самооцінка

Ціна самооцінки, або Чому не варто говорити про себе погано навіть жартома

Жила-була жінка, яка так часто говорила, що вона нещаслива, некрасива і нікому не потрібна, що одного разу й сама в це повірила... Не можна говорити про себе погано навіть жартома!

Жила-була жінка, яка так часто говорила, що вона нещаслива, некрасива і нікому не потрібна, що одного разу й сама в це повірила.

Одне стародавнє японське прислів’я говорить про те, що всередині кожного з нас живе відважний воїн, який охороняє наш внутрішній спокій і вказує іншим людям на те, як слід з нами поводитися. І не варто говорити про себе погано, бо цей воїн все чує. Від таких слів спершу слабшає, а потім перестає бути доблесним воїном добра.

Якщо на вас виллють воду з відра, то ви станете мокрим незалежно від того, що думаєте з цього приводу. Це факт. Але якщо хтось на вас виллє відро поганих слів або вчинків, то образитеся ви чи ні, залежатиме від того, наскільки сильний ваш внутрішній воїн на ім’я «Самооцінка» і від того, яке значення він надасть словам, які прилетіли до вас.

Самооцінка складається зі слів та дій. Щодня через ці слова та дії, ми показуємо людям навколо, як з нами можна поводитись, а як уже не можна; якою частиною себе ми готові пожертвувати, а чого не терпітимемо щодо себе ні за що. І якщо наш внутрішній воїн слабкий, то на будь-яку несправедливість чи образу він дасть зрозуміти, що «все гаразд», а це означає, що можна й надалі з вами так чинити.

Хочете змін? Припиніть говорити про себе погано!

Уявіть, що ви опинилися в одній компанії з людиною, яку ніхто не цінує і не поважає, з якою ніхто не боїться зіпсувати стосунки, висловлювання та бажання якої всі критикують, а почуття та думки не помічають. Знаєте, що станеться? Через кілька хвилин спрацюють ваші дзеркальні нейрони, і ви зловите себе на тому, що починаєте ставитися до цієї людини так само як інші, хоча особливо з нею не знайомі і нічого поганого вона вам не зробила. Неприємно, правда?

А тепер уявіть, що ця людина – ви самі. Те, як ви ставитеся до себе, які слова самі собі кажете – це причина і основа того, як до вас ставляться інші люди. Дзеркальні нейрони, пам’ятаєте? А це означає, що якщо ви станете словесно заохочувати власну нелюбов до себе, культивуючи почуття провини, сорому та власної нікчемності; якщо будете невтомно викорчовувати з себе паростки гордості своїми досягненнями і хорошими вчинками, то ваш внутрішній воїн на ім’я «Самооцінка» одного разу перестане бути воїном добра. І вам це точно не сподобається.

Хочете змінити життя? Відмовтеся від звички говорити про себе погано, розтоптуючи власну самооцінку. Навіть жартома. Інші люди бачать нас такими, якими ми вибираємо себе показувати. І ставляться до нас так, як ми ставимося до себе… Дзеркальні нейрони, пам’ятаєте?

Авторка – клінічна психологиня Ольга Караванова

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook