Мурахи на городі і в квітнику: що робити?

Чим шкідливі мурахи? Як позбутися мурах на городі та квітнику? Які народні методи боротьби з мурахами дієві, а які ні?

Мурахи, яких ми вважаємо захисниками лісу, іноді поселяються на городах та квітниках, де замість користі для рослин та ґрунту починають завдавати шкоди.

Чим небезпечні мурахи для саду, городу, квітника?

На садових ділянках найчастіше зустрічаються чорні садові мурахи і руді, а також червонощокі, бурі і руді лісові мурахи. Усі вони можуть приносити як користь, так і шкоду – залежно від їхньої кількості. Але найбільше клопоту завдають господарям чорні садові мурахи,оскільки вони – головні поширювачі попелиці.

 • Чорні мурахи, які очищають ліс від повалених дерев і трухлявих пнів, на присадибній ділянці влаштовують гнізда біля дерев’яних будівель (альтанок, сараїв, високих грядок) та меблів, що сильно зменшує термін життя цих конструкцій.
 • Мурашині підземні ходи, звичайно, сприяють розпушенню та аерації верхнього шару ґрунту, але якщо ці лабіринти у теплиці, то на багатий урожай можна не розраховувати. Коренева система овочевих культур зовсім не така велика, як у дерев, – постійне перебування мурах біля коренів заважає здоровому розвитку рослин.
 • Руді лісові мурахи, облаштовуючи величезні гнізда, збагачують ґрунт доступним фосфором і калієм, але навряд чи ви погодитеся заради такої мети віддати цілу грядку під мурашник. До того ж вони досить швидко закислюють ґрунт. 
 • У лісі мурахи харчуються переважно личинками комах, поїдають гусениць та лялечок. У саду та городі їхній раціон набагато різноманітніший і смачніший. Солодкі плоди (груші, абрикоси, сливи) та ягоди (полуниця, смородина), бутони квітів, що виділяють ароматний нектар, набагато привабливіший для маленьких гурманів, ніж личинки капустяної білянки. У результаті з гусеницями на капусті бореться господар, а мурахи бенкетують у квітнику, підгризаючи бутони троянд і півонії.
 • Мурахи розносять попелицю на дерева та кущі. Облаштувавшись, мурахи почнуть активну господарську діяльність, розводитимуть колонії попелиці, щоб харчуватися найсмачнішим “десертом” – медвяною паддю. Про небезпеку цього тандему знає навіть недосвідчений садівник: мурахи розносять попелицю по саду, розселяють на молодих пагонах кущів та дерев, квіткових культур. А попелиця висмоктує соки рослин, плодить до 16 поколінь за сезон та позбавляє врожаю.

Щоб не допустити створення на вашій території “ворожого поселення” мурах, позбутися якого буде непросто, вживайте заходів відразу, як тільки помітили перших відвідувачів.

Як використовувати нашатирний спирт на городі (для огірків, помідорів, капусти та перцю)

Народні способи боротьби з мурахами

Спробувати прогнати мурах з ділянки можна за допомогою народних методів, які вважаються більш безпечними для ґрунту та рослин. Часто дачники вибирають їх тому, що не бажають завдавати шкоди мурахам хімічними засобами. І хоч деякі з народних способів боротьби не надто ефективні, а інші – не такі безпечні, ними можна скористатися.

Календула – рослина-репелент

Щоб не довелося боротися з мурахами, краще одразу не пускати їх у город. Для цього досвідчені господарі радять висаджувати на грядках та клумбах рослини, які відлякують комах своїм ароматом.

Це можуть бути пряні трави або квіти:

 • меліса,
 • м’ята,
 • петрушка,
 • материнка,
 • календула,
 • чорнобривці,
 • лаванда,
 • полин.

Спосіб хороший для профілактики, але якщо мурахи вже оселилися на ділянці, вигнати їх за допомогою одних тільки рослин навряд чи вийде.

Купую відразу п’ять пачок соди, щоб обробити кущі, квіти і грядки

Різкі запахи

Крім квіткових та пряних запахів, мурах відлякують і різкі запахи: тютюн, скипидар, гас. З органічних продуктів, що сильно пахнуть, використовують листя анісу, рибні голови, просочену часником тирсу.

Всі ці засоби можна застосовувати, але потрібно поставити собі питання: чи готові ви разом з мурахами “насолоджуватися ароматом” гасу чи тухлої риби на ділянці.

Переміщення мурашника

Деякі городники вважають, що позбутися неприємного сусідства і не занапастити корисних комах можна, якщо викопати мурашине гніздо і перенести його в безпечне місце.

Але це швидше помилка: лопатою ви не тільки зруйнуєте мурашник, а й пошкодите коріння рослин на грядках.

Приманки із бурою

Цілком ефективний метод боротьби з мурахами – харчові приманки із бурою (тетраборатом натрію). Речовину додають у солодкі сиропи, варення або цукрову воду, розкладають у невисокі ємності та розставляють уздовж мурашиних стежок, на садових доріжках, біля бордюрів та фундаменту теплиці.

Мінус цього способу в необхідності стежити за станом приманки (суміш не повинна потрапити під дощ), а також за тим, щоб солодкі “ласощі” випадково не з’їли птахи, домашні тварини або діти. Крім того, у вологому середовищі харчові приманки швидко псуються і стають джерелом гнилі та цвілевих грибів.

Окріп, оцет та порошки з кухні

Серед народних методів боротьби є не лише гуманні – наприклад, іноді городники заливають мурашине гніздо окропом. Дехто для цих цілей використовує розчин оцту, а часом у хід йде сода або сіль, які розсипають на мурашник.

Будь-який з цих варіантів можна вважати робочим, але жоден не допоможе повністю позбутися мурах.

Окріп і оцет будуть ефективні тільки у верхньому шарі ґрунту, сода і сіль і зовсім лише на поверхні – тоді як мурашник може йти вглиб до 1,5 м, де матка та личинки залишаються у повній безпеці.

А ось що ви точно знищите таким способом, так це корисну ґрунтову мікрофлору та культури, що ростуть на грядці, – їхнє коріння при контакті з окропом чи содою навряд чи витримає.

Професійні біоінсектициди

Якщо ви перепробували народні засоби різного ступеня ефективності та зрозуміли, що не готові вести боротьбу з мурахами вічно, то придивіться до більш швидкого та ефективного способу – професійних біоінсектицидів.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook