У ЗМІ та соцмережах почастішали повідомлення про те, що люди зустрічають на своїх обійстях змій. Також зафіксовані факти укусів. Район.Тячів вирішив з’ясувати, чому збільшується популяція змій, як їх розпізнати і захиститися від укусів.
Завідувач кафедри, кандидат біологічних наук, доцент Федір Куртяк коментує, що чисельність змій коливається залежно від наявності їжі, температури та інших факторів. Якщо більше гризунів, то збільшується чисельність полоза лісового, мідянки, гадюки. Якщо амфібій – то вужів звичайного та водяного, тому не можна сказати, що чисельність усіх змій збільшується. Крім того, через погодні умови просто може почастішати їх потрапляння людині на очі. Те, що змії заповзають до будинків пояснює тим, що там є схованки для них (тріщини в фундаменті, неприбрані ділянки) й корм (гризуни).
«Як фахівчиня я не можу сказати, що цього року у нас значно більше змій, ніж зазвичай. Люди нехтують засобами безпеки, тому провокують напади плазунів», – коментує старша наукова співробітниця зоологічної лабораторії Карпатського біосферного заповідника Віра Покиньчереда.
Які змії є на Закарпатті
За словами завідувача кафедри зоології УжНУ, кандидата біологічних наук Федора Куртяка на території нашого краю справді розповсюджено всього п’ять видів змій. Серед них: полоз, мідянка, вуж звичайний, вуж водяний і гадюка. Небезпеку для людини може становити виключно укус гадюки.
Гадюка звичайна
Гадюка звичайна — отруйна змія родини гадюкових. За словами пані Віри, вона представлена у чотирьох формах: сірій, коричневій, рудій та чорній. Головна її ознака – чіткий зигзаг на спині. Гадюка звичайна відносно невелика в розмірах, довжиною до 75 см. Найчастіше зустрічається на луках, галявинах, болотах, на берегах річок, озер і струмків. Гадюки активізуються з березня по жовтень. Навесні та восени можна спостерігати, як вони приймають сонячні ванни.
У районах, де водяться гадюки, раніше для застереження вивішували таблички з написом про те, що в жодному разі не можна брати змій у руки. Укус гадюки викликає смерть лише у виняткових випадках, але завжди стає причиною блювоти та проносу. Маленькі діти і люди, організм яких ослаблений, наражаються на найбільшу небезпеку, якщо будуть укушені. Особливо небезпечним є укус у голову і кровоносні судини, розташовані близько до поверхні шкіри. Звичайна гадюка миролюбна і неагресивна. Побачивши, що за нею спостерігають, вона завжди поспішає сховатися або, зачаївшись, спокійно лежить.
Але гадюка ніколи не нападає на людину без причини, навпаки, вона якомога уникає зустрічі з нею. Випадки укусів трапляються винятково через необережність людини. Тому в лісі не можна ходити босоніж, при пошуках грибів слід перегрібати лісову підстилку палицею — тоді не буде неприємностей від тварин.
Вуж звичайний
Вуж звичайний належить до сімейства вужеподібних, відрізняючись від своїх подруг по зміїному царству жовтими «вухами» – симетричними мітками на голові ближче до шиї. Плями бувають лимонними, помаранчевими, брудно-білими або зовсім непомітними.
Розмір середньостатистичної особини не перевищує 1 м, але зустрічаються і більш солідні екземпляри по 1,5-2 м. Самці набагато менші за самок. Голова вужа помітно відділена від шиї, а тіло довше хвоста в 3-5 разів.
Вуж звичайний є активним удень і зустрічається на вологих територіях – на лугах, в заростях чагарників і на лісових полянах. Вночі вуж зазвичай спить у сухому затишному місці. Він часто гріється на сонці, таким чином підвищуючи температуру свого тіла.
Іноді ввечері вуж залізає на кущ, щоб погрітися в останніх надвечірніх променях сонця. У холодніших районах вуж більшу частину року (8-8,5 місяців) проводить у стані заціпеніння, сховавшись в норі, дуплі дерева, ямі на березі ріки або ж біля дамби. Часто в такому захищеному від морозу місці збирається велика кількість вужів. У вужа звичайного є багато природних ворогів. Так на нього полюють борсуки, їжаки, хижі птахи і чаплі.
Вуж звичайний – це неотруйна змія, тому від ворогів його захищає тільки захисне забарвлення. Від безпосередньої загрози вуж захищається так само, як і отруйна змія: підводить передню частину тіла, при цьому його паща закрита, а потім роздувається і шипить. Якщо це не допомагає, він намагається відлякати ворога виділеннями пахучих залоз, розташованих біля основи хвоста. Якщо і це не дає бажаного результату, то вуж прикидається мертвим.
Водяний вуж
Водяний вуж — близький родич звичайного вужа. Він більш теплолюбний і ще більш вологолюбний.
