Кожна десята дитина пробує курити у віці до дев’яти років

Хоча неповнолітнім сигарет не продають, більшість починає курити саме у підлітковому віці, а з часом розвивається нікотинова залежність. Про те, як курять діти в Україні - у результатах дослідження.

За статистикою, більшість дорослих курців почали курити саме в підлітковому віці. Нині найпоширенішим способом вживання тютюну серед підлітків є куріння сигарет. Дедалі більшої популярності набувають електронні сигарети чи пристрої для нагрівання тютюну. Пам’ятайте: усі вони не є безпечнішими за сигарети!

Перший досвід куріння та куріння щодня серед підлітків

Аби з’ясувати поширеність куріння, серед підлітків віком 15-16 років було проведене анкетування. Дослідження відбувалося у рамках міжнародного дослідницького проєкту «Європейське опитування учнівської молоді щодо вживання алкоголю та наркотичних речовин» (ESPAD: The European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs). Його результати оприлюднив Центр громадського здоров’я МОЗ України.

За результатами дослідження, досвід куріння сигарет є найбільш розповсюдженим у хлопців (56,2 %), ніж у дівчат (45,1 %). Частіше курять підлітки у містах та обласних центрах, ніж у сільській місцевості.

Під час дослідження було виявлено, що з 2003 року спостерігається чітка тенденція до зменшення досвіду куріння хоча б раз у житті серед підлітків. Вік першої спроби куріння становить 14 років для кожного 8 підлітка (12,1 %). Проте, перша спроба сигарет у віці 9 років і молодше була в кожного 10 опитаного. Хлопці та дівчата починають курити в однаковому віці.

Звичка курити щодня починає формуватися з 14 років та посилюється з роками. Хлопці є більш схильними до формування звички курити щодня, ніж дівчата.

Вживання ТВЕНів, електронних сигарет, кальяну, нюхального та жувального тютюну

Половина опитаних (50,5 %) хоча б один раз у житті мали досвід куріння електронних сигарет. Вони стають дедалі популярніші. Дослідження дає змогу припустити, що молодь не розглядає куріння електронних сигарет, як основний різновид куріння.

Серед хлопців поширеність електронних сигарет значно вища, ніж у дівчат.

Куріння кальяну є найбільш поширеним у молодих людей та популярним серед дівчат. Частка респондентів, які коли-небудь вживали кальян, становить 32,2 %. Зі збільшенням віку, збільшується частка тих, хто вживав кальян.

Вживання нюхального або жувального тютюну не є поширеним серед молоді, а досвід вживання становить 6,3 %. Про досвід використання пристроїв для нагрівання тютюну повідомили 7,4 % усіх респондентів, що є досить великою часткою.

Використання пристроїв для нагрівання тютюну в обласних центрах у 6 разів більше, ніж у селах, та в 3 рази більше, ніж в інших містах. Припускають, це зумовлено тим, що в містах нові різновиди вживання тютюну є більш доступними.

Чим куріння небезпечне для підлітків

Пам’ятайте: безпечного куріння не існує! Поступово в Україні почали з’являтися альтернативні способи вживання тютюну, як-от електронні сигарети чи пристрої для нагрівання тютюну. Усі вони стають дедалі популярнішими серед підлітків, проте такі пристрої не є безпечнішими.

Куріння є фактором ризику для будь-якої інфекції нижніх дихальних шляхів. Кожна десята смерть від хвороб серця спричинена ним. Куріння є одним із ключових факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту і хвороби периферичних судин.

Попри Закон про заборону реклами сигарет, продажу сигарет неповнолітнім, а також куріння у громадських місцях чи закладах громадського харчування, ця проблема досі є актуальною для нашого суспільства. Хоч і тенденція вживання тютюну знижується, великий відсоток підлітків хоча б раз у житті курили.

Куріння — це небезпечна для здоров’я звичка, тому необхідно робити все можливе, аби далі зменшувати тенденцію до споживання тютюну серед підлітків. І важливу роль у розв’язання цієї проблеми грає сім’я. Обов’язково розмовляйте зі своїми дітьми та надавайте допомогу, якщо вони цього потребують.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook