Мало хто щодня їсть на сніданок молочну кашу, обідає кисломолочним сиром, а щовечора перед сном випиває склянку молока або кефіру. Чому ж тоді дивуємося, що діти ростуть кволими?
В Україні підростає ціле покоління, яке через неправильне харчування має серйозні проблеми зі здоров’ям. Лише 20–30% дітей споживає достатню кількість продуктів здорового харчування: овочів, фруктів, цільних злаків, молочних продуктів.
Нещодавно проведені в Україні дослідження довели, що у значної частини дитячого населення організм недостатньо забезпечений кальцієм, а кожен українець у середньому отримує менше третини від необхідної йому кількості кальцію. В Україні, за даними ДУ «ІПАГ АМН України», гіпокальціємія (брак кальцію в організмі) спостерігається у 60–80% дітей та підлітків. Це позначається згодом і на дорослих, які страждають від хвороб, пов’язаних із нестачею кальцію (остеопорозу, деформацій кісток і переломів). Крім того, недолік кальцію може призвести до кровоточивості ясен, кровотеч з носа, утворення синців на тілі від найменшого удару, розвитку судом і навіть цукрового діабету.
Найнадійніше джерело кальцію – молочні продукти. У них цей елемент міститься у вигляді лактату, який легко засвоюється і практично весь потрапляє за призначенням. Склянка молока покриває майже третину денної потреби в кальції. Саме молоко, вважають вчені, якнайкраще забезпечує усіма необхідними речовинами потреби організму, що росте, оскільки містить збалансовану кількість білків, жирів, вітамінів і мінералів, які легко засвоюються.
Молоком проти ГРВІ
Аби дослідити, як молоко впливає на здоров’я дітей, науковці ДУ «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України» (м. Київ) провели експеримент. Лікарі протягом навчального року спостерігали за 60 першокласниками Харківської ЗОШ №28. Протягом цього часу половина учнів щодня випивала по 200 мл молока додатково до шкільного харчування. Група порівняння, сформована із 30 дітей того ж віку, не отримувала молока в школі. Результати дослідження показали, що діти, які щодня пили молоко, мали вищий середній показник прибавки зросту (3,10 см), ніж діти групи порівняння (2,47 см). Окрім того, у групі дітей, які отримували молоко протягом року, частота випадків ГРВІ була майже удвічі нижчою, ніж у контрольній групі.
Усі знають, що молоко містить багато кальцію, а тому корисне для зміцнення кісток та зубів. Та, окрім цього, до його складу входить ще понад сто компонентів, які здатні оздоровити весь організм.
І енергетик, і снодійне
Здавна вважалося молоко чудовим засобом для заспокоєння нервової системи та лікування захворювань, пов’язаних із розладами психіки. Його рекомендували пити вранці, щоб швидше прокинутися та прояснити розум. Випите перед сном, молоко покращує сон і має заспокійливу дію.
Молодило для серця
Дослідження показали, що, випиваючи склянку молока щодня, людина на 37% зменшує ризик появи інфаркту та інсульту. Це пояснюється високим вмістом у молоці калію, необхідного для підтримки еластичності судин. Молоко також має властивість знижувати артеріальний тиск і тому корисне тим, хто страждає гіпертонією.
Помічник при дієті
Провівши чотиримісячне дослідження, вчені з’ясували, що люди, які сидять на дієті і вживають молоко, в середньому худнуть на 4 кг більше, ніж ті, хто дотримувався аналогічної дієти, але не включав у свій раціон молочних продуктів. Як повідомляють автори експерименту «мозок, виявляючи брак кальцію, прагне компенсувати його, підвищуючи тягу до продуктів, які не передбачені програмою схуднення. У результаті цього люди гладшають».
Бальзам для покращення пам’яті
У результаті дослідження, яке було проведено американським ученими, вдалося встановити, що молоко покращує роботу мозку.
Коктейль із ліків
Якщо пити щодня одну-дві склянки молока, можна в середньому на 10% знизити ризик розвитку таких захворювань, як остеопороз, рак товстої кишки, гіпертонія і діабет 2-го типу. Учені довели, що склянка молока містить коктейль із 20 знеболювальних, антибіотиків та гормонів росту.
Жіноче щастя
Американський журнал акушерства та гінекології опублікував результати дослідження, які підтверджують, що кальцій ефективний у подоланні передменструального синдрому, як фізичного, так і психологічного. А жінки, раціон яких збагачений кальцієм, менш нервові і в них рідше буває депресія.
1 склянка (250 мл) молока містить (% від денної потреби):
50% фосфору
35% кальцію
25% вітаміну В12
16% вітаміну В2, білка
15% вітаміну D
13% калію
12% магнію
11% йоду
10% цинку, Е
7% вітаміну С, А