«Коли я бачу проблему – ніколи не проходжу повз неї», – з таким девізом зустрічає пацієнтів Інна Гарник, сімейна лікарка з КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Паланської СР на Черкащині.
Пані Інна завжди звертає увагу не тільки на фізичний стан людини, а й на її ментальне здоров’я. Тому залюбки скористалася можливістю пройти навчання за програмою mhGAP – щоб мати можливість надавати першу психологічну допомогу.
«У нашому житті зараз дуже багато стресів і переживань. Пацієнти все частіше скаржаться на тривожність, порушення сну, відчуття «клубка» у горлі, перепади настрою – аж до агресивного. Раніше у таких випадках я діяла скоріше на підсвідомому рівні, користуючись загальними навичками та компетенціями. А тепер маю чіткі алгоритми визначення станів і знаю, як допомогти хворим з депресією, деменцією, горем, горюванням тощо. До початку війни все це було замасковано переважно під соматичні розлади. Але сьогодення проявило велику кількість ментальних проблем, через які люди страждали роками», – каже лікарка.
Чи є у вас депресія? Кому і коли варто перевіритися
Mental Health Gap Action Programme (mhGAP) — глобальна програма, яка розроблена ВООЗ і впроваджується в Україні за підтримки Міністерство охорони здоров’я. Масштабування навчання відбувається в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?». Курс призначений для сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, медсестер, медбратів, фельдшерів і працівників екстреної медичної допомоги. Усім фахівцям «первинки» вкрай важливо володіти навичками з керівництва mhGAP, адже багато пацієнтів до інших спеціалістів, більш вузького профілю, просто не звертаються.
Психічні захворювання: що це таке і що з цим робити
«І хоча зараз клієнти з великим розумінням ставляться до захворювань психічної сфери, стигма з цього приводу залишається доволі значною. Тому сімейний лікар має ще й освітнє завдання: пояснити, що це таке і що з цим робити. Люди дуже дивуються, коли звертаються зі скаргою на фізичний біль, а причина криється у ментальному розладі», – розповідає Інна Гарник.
Пані Інна ділиться кейсом з власного досвіду: 65-річний пацієнт довго страждав через біль у серці, коливання тиску та відчуття задухи. Кілька років регулярно приймав ліки, але ефекту майже не було. Численні консультації у безлічі кардіологів і неврологів теж не принесли результату. А біль час від часу ставав настільки нестерпним, що у чоловіка підозрювали гострий коронарний синдром та щоразу робили відповідні обстеження. І лише змістовні розмови з сімейною лікаркою, а згодом і тестування за спеціальними шкалами визначення тривожно-депресивних розладів допомогли знайти відповідь.
- Шість ознак того, що треба терміново записатися до кардіолога
На щастя, ця історія скінчилася добре – чоловік погодився на консультацію з психіатром. І вже через 2 тижні після призначеного лікування повернувся до пані Інни з вдячністю: біль у серці, який дошкуляв довгі роки, знизився на 80%, а сам чоловік став значно спокійнішим і щасливішим навіть в складних сучасних умовах.
На сайті НСЗУ є зручна онлайн-мапа, де можна знайти лікаря, якщо вам потрібна допомога з ментальним здоров’ям. Для цього потрібно перейти в розділ “Е-дані” / “Аналітичні панелі (дашборди)” / “Надавачі медичної допомоги за напрямом: Психологічна та психіатрична допомога“. Оберіть свою область, громаду або населений пункт, а також вид допомоги.