Діти Здоров'я та краса

Неслухняна дитина? Не звертайте на це уваги!

Ні кричати, ні карати не можна? А як тоді вгамувати вередулю?

Погану поведінку дітей часто списують на генетику, характер, гіперактивність. А багатьом батькам треба шукати проблему у собі. У чому причина дитячих непослухів, консультує кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології КНЛУ Наталія КУЧЕРОВСЬКА.

– До якого віку формуються основні риси характеру?

– Основні риси характеру дитини формуються у період до 5–7 років. У такому віці дитина вже склала власну картину світу. Звичайно, вона ще не здатна її аналізувати, як доросла людина, оскільки її мислення ще не розвинене для складних міркувань.

Водночас у дитини вже достатньо досвіду, на основі якого у неї склалися уявлення про те, що можна очікувати від інших людей і від життя в цілому, яка її поведінка отримує схвалення, а яка – осуд, що приносить її радість і задоволення, а що – сум і страждання.

Дитина до цього віку вже виробила свої власні стратегії поведінки у різних обставинах, які допомагають їй уникати неприємних ситуацій.

– На непослух дитини батьки часто реагують криками і покаранням. Як це діє?

– Крики, погрози, тілесні покарання – все це форми насильства, які не є здоровими способами виховання дитини. І емоційне, і фізичне насильство руйнує довіру у стосунках, ображає почуття власної гідності дитини, підсилює її тривогу та почуття незахищеності поруч з найближчими людьми.

– Як же тоді карати й заохочувати дитину?

– Одна з найефективніших стратегій виховання дитини будь-якого віку полягає у тому, що ми позитивно реагуємо на все хороше, що робить дитина, та ігноруємо все погане. Але я добре розумію, що це вимагає певної внутрішньої підготовленості батьків.

Окрім цього, така стратегія потребує певної культури батьківства, в якій немає місця жодним формам насильства і яка побудована на принципах поваги до дитини і вірі у її природну здатність навчатися та відгукуватися на позитивні сигнали доброзичливих дорослих.

– Часто батьки розповідають про те, що їхні діти гіперактивні. Що варто знати про гіперактивність?

– Якщо є підозри на гіперактивність дитини, варто звернутися до лікаря, щоб він поставив точний діагноз і за потреби призначив терапію. Батькам потрібно розуміти, що гіперактивність вимагає щадного режиму активності, тому що мозок дитини легко перевтомлюється, а також чіткого розкладу дня. Одна з поширених помилок – записати дитину у спортивну секцію, щоб вона там «вибігалася».

 

Дата публікації: 05.03.2018 img Поділитися