Борщівник є небезпечною рослиною для людини, що може призвести до важких опіків та алергічних реакцій. Важливо знати, як уникнути контакту з цією рослиною та що робити у разі, якщо контакт відбувся. Захисний одяг та швидка реакція можуть допомогти зменшити ризики для здоров’я.
Чим небезпечний борщівник?
Борщівник – однорічна рослина, яка може бути дуже небезпечною для нас. Річ у тому, що борщівник містить небезпечний сік.
У ньому містяться фуранокумарини – хімічні сполуки, які роблять шкіру надзвичайно чутливою до ультрафіолетового випромінювання. При контакті з соком або іншими частинами рослини та подальшому впливі сонячного світла можуть виникнути важкі опіки.
Після потрапляння соку на шкіру виникає опік, який може бути дуже сильним та небезпечним. Якщо сік борщівника потрапить на слизові оболонки (очі, рот), це може призвести до серйозних ускладнень, включаючи тимчасову або постійну сліпоту, сильне подразнення та набряк.
Наслідки контакту з борщівником можуть бути тривалими. Люди, які постраждали від опіків борщівником, можуть виявити, що їхня шкіра залишається чутливою до сонячного світла протягом декількох років після первинного контакту.
Також сік борщівника містить у невеликих дозах канцерогени, які сприяють виникненню онкології, а також тератогени, які впливають на генотип наступних поколінь дітей.
Сік борщівника ніяк не виявляється. В нього немає запаху, він не здійснює фізичних відчуттів на шкірі. Опік може бути не помітним.
Перші симптоми контакту із борщівником з’являються після потрапляння на уражену ділянку ультрафіолету. Людина відчуває:
- Біль на пошкодженій ділянці шкіри.
- Печіння.
- Свербіж.
Що робити, якщо контактували з борщівником?
Борщівник взагалі краще обходити стороною та зовсім її не чіпати. Якщо ж ви все ж таки “зустрілися” з борщівником та його небезпечними властивостями:
- Терміново та ретельно промити пошкоджені ділянки мильною водою та сховати під одяг.
- Уникайте сонця та його променів протягом двох діб.
- Якщо сік потрапив в очі негайно треба вмитися чистою водою та носити окуляри від сонця.
- Зверніться до лікарів, якщо опік став сильним.
- Навіть після того, як опік пройде, шкіра може бути більш чутлива понад двох років!
- Зберігайте уражені місця від засмаги та використовуйте спеціальні креми для шкіри.
Перед застосуванням будь-яких засобів народної медицини проконсультуйтеся з лікарем!
Радимо також прочитати: Тільки не сметаною: чим мастити шкіру при сонячних опіках