На Медовий Спас цілюща роса
Перший Спас святкують 1 серпня. У народі він має три назви.
- Медовий Спас. Цього дня у церквах святять мед, мак, воду і квіти. Наші предки вважали, що після Першого Спаса бджоли починають приносити «неправильний» мед, а тому поспішали його зібрати. Цей мед вважався особливо цілющим, а вживали його винятково після освячення в церкві. Цього дня заведено дарувати один одному баночки з такими ароматними ласощами, пекти медові коржики і пряники, варити медовуху.
- Мокрий Спас. Крім того, 14 серпня у церквах святять воду. Освячена цього дня вода цінується не менше за стрітенську і вважається надзвичайно корисною проти усіх хвороб. Через традицію освячувати воду, колодязі і навколишні водойми Перший Спас ще називають Мокрим, або На воді. Вважається, що навіть роса в цей день цілюща, дарує здоров’я, фізичні і душевні сили, змиває гріхи, накопичену втому і негативну енергію.
- Третя назва цього свята – Маковей, Маковий Спас. Адже цього дня освячують мак, а на святковий стіл ставлять страви з маком. Наші пращури вірили, що розсипавши по кутках дому освячені макові зернятка, можна захистити своє житло від ворогів, пристріту і сварок. Колись освяченим на Спаса маком обсипали «всяку новопримножену тварину», приказуючи: «Щоб було в господарстві стільки тварин, як у маківці зернин».
- Що не можна робити на Маковея
Освячені на Спаса яблука здійснюють бажання
Другий Спас – Яблучний – святкують 6 серпня. За традицією до цього дня не їдять яблука і страви з них. Донедавна вважалося, що коли батьки порушили цю заборону, то їхні діти, потрапивши в рай, будуть позбавлені всіляких ласощів. Тому наші предки чекали Другого Спаса, щоб уранці зібрати яблука, віднести їх до церкви для освячення, а потім їсти. На свято готують пісні страви:
- яблучні пироги,
- компоти,
- варення,
- шарлотки,
- яблука, запечені з медом та прянощами,
- груші в сиропі тощо.
Обов’язково цього дня треба пригостити яблуками дітей та нужденних. Вважається, що пригостивши жебраків, матимеш наступного року добрий урожай. А що щедріше роздасте яблука, то добрішим буде Всевишній до покійних родичів.
Наші предки вірили, що яблука на Спаса мають чарівні властивості, тому загадували бажання, перед тим як з’їсти освячене яблуко. А ще з’їдене цього дня яблуко зміцнює здоров’я.
- Зілля, освячене на Спаса, має чудодійну силу: захищає сім’ю від сварок і приносить удачу в дім
Спасівські горіхові віники зцілюють від хвороб
Третій Спас – Горіховий, або Хлібний – святкують 16 серпня. До цього дня у лісі достигали горіхи і їх починали збирати. За народними спостереженнями, в один і той же рік не могло бути врожаю і на горіхи, і на хліб. А тому врожай горіхів передвіщав добрий урожай хліба наступного року. На Горіховий Спас із ліщини заготовляли віники для лазні. Вважалося, що за їхньою допомогою зцілювалися від найважчих хвороб. Сушити такі віники треба було подалі від інших.
Попри те, що багато хто називає цей Спас Горіховим, головна його назва – Хлібний. За традицією, цього дня закінчується збирання хлібів і печуть перший коровай з борошна нового врожаю. Хліб разом з горіхами відносять у храм для освячення, а потім їдять усією сім’єю. У деяких областях нашої країни досі є обряд, коли залишки першої хлібини загортають у ганчірочку і кладуть за ікону. Таким чином «приманюють» у дім благополуччя, оберігають сім’ю від голоду. Пекли цього дня хліб для малозабезпечених, пригощали горіхами рідних і перехожих, на вечерю подавали пироги з горіхами та іншими
дарами літа.