На питання відповідає лікар-невролог, кандидат медичних наук, завідувач інсультного центру Юрій Фломін.
- Перші симптоми інсульту підкажуть руки
Як лікують інсульт?
У лікарських спільнотах етапи лікування інсульту називають ланцюгом порятунку. Він складається:
- Розпізнавання інсульту.
- Правильна лікарня. Екстрена медична допомога повинна правильно вибрати лікарню для допомоги хворому. Лікарня повинна мати інсультний блок та потрібне обладнання.
- Правильне лікування: тромболітична терапія і хронічна тромбектомія. Понад 80% всіх інсультів спричинені блокуванням судини кров’яним згустком (тромбом). Його можна розчинити за допомогою ліків або механічно зайти в судину і видалити згусток, відновивши потік крові. На розчинення тромбу є 4 години з моменту появи симптомів, на друге втручання – шість годин.
- Людину мають виписати з лікарні, призначивши їй ті ліки, які мають знизити ризики повторного інсульту, і продовжити реабілітацію, якщо це необхідно.
- Крапельниці, операція, реабілітація та інші міфи про інсульт розвінчує лікар
Які ускладнення можуть виникнути після інсульту?
- Ранні ускладнення – протягом перших двох тижнів.
- Пізні ускладнення – протягом року після інсульту.
- Ранні ускладнення – порушення свідомості, блювота, набряк мозку, судомні напади.
- Пізні ускладнення – післяінсультна депресія, пізні епілептичні напади, біль в різних місцях, м’язова скутість, ризик падіння.
Через скільки днів після інсульту рекомендується розпочинати реабілітацію?
Реабілітація має бути розпочата відразу після стабілізації стану хворого. Зазвичай, ми розпочинаємо на другий-третій день після початку захворювання.
Реабілітацією повинні займатись відповідні фахівці – фізичний терапевт, ерготерапевт та логопед.
Чи можна провести ефективну реабілітацію в домашніх умовах?
Інсульти бувають легкі та важкі. У першому випадку можна реабілітуватись вдома, в іншому – лише за допомогою спеціалістів.
Також існує програма виписки пацієнта з підтримкою. Це коли хтось доглядає пацієнта, і з ним додатково працюють фахівці реабілітаційної сфери.
Якщо людина потребує догляду та опіки цілодобово, то її варто лікувати лише стаціонарно, а після лікарні звертатися за допомогою до реабілітаційних центрів.
Яких простих правил повинні дотримуватись рідні після повернення хворого додому?
Потрібно збільшувати можливості адаптації пацієнта та зменшувати перешкоди на їх шляху.
Якщо в людини після інсульту виникли серйозні проблеми, варто подумати про асистивні технології: належне ліжко, візок, спеціальне обладнання ванної кімнати. Ерготерапевт, спеціаліст, який консультує пацієнтів щодо таких потреб. На жаль, ми мало знаємо про потреби пацієнтів з інсультом, тому нема об’єднаної інформації, яка могла б давати чіткі вказівки.
В Україні створили пацієнтську організацію “Українці проти інсульту”. Вона має власну сторінку в соціальній мережі під назвою “Стоп інсульт“. Там ви можете знайти багато корисної інформації про потреби людей після інсульту.
Які є поширені міфи про інсульт?
Міф про те, що людину з інсультом не можна перевозити. Понад 90% людей з інсультом можна і треба транспортувати в медичний заклад, де їм можуть надати потрібну кваліфіковану допомогу. Без томографії не буває якісної допомоги при інсульті, тому потрібно знайти лікарню, де хворому зможуть допомогти.