Якщо через п’ять нежить не минає або, навпаки, стає гірше, тоді обов’язково потрібна консультація лікаря. Це стосується і дітей, і дорослих, каже ЛОР Олексій Терлецький.
Уникнути нежитю неможливо – таким чином організм намагається зупинити інфекцію та нейтралізувати віруси. Але допомогти з ним упоратися дуже навіть можна. У народі кажуть: коли нежить лікувати, він мине за тиждень, а якщо не лікувати, то за сім днів. То чи варто лікуватися або хвилюватися через нежить?
— Якщо рахувати кількість днів, скільки тривають три стадії нежитю, то десь і виходить 7-9 днів, — пояснює отоларинголог Олексій Терлецький. — У багатьох ситуаціях організм може впоратися і сам. Але я вважаю, що лікуватися все-таки потрібно, тому що такі захворювання, як гострий риніт, риносинусит, можуть призвести до низки ускладнень. І якщо не лікувати, то їхня ймовірність зростає, насамперед риніт частіше переходить у риносинусит.
— Звичайно, є особливості перебігу хвороби у дітей та дорослих, — продовжує він. — У дітей може бути тяжкий перебіг, легше приєднується бактеріальна інфекція, тому що цьому сприяють вікові особливості анатомічної будови носа та пазух, але загалом лікування схоже. Відрізняється дозуванням та вибором лікарських препаратів, тому що багато з них можна застосовувати, наприклад, лише з 12 років. Знову ж таки лікування повинен призначати фахівець. Я не рекомендую лікуватися без консультації спеціаліста.
Не всі випадки банальні
Це, на перший погляд, усі випадки нежитю однакові. Але тільки лікар може діагностувати, чи це риніт, чи риносинусит, чи прояв вірусної інфекції, каже лікар.
— Пацієнти не можуть оцінити ситуацію, для них усі виділення з носа — це банальний нежить. Але є нюанси, тож консультація фахівця потрібна. Якщо йдеться про дітей, то насамперед — звернутися до педіатра, а іноді потрібна консультація та ЛОР-лікаря, — зазначає фахівець.
Чимало молодих мам любить радитись і шукати порад у соцмережах. Нещодавно ми натрапили на пост у Facebook «Хто чим лікує дітям нежить?» Мама пише «Дитині 6 місяців. Перший нежить. Вдома є…» – і йде перелік кількох назв ліків. Мама запитує, хто лікував одним із названих препаратів. І мами активно коментують і радять, що робити.
— Я категорично не згоден з активним обговоренням мамами у соцмережах засобів та способів лікування. Є різні хвороби, зі своїми особливостями перебігу та можливими ускладненнями. Це може бути зумовлено і анатомічними особливостями будови носа, і атиповим перебігом хвороби. Часто такі «поради» можуть більше нашкодити, аніж допомогти, — каже лікар.
Неправильне лікування сприяє переходу гострої форми хвороби до хронічної — якщо запальний процес у носі триває більше 12 тижнів.
Риніт, риносинусит та інші
— Якщо ми говоримо про риніт, то це може бути як самостійна хвороба, так і симптом багатьох інфекційних хвороб, зокрема ГРВІ та грипу, — пояснює Олексій Терлецький. — Найчастіше його причиною є віруси. Тоді риніт лікується симптоматично, можна рекомендувати противірусні препарати.
Якщо йдеться про самостійне захворювання, то хвороба має три стадії. Перша стадія триває до доби. Друга та третя – тривають по 3-4 доби кожна. Лікування йде постадійно. На першій стадії людина зазнає дискомфорту, є відчуття сухості, першіння в носі. Тому необхідно зволожувати носа. І можна рекомендувати відволікаючу терапію – попарити ноги, тепле питво, якщо висока температура – то жарознижувальні.
На другій стадії з’являються виділення. Тоді можна призначати судинозвужувальні препарати.
— Але треба пам’ятати, що їх не можна використати понад 3-7 днів, — зазначає лор. — Адже передозування призводить до виникнення медикаментозного нежитю. На жаль, таких пацієнтів багато. Вже людина мала б одужати, а носове дихання не відновлюється. Такий стан може затягуватися на місяці та довше. Бувають пацієнти, які роками капають судинозвужувальні краплі і цим собі шкодять. У жодному разі не можна перевищувати дозування, рекомендоване в інструкції до препарату. Але, на жаль, пацієнти та їхні рідні не хочуть читати інструкцію.
Також можна призначати антисептики та препарати із групи секретолітиків, які полегшують роботу слизової оболонки носа, усуваючи набряк, запалення, нормалізуючи склад слизу, пояснює лікар.
Іншою хворобою є гострий риносинусит, при якому відбувається запалення слизової оболонки носа та придаткових пазух. Вчені вважають, що немає запалення пазух без запалення носа. Спочатку риносинусит є вірусним, згодом переходить у бактеріальний, пояснює лікар.
Втручання ЛОР-лікаря потрібне, коли від початку захворювання минуло 5 днів, а покращення не настало або загальний стан погіршився. Тоді обов’язково потрібна консультація, щоб уточнити різновид риносинуситу та при необхідності призначити антибіотик. Варто зазначити, що на початку хвороби переважно має вірусне походження, тому антибіотики не діють.
— Мають насторожити не один симптом, а цілий комплекс проявів — зазначає Олексій Терлецький, — закладеність носа, виділення різного характеру (вони спочатку прозорі, а потім стають зелені або жовті), втрата нюху, підвищення температури тіла, поява місцевого болю (у проекції придаткових пазух носа).
Ще лікар зазначає, що за гострого синуситу не обов’язково робити рентгенографію. Таке обстеження потрібне, якщо виникають ускладнення або потрібне хірургічне втручання.
Що не можна робити при нежитю
- Гріти ніс та приносові пазухи. Довгоносові пазухи – це порожнини, які мають маленькі сполучення з порожниною носа. Коли температура піднімається, це може сприяти блокуванню цих пазух. При блоку пазухи в ній настає застій, що сприяє нагноєнню. А це перший крок до різноманітних ускладнень.
- Приймати антибіотики без призначення фахівця.
- Закрапувати ніс ліками з ментолом дітям до 3-х років. До трьох років ментол категорично заборонено. І старшим дітям це роблять рідко та з великою обережністю. Ментол може спричинити набряки, особливо в ділянці голосової щілини. А це веде до стенозу гортані.
- Використовувати судинозвужувальні краплі довше 3-7 днів (кількість днів вказана в інструкції до препарату).
Як правильно лікуватися?
- Багато пити,
- робити вологе прибирання приміщення,
- часто провітрювати кімнату,
- проводити терапію, що відволікає, наприклад, попарити ноги, покласти на задню поверхню гомілок або підошви гірчичники, після – вдягнути вовняні шкарпетки,
- промивати ніс розчином морської солі, настоями трав,
- використовувати антисептичні та розріджувальні засоби,
- обов’язково звернутися до лікаря, якщо від початку захворювання минуло 5 днів, а покращення не настало або загальний стан погіршився.