Здоров'я та краса Народна медицина

Не тільки від кашлю: коли і як вживають ісландський мох

У нас про ісландський мох знають тільки те, що він чудово лікує кашель. А от північні народи його вважають панацеєю від багатьох захворювань, найперше – для оздоровлення органів травлення. Детальніше розповідає фітотерапевт.

Про лікувальні властивості ісландського моху та як його вживають розповідає у своєму блозі фітотерапевт Сергій Вдович.

І ліки, і їжа

З давніх-давен в Україні застосовували цетрарію (ісландський мох) для лікування. Зустрічається у соснових та змішаних лісах. Перші згадки про цю рослину були ще у середньовіччі, вживали її у Норвегії, Ісландії, Швеції.

Спершу ним лікували бронхіти, простудні захворювання. Потім було з’ясовано, що рослина сприяє усуненню запорів, розладів шлунка, знищує збудників дизентерії. Лікарі 18 століття, виявили ефективність рослини при боротьбі з сухотами (туберкульозом).
Також цетрарію використовували як харчову рослину. ЇЇ сушили і обробляли содою, щоб видалити гіркоту. Підготовлені пагони рослини перетирали, додавали в борошно і випікали хліб. Тому ще одна його назва – хлібний мох. Під час другої світової війни українські партизани виварювали його близько 30 хв, а тоді пили цей відвар, поповнюючи організм мікроелементами.

Як застосовувати

“Я застосовую ісландський мох насамперед як високоефективний антисептичний і протизапальний засіб,  розповідає фітотерапевт. – Ісландський мох відомий здатністю розріджувати мокротиння та пом’якшувальною дією на слизові оболонки при сухому кашлі, симптомах астми та бронхіту. Також застосовую як компонент в ході терапії проти туберкульозу. Активні речовини у складі рослини сприяють захисту слизових оболонок. У таких випадках, назначаю цетрарію, варити з іншими лікарськими рослинами, та гарний ефект – варити на молоці”.
За словами фітотерапевта, гарні властивості ісландський мох проявляє при лікуванні захворювань шлунка і кишківника.
  • Слизові структури, що виділяються з нього, обволікають стінки травних органів, заспокоюючи запалені тканини.
  • При недугах виразкового характеру цетрарія дає можливість прибрати дискомфорт після прийому їжі.
  • Рослина ефективна проти діареї.
  • Органічні кислоти у складі лишайника покращують апетит і стимулюють якісне перетравлювання їжі.
  • Ісландський мох є прекрасним природним антибіотиком. Активні речовини у складі рослини уповільнюють життєдіяльність біологічних збудників інфекцій, зокрема, знищують стрептококи і стафілококи.
  • Завдяки вмісту йоду ісландський мох застосовують для лікування щитоподібної залози (гіпофункція та гіперплазія).
  • Нерідко вживають рослину для схуднення, адже вона покращує травлення і має легкий проносний ефект.

Перед тим, як вживати будь-які засоби народної медицини, проконсультуйтеся з лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров’я!

Дата публікації: 20.01.2021 img Поділитися