Чому дитина кашляє: 20 можливих причин

Коли дитина починає кашляти, батьки часто просто йдуть в аптеку по ліки проти кашлю або вдаються до бабусиних методів лікування. Та потрібно розуміти, що причини кашлю різноманітні, їх понад 20!

“Кашель – це не хвороба. Це рефлекторна дія, яка дає змогу організму очищувати верхні дихальні шляхи від слизу, сторонніх предметів, що їх можуть подразнювати. Кашель сам по собі не є хворобою, він, навпаки, допомагає маленькому організму  скоріше видужати! А причин кашлю існує понад 20 видів!” – пояснює дитячий лікар МЦ “Салютем”  Тетяна Мельничук.

Кашель може мати багато причин

  • Діти, які часто хворіють, мають знижений імунний захист до факторів навколишнього середовища, тому при контакті з хворим одразу починають хворіти (таке часто буває у малюків при відвідуванні дитячого садочка або у початкових  класах  школи).
  • Аденоїдит – це розростання лімфоїдної тканини (мигдаликів)  у носоглотковій частині. Такі дітки переважно дихають ротом, хроплять уночі, гугнявлять при спілкуванні – цей стан може бути як гострим, так і хронічним.
  • Синдром постназального  затікання – це затікання слизу з носа по задній стінці глотки у  дихальні шляхи (це виникає кашель). У дитячому організмі, на відміну від дорослого, стікання слизу в такому напрямку відбувається у зв’язку з анатомічною будовою носових ходів (з часом організм виростає і слиз легко стікає вперед при сяканні носа). Тому батьки повинні зрозуміти, що змушувати  дитину сякати ніс  не зовсім правильно! Спочатку потрібно розрідити в’язкий слиз і далі самовільно дати змогу витікати йому вперед, обережно прийнявши його носовичком.
  • Залишкові  явища хвороби – це стан, коли дитина пролікована, лише залишилось періодичне покашлювання упродовж дня (до 10 епізодів кашлю на день). Про повне одужання свідчить нормалізація показників загального аналізу крові.
  • Алергічний риніт (поліноз), алергічний кашель – багато дітей мають генетичну схильність до алергії, що передається від батьків, чи пов’язана з різними факторами зовнішнього середовища: погіршення екології, синтетичні домішки у продуктах, пральні порошки та інші штучні засоби гігієни, цвітіння  різних  рослин, шерсть тварин та багато іншого.
  • Бронхіальна астма – це хронічне запалення дихальних шляхів, що супроводжується важким диханням, кашлем зі свистом, відчуттям задишки. Виникає це захворювання у зв’язку з реакцією дихальних шляхів на подразники (алергени). Лікування хвороби тривале. Головне, про що повинні пам’ятати батьки, чим раніше після підтвердження діагнозу розпочати лікування – тим скоріше настане ремісія (період між приступами хвороби) або її  повне зникнення.
  • Фарингіт, ларингіт, трахеїт – запалення слизової  мигдаликів і задньої стінки глотки, горла  чи  трахеї. При цьому дитину турбує біль, першіння чи  лоскотання в горлі, що супроводжується сухим кашлем.
  • Бронхіт – це захворювання верхніх дихальних шляхів, запалення слизової оболонки бронхів. Потрібно пам’ятати, що чим менший вік дитини, тим важче перебігає ця хвороба, оскільки анатомічно просвіт бронхів у малят менший і сила самостійного відкашлювання менша, слиз густіший. Тому  лікувати малюків потрібно одразу згідно з призначеннями лікаря-педіатра.
  • Пневмонія – це запалення самої легеневої тканини, причиною якого можуть бути віруси, бактерії, грибкові ураження та інше.  Це небезпечне для життя дитини захворювання! Лікування переважно стаціонарне або, в залежності від важкості хвороби, можливе лікування вдома, при щоденному спостереженні лікарем.
  • Кашлюк – інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликає бактерія Bordetella pertussis. Воно супроводжується спазматичним кашлем. Ця хвороба небезпечним тим, що триває місяцями, довго лікується і має небезпечні наслідки для життя дитини.
  • Гельмінти, наприклад, аскариди, легенева форма. Цей вид гельмінта має такий цикл розвитку в організмі людини, що проходить через  дихальні шляхи (личинка дозріває до дорослої форми у бронхах), тому виникає кашель. Цю хворобу потрібно лікувати згідно з призначеннями інфекціоніста чи педіатра, попередньо підтвердивши це лабораторними обстеженнями.
  • Сторонні тіла у верхніх дихальних шляхах: це стан, коли  дитина випадково  вдихнула  сторонній предмет. У такому випадку кашель починається різко, проте його легко сплутати з будь-яким запальним процесом дихальних шляхів. Батьки одразу повинні викликати швидку допомогу чи  звернутись на огляд до педіатра і самостійно не намагатись видалити стороннє тіло.
  • Соматоформні розлади або нейрогенний чи психогенний кашель – частіше спостерігається у дівчат-підлітків чи у «вередливих»  дітей. Лікується він переважно заспокійливими засобами за призначеннями дитячого невролога, психолога.
  • Вроджені вади дихальної системи, які розвинулися внаслідок аномального внутрішньоутробного розвитку дихальної системи плода. Діагностуються при обстеженні вагітної жінки або через певний час після народження дитини.
  • Вроджені вади розвитку серцево-судинної  системи виникають  внаслідок аномального внутрішньоутробного розвитку серцево-судинної системи плоду. Діагностуються при обстеженні вагітної жінки чи через певний час після народження дитини. Дихальна система страждає у зв’язку з порушенням кровообігу у легенях.
  • Туберкульоз легенів – це захворювання, яке супроводжується враженням легеневої тканини та лімфатичних вузлів грудної клітки. Викликається мікобактерією Mycobacterium tuberculosis. Цю хворобу дуже складно діагностувати та потрібно тривало лікувати.

Дитина ковтнула сторонній предмет: що робити

Враховуючи таку різноманітність причин кашлю, батьки повинні зрозуміти, що лікувати його самостійно вдома не лише непотрібно, а навіть небезпечно!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook