Літо – це не тільки відпочинок і свіжі овочі та фрукти. Це іще й сезон кишкових інфекцій, які можуть не тільки зіпсувати відпустку, а й вкласти на лікарняне ліжко. Річ у тому, що спека і висока вологість створюють сприятливі умови для збереження і розмноження збудників кишкових інфекцій в навколишньому середовищі, харчових продуктах, воді, предметах домашнього вжитку. Яких недуг остерігатися влітку, як вони передаються, які їхні симптоми розповідає “Вістям Калущини” лікар-інфекціоніст Мирослав Петришин.
— Чому влітку люди частіше хворіють на гострі кишкові інфекції?
— З настанням літа харчові отруєння та гострі кишкові інфекції займають перше місце серед інфекційних захворювань. Велика кількість свіжих овочів і фруктів, висока температура на вулиці, яка сприяє прискореному розмноженню мікроорганізмів і в продуктах, і у воді, значно ускладнюють ситуацію.
Гострі кишкові інфекції — група гострих інфекційних захворювань, найчастіше з харчовим механізмом зараження, які проявляються лихоманкою і кишковим синдромом. У багатьох випадках небезпеку становлять не стільки самі мікроорганізми, скільки продукти їх життєдіяльності. Адже токсини, які накопичуються в заражених продуктах призводять до важких харчових токсикоінфекцій, отруєнь.
— Які кишкові інфекції найпоширеніші?
— Насправді кишкових інфекцій дуже багато. Серед бактеріальних кишкових інфекцій трапляються сальмонельоз, дизентерія, ієрсиніоз, ешерихіоз, кампілобактеріоз, стафілококова токсикоінфекція, ботулізм, черевний тиф, холера.
Найчастіше із захворювань цієї групи виникає дизентерія — гостра кишкова інфекція, викликана бактеріями роду Shigelа, що характеризується переважною локалізацією патологічного процесу в слизовій оболонці товстого кишківника. Дизентерійна паличка може довго зберігатися в зовнішньому середовищі. Найбільш сприятливі для збудників дизентерії молоко й молочні продукти. В молоці бактерії швидко розмножуються і більше 20 днів зберігають здатність викликати захворювання.
Існують грибкові (кандидози), протозойні (лямбліоз, анебна дизентерія) та вірусні кишкові інфекції (ротавірусна, ентеровірусна, аденовірусна інфекції). З вірусних інфекцій найбільш поширена ентеровірусна. Її небезпека полягає в тому, що захворювання може привести до такого грізного ускладнення, як менінгіт. Як правило, ентеровіруси розмножуються в стоячих водоймах: озерах, басейнах і передаються через воду.
— Хто найчастіше хворіє на гострі кишкові інфекції та як вони передаються?
— Найбільш схильні до захворювань люди зі зниженим імунітетом, діти та особи похилого віку. Найбільшу небезпеку гострі кишкові та токсикоінфекції становлять для дітей раннього віку з огляду на стрімкий розвиток зневоднення організму.
Механізм передачі збудника — фекально-оральний, коли збудник з організму зараженої людини потрапляє з випорожненнями до зовнішнього середовища, звідки з харчовими продуктами, водою або ж через забруднені предмети побуту чи руки потрапляє до організму здорової людини.
Основний шлях передачі збудників кишкових інфекцій — харчовий. Зараження відбувається через продукти і приготовані з них страви, а також овочі й фрукти, забруднені мікроорганізмами та спожиті без достатньої гігієнічної та термічної обробки. Найчастіше джерелами отруєння стають молочні продукти, м’ясо, риба, бульйони, в яких хвороботворні мікроорганізми розмножуються і швидко досягають такої кількості, яка успішно долає захисні бар’єри шлунково-кишкового тракту. Переносити збудники може інфікована людина, яка не дотримується елементарних правил гігієни; мухи та інші комахи, висока активність яких припадає на теплий період року тощо.
Водний шлях передачі відбувається при вживанні забрудненої води або купанні у водоймах з несприятливою санітарною обстановкою.
При контактно-побутовому шляху передачі збудник передається через забруднені руки, предмети побуту (білизна, рушники, посуд, іграшки). Така передача інфекції особливо часто буває серед малих дітей.
— Як зрозуміти, що в людини — гостра кишкова інфекція?
— Перші ознаки хвороби проявляються через кілька годин і навіть діб з моменту зараження. В типових випадках у хворого підвищується температура до 38-39 градусів, з’являються лихоманка і симптоми інтоксикації — слабкість, млявість, запаморочення, ломота в тілі, нудота, блювота. Хоча варто зважати на те, що при деяких інфекціях температура може бути нормальною.
Зазвичай у хворого здувається живіт, з’являється біль різної інтенсивності. Людину нудить, можливе блювання. Ураження тонкого кишківника проявляється діареєю.
У дітей гострі кишкові інфекції протікають більш важко, з швидким розвитком симптомів зневоднення і більш високою часткою ураження кишківника.
— Коли потрібно звернутися до лікаря?
— У разі виявлення перших ознак кишкового захворювання необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи. Самолікування небезпечне для здоров’я! Неконтрольоване і неправильне застосування антибіотиків та інших антибактеріальних препаратів призводить до того, що в кишківнику знищуються не тільки збудники хвороби, але й корисна мікрофлора. При недостатньому та неадекватному лікуванні може сформуватися здорове носійство інфекції, а людина, що хворіла без клінічних проявів, продовжує виділяти збудники, що, звісно, небезпечно для оточення.
До лікаря слід звернутися ще й тому, що тільки медик може диференціювати гострі кишкові інфекції з гострими хірургічними, терапевтичними, гінекологічними та іншими неінфекційними захворюваннями. Адже у багатьох недуг є безліч подібних симптомів, що призводить до пізньої діагностики таких небезпечних для життя захворювань як гострий апендицит, кишкова непрохідність, інфаркт міокарда, позаматкова вагітність тощо.
Як вберегтися від інфекцій та отруєнь
З метою профілактики кишкових інфекцій та харчових отруєнь необхідно:
- не вживати продукти і напої при найменшій підозрі щодо їх недоброякісності та після закінчення терміну придатності;
- не купувати продукти на стихійних ринках або з рук у приватних осіб;
- не вживати невідомі гриби, ягоди, трави;
- харчуючись на пляжі, у лісі, дбайте, щоб продукти не контактували з ґрунтом чи піском;
- не готувати страви з запасом; приготовлені страви бажано вживати відразу (зберігання приготовленої страви без холоду не повинно перевищувати двох годин);
- при споживанні овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, а для споживання дітям — обдати окропом;
- не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
- для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з централізованих джерел водопостачання або питну бутильовану;
- перед приготуванням їжі та перед її вживанням завжди мити руки з милом; обов’язково мити руки після відвідування туалетів;
- під час відпочинку з дітьми батьки повинні ознайомити дітей з правилами харчування та правилами дотримання особистої гігієни, дорослим необхідно ретельно слідкувати за тим, щоб діти не споживали незнайомі ягоди та продукти;
- мити іграшки, якими граються діти;
- купатися та відпочивати лише на офіційно дозволених пляжах;
- вести боротьбу з мухами.
Соломія Яновська
Post Views: 22