криза середнього віку

Криза середнього віку у чоловіків: що робити жінкам

Поради психологині для пар, що стикаються з непростим періодом у стосунках, коли чоловік переживає кризу середнього віку.

Криза середнього віку не оминає нікого, – стверджують психологи. Це період переосмислення досягнень і планів. Кожна вдумлива людина хоча б раз у житті порівнює своє минуле з майбутнім, щоб визначити подальший шлях.

Для чоловіків цей етап особливо складний. Вони більше залежать від соціальної реалізації та потребують «адреналіну» у житті. З віком ми, жінки, більше цінуємо спокій та стабільність у родині та на роботі. Для нас це ознака успіху: спокій означає, що все вдалося. Наші життєві етапи тісно пов’язані з життям дітей і батьків, адже ми за них відповідаємо.

Чоловіки ж сприймають стабільність і спокій як застій. Для них це відчуття, що життя проходить повз. Конкуренція додає додаткового стресу: однокласник у 37 років обіймає високу посаду, а я працюю на СТО.

І починається: чоловік стає незадоволеним всім. То він прагне розширити бізнес, то все його дратує. Сьогодні він критикує сніданок, який хвалив багато років, завтра записується в спортзал і шукає засоби від лисини. І все це відбувається на наших очах і нервах.

Що робити? Скандалити? Мовчати? Ставити його на місце? Пожаліти і перетерпіти? Корисні поради з цього приводу можна знайти в блозі психологині Олени Новосьолової.

Дволикий Янус

Перш за все, радить психологиня зрозуміти особливості, як чоловіки переживають кризу середнього віку. Вона схожа на дволикого Януса. Одна сторона дивиться в минуле, оцінюючи досягнуте. Часто виявляється, що в минулому не все було так, як хотілося. Це добре описано в анекдоті: «Якщо в дитинстві у тебе не було велосипеда, а зараз є автомобіль, у тебе все одно в дитинстві не було велосипеда».

Друга голова дивиться в майбутнє і з жахом запитує: «І це все? Більше нічого нового? Все буде рухатися за старим сценарієм? Жодних гострих відчуттів? Життя закінчилося і все найцікавіше позаду?».

Прийняття свого минулого й майбутнього відбувається легше, якщо:

  • чоловік одружився після 25 років, тобто «нагулявся» і створював сім’ю по любові;
  • чоловік має перспективи зростання у своїй діяльності і ще не досяг максимального кар’єрного росту;
  • чоловік має високі професійні амбіції і вже реалізує їх, хоч і повільно, як йому здається.

Радимо також прочитати: Криза у шлюбі: як пережити і не з’їсти один одного

«З жиру біситься»

Добробут і реалізація чоловіка не гарантує уникнення кризи. Парадоксально, але чим більше досягнень, тим сильніше може «накрити». Якщо до 30 років чоловік давно одружений, має дітей і стабільну роботу, то почуття безвиході й туги можуть бути ще гострішими. Ми можемо думати: «Ну от, все у нього є, все вдалося і склалося, а він з жиру біситься».

До кризи переоцінки життя додається криза досягнення. Чоловік думав: ось куплю квартиру, стану керівником, діти підростуть – і можна буде розслабитися. Але квартира куплена, посада здобута, діти підросли – що далі? Повторення циклу: робота, відпочинок, і знову робота.

Ніяких сюрпризів, ніяких мрій, ніяких нових емоцій. Лише доживання… Чоловікові стає нестерпно від цього усвідомлення.

Час змін

Кризу середнього віку провокує не рівень життя і навіть не вік. Вона не приходить рівно в 30 чи в 45 років. Вона з’являється, коли з’являються розбіжності між бажаннями і реальністю і з’являється думка: «Я ніколи не зможу…», «А от якби я тоді…»

Чоловіку здається, що мрії про нові відчуття, щасливу родину, великі перемоги – ілюзія, а життя – суцільні турботи, відповідальність і обов’язок. Заради чого? Заради сірих буднів?

Кожен по-своєму шукає відповіді на ці екзистенційні питання. Але вони штовхають чоловіка до змін: від зміни дружини до зміни професії.

Радимо також прочитати: Поради від розлучених жінок, для тих, хто хоче зберегти шлюб

криза середнього віку

Зараз або ніколи

Часто чоловіків у цей період тягне на любовні пригоди – «сивина у скроні, біс у ребро». Їм потрібне самоствердження, перемоги на любовному фронті. Бажано швидкі. Вони прагнуть втілити юнацькі мрії про героїзм, насичене життя, незалежність і пригоди. Хочеться наздогнати дитинство. Космонавтом вже не станеш, але героєм-коханцем – чому б ні!

У цей час багато чоловіків вірить, що нове кохання надихне, свіжі почуття омиють душу і освіжать життя.

Інший варіант кризи – кардинальна зміна діяльності. Чоловіки раптом вирішують відкрити бізнес, покинути гарну посаду або вирушити в мандри або почати займатися екстремальним видом спорту. Це типово для чоловічої кризи середнього віку.

Чоловіча криза: чого не робити жінці

Чоловіки, попри свою силу, дійсно переживають важкі часи під час кризи. Але й жінкам поруч із ними не легше. Скандали лише віддалять партнерів один від одного. Криза – це особистий процес, мало залежний від інших. Вона виникає не через те, що дружина стала відьмою чи робота набридла. Криза – це сигнал для переосмислення цілей і цінностей. Вирішувати внутрішні конфлікти через зовнішні зміни безглуздо. Важливо це пояснити чоловіку, хоча б спробувати.

Ольга Новосьолова наголошує, що кожну кризову чи критичну ситуацію в парі потрібно обговорювати. Головна порада жінкам: говоріть зі своїми чоловіками – не кричіть, не вимагайте пояснень, не мовчіть зловісно, а щиро обговорюйте ситуацію. Робіть це лагідно, з турботою, як це вміє лише жінка, яка кохає і хвилюється за свого чоловіка.

Говоріть з чоловіком, як з найкращим другом, коли бачите, що з ним щось не так.

Чоловіча криза: що робити жінці

Найкращий і найбезпечніший спосіб для чоловіка пройти цей період, на думку психологині, – зосередитися на професійних змінах. Сконцентруйте його увагу на особистих завданнях, нових цілях, допоможіть вийти з песимістичного «ніколи». Підтримайте його у цьому. Нехай це буде друга вища освіта, стажування, купівля нового житла, ремонт – спрямовуйте його прагнення змін в мирне річище – у побудову нового, розширення того, що вже є – разом з вами.

Не лякайтеся і не засмучуйтеся, якщо на певний час він стане трохи егоїстичним. Цей період самоконцентрації не триватиме довго і дасть чоловіку можливість відчути себе центром світу, здатним подолати внутрішню кризу середнього віку.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook