самооцінка

(Не)здорова самооцінка: як і навіщо її “лікувати”?

«Ти недостатньо зробила», «ти недостатньо хороша», «ти недостатньо розумна» - вам знайомі ці думки? Якщо так, ваша самооцінка у зоні ризику і їй варто приділити увагу.
Самооцінка — це те, як ми психологічно та емоційно сприймаємо себе. І вона може впливати на всі сфери нашого життя — кар’єру, стосунки, фінансові статки. Що більш збалансованою є оцінка себе, то більш щасливою та самодостатньою почувається людина. Як цього досягти, розповіла психологиня та методологиня Центру «Незламна» від «Фонду Маша» Ірина Басіста.

Звідки береться низька самооцінка?

У кожної людини самооцінка формується ще з моменту народження. У процесі дорослішання та пізнання себе вона добудовується. Що більше дитина отримувала підтримки, адекватної похвали, вчилася справлятися з невдачами та не ототожнювати себе зі своїми діями, то здоровіша самооцінка у людини.

— Низькою самооцінка може бути через те, що людина отримувала багато критики, зневаги та ігнорування спочатку від своїх батьків, а потім від колег, керівництва чи інших важливих осіб, — зазначає Ірина Басіста, психологиня та методологиня Центру «Незламна». — Надалі це може впливати на рівень амбіцій людини, бажання розкривати закладені природою таланти й використовувати можливості.

Ціна самооцінки, або Чому не варто говорити про себе погано навіть жартома

Також є інший варіант, який заважає дорослим жити, — це завищена самооцінка. Дитині постійно наголошували про її сильні сторони та таланти, тому вона не мала іншого вибору, як весь час працювати на те, щоб відповідати очікуванням своїх батьків. І звичайно, завжди їх не виправдовувала. Це призводило до того, що дитина (або вже доросла людина) все більше вимагає від себе, критикує через невдачу, а у її голові найчастіше звучать слова «ти недостатньо зробила», «ти недостатньо хороша», «ти недостатньо розумна».

— У дорослому віці це може проявитися надвисокими вимогами до себе та інших, перфекціонізмом у всьому й постійним рухом до якогось омріяного та невизначеного ідеалу, дотягнути якого насправді неможливо, — додає Ірина Басіста.

“Я – невдаха”. Ось чому у нас занижена самооцінка

Як побудувати здорову самооцінку?

Найкращий варіант — це золота середина, а саме адекватна самооцінка. Коли людина розуміє хто вона і що може насправді, вона впевненіше почувається на роботі, у колективі чи серед друзів. Така людина може ставити собі цілі та досягати їх, відмовлятися від ідей, які більше не приносять задоволення чи втратили сенс. Вона може впоратися з поразками, не критикувати себе за них і перейти до плану «Б».

— Також адекватна самооцінка дає можливість ефективно працювати в команді, делегувати іншим та робити те, що подобається, навчатися чогось нового, — каже психологиня.

Побудувати здорову самооцінку можна. Ось кілька порад від психологині, як це зробити:

  1. Хваліть себе за всі досягнення, навіть маленькі
  2. Визначте та усвідомте свої сильні та слабкі сторони
  3. Знизьте рівень вимог до себе й дозвольте бути неідеальною
  4. Якщо ваш внутрішній критик починає в чомусь дорікати, зупиніть його
  5. Порівнюйте себе сьогоднішню з собою вчорашньою, а не з іншими людьми.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook