам’ять при атеросклерозі, його використовують для лікування неврозів, безсоння, анемії та гіпертонії, виводить з організму токсини і важкі метали. З профілактичною метою буряк бажано вживати не менш як двічі на тиждень, а людям з підвищеним рівнем холестерину в крові слід їсти страви з буряка щодня.
Буряк по-корейськи
0,5 кг буряка, 3–4 зубці часнику, 3–4 ст. ложки яблучного оцту, 1/3 скл. олії, 1 ч. ложка коріандру, сіль, чорний мелений перець.
Буряк натерти на тертці для корейської моркви. Додати сіль, перець, коріандр, оцет, вичавлений часник, перемішати. Буряк у мисці поставити на водяну баню на 15–20 хв, періодично помішувати. Полити його ретельно розігрітою олією, перемішати. Поставити на ніч у холодильник.
КВАСОЛЯ – СЕРДЕЧНИКАМ
Квасоля містить багато білка, який за харчовою цінністю прирівнюється до білка м’яса. Її зерна багаті на мінеральні речовини (кальцій, магній, фосфор, калій) та мікроелементи (цинк, сірка, мідь тощо). Завдяки високому вмісту заліза квасоля корисна при анемії. Також у ній багато вітаміну Е, який є антиоксидантом і запобігає виникненню захворювань серця і судин.
Квасолевий суп із грибами
По 400 г квасолі і свіжих грибів (або 2 жмені сушених), 2 л води, 3–4 ст. ложки олії, 1 лавровий листок, 4 зубці часнику, сіль, петрушка.
Квасолю на ніч замочити, відварити у 2 л води, насамкінець варіння додати лавровий листок, посолити. Половину квасолі вийняти, змолоти блендером на пюре, покласти назад у каструлю з бульйоном. У сковороді розігріти олію, обсмажити 2 зубці часнику (порізані пластинами). Коли часник набуде золотистого кольору, його дістати і викинути. Почищені, промиті (сухі – замочені і зварені до готовності) і нарізані гриби обсмажити в олії, посолити. Додати гриби до бульйону з квасолею і квасолевим пюре. Відварити все разом ще 10 хв. Насамкінець додати нарізану петрушку, дрібно нарізаний часник і мелений чорний перець. Вимкнути вогонь і дати супу настоятися 10 хв. Щоб бульйон був світлішими, суп треба готувати з білої квасолі або злити першу воду після закипання червоної квасолі.
ВІВСЯНКА – «СОННИМ МУХАМ»
Британські вчені упродовж місяця щодня годували групу добровольців у віці 30–80 років вівсяною кашею. Результати дослідження перевершили очікування: уже через тиждень у всіх людей покращилися показники роботи мозку, а з «побічних ефектів» відзначали бадьорість і піднесений настрій.
Вівсяні котлети
1 скл. вівсяних пластівців, 0,5 скл. води, 3 печериці, по 1 картоплині та цибулині, 2 зубці часнику, зелень, сіль, перець.
Вівсяні пластівці насипати в миску, залити окропом, накрити кришкою й залишити набухати на 20 хв. Картоплю та цибулю почистити і натерти на тертці з малими отворами, печериці порізати маленькими кубиками, зелень посікти, часник пропустити через прес. До набряклої вівсянки додати картоплю, цибулю, часник, гриби і зелень, масу перемішати, посолити й поперчити. Зліпити з неї котлети. Обсмажити на сковороді з олією з двох боків.
ПЕЧЕРИЦІ – ІНТЕЛЕКТУАЛАМ
Завдяки великій кількості вітамінів групи В (зокрема В2) печериці допомагають при головному болю. Аргінін та лізин, що містяться в них, позитивно впливають на пам’ять та активізують розумову діяльність людини. Вони також нормалізують апетит, підвищують імунітет, знижують рівень «поганого» холестерину, зменшують ризик інфаркту і запобігають з’яві атеросклерозу.
Печериці у маринаді
500 г печериць, 2 ст. ложки олії, 0,5 ст. ложки меду, 0,5 лимона, 2 ст. ложки соєвого соусу, дрібка меленого білого перцю, 2 ч. ложки сухого чебрецю, сіль.
Дрібні печериці помити і на бажання зняти з капелюшків шкірку. Капелюшки можна злегка надрізати хрест-навхрест, щоб грибочки краще промаринувалися. Посипати сухим чебрецем, сіллю, білим меленим перцем. Далі полити олією, лимонним соком, соєвим соусом. Накрити ємність з грибочками харчовою плівкою і поставити в холодильник мінімум на 6 год. Вони набудуть золотисто-коричневого кольору й будуть повністю готові до вживання. Але для ще більшого посилення смаку можна гриби підсмажити на краплі олії на великому вогні упродовж кількох хвилин. Подавати на стіл у гарячому або холодному вигляді.
СЕЛЕРА – НЕРВОВИМ
Селера уповільнює процеси старіння, оскільки білки, вітаміни, кислоти і мінерали, що містяться в ній, забезпечують нормальну діяльність усіх клітин організму. Селеру застосовують при лікуванні нервових розладів – супутників перевтоми. Вона позитивно впливає на роботу серцевого м’яза, зміцнює та відновлює його, корисна при захворюваннях шлунка, ревматизмі, ожирінні, хворобах сечовивідної системи і суглобів.
Салат «Весняний»
1 невеличкий корінь селери, по 2 яблука і морквини, по 0,5 скл. волоських горіхів і родзинок. Соус: майонез або по 2 ст. ложки меду і сухого вина (або 2 ч. ложки винного чи яблучного оцту).
Селеру, моркву та яблука почистити від шкірки, потерти, додати посічені горіхи, ошпарені родзинки. Заправити майонезом або сумішшю меду і вина (оцту). Другому варіанті салат поставити на кілька годин у холодильник, тоді буде ще смачніший. Можна додати потертий сирий буряк.
МОРКВА – ДІТЯМ
Каротин, який міститься у моркві, покращує роботу легенів. Фітонциди зменшують кількість мікробів у порожнині рота, тому морква є чудовим профілактичним засобом проти карієсу. Оскільки вітамін А допомагає зростати, моркву рекомендують їсти дітям. Сирий морквяний сік помічний при виразкових захворюваннях, підвищує імунітет, позитивно впливає на підшлункову залозу, зміцнює нервову систему.
Салат «Люкс»
100 г моркви, 75 г арахісу, 1–1,5 ст. ложки соєвого соусу, 1 ч. ложка коріандру, дрібка червоного меленого перцю, кріп, 1,5 ст. ложки олії.
Моркву натерти на тертці для моркви по-корейськи з великими отворами, додати соєвий соус, спеції, перемішати. Перекласти у пакет, щільно загорнути і поставити у холодильник на добу. Наступного дня обсмажити арахіс на сухій сковороді 10 хв або у мікрохвильовці 2,5 хв. Нарізати кріп. Змішати всі складники, додати олію, поставити в холодильник на 10 хв.