За розмірами водяний вуж практично не відрізняється від звичайного. Він відрізняється також забарвленням: жовтих плям на задній частині голови у нього немає, малюнок на спині інший, черевна сторона рожево-червоний або оранжево-жовта. Загальний фон забарвлення — зеленувато-сірий або коричневий; по ньому зазвичай в шаховому порядку розташовуються темні плями або вузькі поперечні смужки. Іноді ці плями утворюють поздовжні смуги. Є й одиничні особини, які не мають малюнка з плям, і навіть зовсім чорні — меланісти.
Звичайна мідянка
Звичайна мідянка — відносно невелика, до 70 см завдовжки, масивна і сильна змія. Хвіст становить четверту або п’яту частину загальної довжини. У неї сплощена і слабо відмежована від шиї голова. Луска гладка. Через масивну статуру і подібність у фарбуванні мідянку нерідко плутають із звичайною гадюкою.
Однак у цих видів є суттєві відмінності. У гадюки голова списовидної форми і чітко відмежована від шиї. У мідянки вона вужча і шийний перехоплення слабо помітне. Голова мідянки покрита великими щитками, у гадюки — дрібними. Луска тіла гадюки ребриста, а у мідянки вона гладка. Зіниця у мідянки кругла, у гадюки — вертикальна.
Полоз лісовий
Полоз лісовий – рідкісний для України середземноморський вид плазунів, який перебуває під особливою охороною держави та Бернської конвенції.
Це одна з найбільших змій Європи, в Україні загальна довжина тіла може сягати 2,8 м, хоча зазвичай становить 0,9-1,6 м. Луски гладенькі, навколо середини тіла 21 або 23 ряди лусок. Верхня сторона тіла переважно однотонна, від різних відтінків оливкового, бурого чи сірого кольорів до майже чорного, нижня сторона – жовтувата або білувата. По боках голови ззаду є жовтуваті плями.
В пошуках їжі може заповзати у людські помешкання.
Як уникнути змій
По-перше, зрозумійте, що більшість змій не прагнуть зустрічі з людьми. Вони воліли б уникати людини, і, якщо їм дати шанс, вони втечуть, а не нападуть на вас.
По-друге, майте на увазі, що змії чують інакше, ніж люди, оскільки у них відсутні зовнішні вуха. Однак вони можуть чути своїм внутрішнім вухом через щелепну кістку, і те, що вони чують, є вібрацією. Таким чином, гучний крок під час ходьби допоможе попередити змію про те, що ви йдете, дозволяючи їй відскочити в протилежному напрямку.
«Старайтеся тупати – це утворює хвилю і змії почують, що йде велика істота і треба залишити це місце. Крім того, не забувайте, що в лісі – ви гості», – рекомендує Віра Покиньчереда.
Один із найкращих способів захистити себе – носити взуття, яке має закриті пальці. Саме там змії найімовірніше вкусять. Навіть якщо вони спробують вкусити вас, велика ймовірність, що взуття не прокусять.
Якщо ви все-таки наткнулися на змію на пішохідній стежці або під час прогулянки, створіть трохи шуму, щоб відлякати її, і тримайтеся на безпечній відстані. Змії можуть швидко пересуватися, тому краще триматися від них на достатній відстані.
Не кидайте в них нічого та не намагайтеся роздратувати їх, оскільки вони можуть спробувати захиститися або накинутися.
Рятувальники ДСНС нагадують запобіжні заходи проти укусів змій:
- надягнути широкі штани та заправити їх у черевики так, щоб утворився напуск зверху;
- у місці бажаного відпочинку необхідно спочатку палицею розсунути зарослі, обстежити ущелини, камінці, щоб ненароком не потурбувати змію, якщо в цьому місці й буде змія – вона скоріше втече;
- рухаючись стежкою, тримати перед собою палицю;
- уночі рухатися з ліхтариком;
- не варто влаштовувати ночівлю поблизу можливих схованок змій: трухлявих пеньків, дерев із дуплами, біля входу в нору або печеру, поряд із купами сміття;
- гадюки можуть приповзти до вогню погрітися – будьте обачливі.
Що робити, якщо вкусила змія
«Перш за все треба постаратися розгледіти, що це була за змія. Найбільш вразливі та небезпечні місця укусу – кисті рук, стопи, голова та пах», – каже пані Віра.
Безпечний відпочинок: як захиститися від змій, кліщів, павуків і комарів
МОЗ дає такі рекомендації:
- Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався.
- Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо
- На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.
- Дайте постраждалому воду – при укусі змії важливо багато пити.
- Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії.
- При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення.
- Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.
Чого не варто робити при укусі змії:
- не намагайтесь обробляти рану додатково;
- не припікайте рану;
- не накладайте джгут;
- не висмоктуйте отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу.
- не вживайте алкоголь.
Авторка – Діана Костюк