Якщо ви пошкодите шкіру, неминуче утвориться рубець. Рубці виникають практично при будь-якому порушенні цілісності шкіри, в тому числі після хірургічних втручань або травм. Несприятливі умови загоєння і неправильно закрита рана часто призводять до утворення грубих, потворних рубців, які мають неестетичний вигляд. І від цього людина відчуває психологічний дискомфорт, особливо якщо рубець на видному місці. У такому разі допомогти може корекція рубців.
Чому з’являються рубці?
Загоєння рани – це завжди складний і багатоетапний біологічний процес. Він проходить кілька стадій:
- запалення й епітелізація,
- формування “молодого” рубця,
- утворення “зрілого” рубця,
- остаточна трансформація.
Рубці на шкірі є кінцевим етапом загоєння глибоких шкірних дефектів, коли відбувається заміна власних тканин на рубцеву.
Нормальний процес рубцювання може бути порушений низкою причин: сильне натягування шкіри, запалення, нагноєння, а також особливості імунної системи пацієнта, ендокринні порушення, спадкові фактори.
Що впливає на утворення рубця?
Рубці вкрай різноманітні, на їхнє утворення впливають численні фактори:
- колір шкіри: люди чорної раси більш схильні до утворення келоїдів, у деяких європейців, – наприклад з рудими або солом’яними волоссям, ризик утворення червоних гіпертрофічних рубців вище середнього;
- вік: еластичність шкіри і активність рубцевої тканини з віком знижуються, і рубці мають тенденцію ставати менш помітними; у молодих, навпаки, активність рубцевої тканини вища і вона швидше формує твердий червоний рубець;
- локалізація рубця: чим тонша і менш еластична шкіра, тим, як правило, тонший рубець, і це одна з причин, чому на повіках найделікатніші «сліди» роботи лікаря. Найгірше шкіра загоюється у ділянці грудини, плечах і спині, де існує велика ймовірність утворення келоїдних і гіпертрофічних рубців;
- вектор лінії розрізів: по всій поверхні тіла проходять природні складки, так звані лінії Лангера. Ці лінії паралельні природним складкам шкіри.
Які бувають види рубців і як їх позбутися
Для того, щоб корекція рубців пройшла успішно, необхідно при огляді класифікувати рубець, з яким лікар буде працювати.
Атрофічні (плоскі) рубці
Атрофічні рубці зазвичай виникають в результаті опіків та захворювань (віспа, вовчак, акне, розтяжки й ін.) Атрофічний рубець характеризується тонкою шкірою, злегка втиснутою поверхнею, ніколи не виступає над ділянками здорової шкіри, більш світлим забарвленням, ніж шкіра, що його оточує. У деяких випадках атрофічний рубець може мати яскраво-рожевий колір за рахунок склерозованих капілярів.
При необхідності корекції атрофічних рубців найчастіше лікар призначає комбіновану тактику. Вона буде включати пілінг (хімічний або лазерний, микродермобразія), мезотерапію і контурну пластику препаратами гіалуронової кислоти. Для видалення видимих судин в зоні рубця в курс лікування потрібно включити кілька сеансів фотокоагуляції судинним лазером.
Нормотрофічні рубці
Нормотрофічні рубці формуються врівень зі шкірою, не викликають грубої деформації шкірної поверхні і прилеглих тканин. Крім того, що вони плоскі, нормотрофічні рубці відрізняються практично нормальним кольором, чутливість шкіри збережена. Нормотрофічні рубці утворюються після глибокого пошкодження шкіри. Як правило, хірургічна корекція для них не потрібна.
Гіпертрофічні рубці
Гіпертрофічні рубці найчастіше з’являються після глибоких опіків і хірургічних втручань. Вони мають вигляд тяжів, які виступають над шкірою у вигляді валиків. Зазвичай гіпертрофічні рубці безболісні, досить м’які і рухливі. Вони підлягають фізіотерапевтичному лікуванню, якщо провести його вчасно, тобто протягом півроку з моменту отримання травми, або подальшої хірургічної корекції. Тактика лікування або корекції післяопераційних рубців і шрамів суто індивідуальна.
Старі, тобто вже сформовані гіпертрофічні рубці піддаються двом видам корекції:
- дбайливому хірургічного висіченню з накладенням косметичних внутрішньошкірних швів,
- або лазерній шліфовці.
- Іноді лікарі рекомендують вдатися до ефективного поєднання обох методів з необхідністю проходження подальшого раннього фізіотерапевтичного лікування.
Келоїдні рубці
Келоїдні рубці з’являються в результаті індивідуальних патологічних змін в структурі рубцевої тканини. Келоїдні рубці можуть мати різну форму і розміри, часто не збігаються з лініями операційного розрізу або травми.
Такі рубці завдають багато неприємностей. Вони починаються з невеликого вузликового ущільнення, потім швидко ростуть і збільшуються в розмірах, зберігаючи схильність до зростання протягом багатьох років. Формування і зростання келоїду супроводжується свербінням, хворобливістю, печіння і напругою тканин. Поверхня келоїдних рубців різко відмежована від здорової шкірного покриву. Сам рубець опуклий, блискучий, має багряний або синюшний колір.
У випадку з келоїдних рубцями процес лікування тривалий, вимагає обережного вибору методу корекції. Келоїдні рубці важко піддаються лікуванню, навіть сьогодні це досить велика проблема. Медична статистика говорить, що навіть при грамотно проведеній адекватній терапії, у третині випадків може статися рецидив захворювання.
Корекція: як позбутися рубців?
Для корекції сформованих рубців зазвичай застосовують комплексну програму лікування, поєднують фізичні, медикаментозні і хірургічні методи корекції.
- хірургічне висічення рубця з накладенням косметичного шва;
- моделювання запасу шкіри експандером з подальшим заміщенням рубцевого дефекту;
- спеціальні силіконові пластини і гелі;
- електрофорез, фонофорез з лікарськими речовинами;
- ін’єкційні методики (введення в рубець лікарських речовин);
- дермабразія або шліфування рубця;
- лазерне шліфування рубців.
Комплексний підхід у корекції рубців дозволяє максимально поліпшити зовнішні характеристики рубця. Велике значення при хірургічній корекції має методика закриття рани. Якщо зовнішні шви зняті занадто рано (при відсутності внутрішніх швів) – краї рани розходяться, і рубець стає широким. Більш тонкий і косметичний рубець утворюється після накладення внутрішніх швів, які не видаляються. Вони тривалий час утримують краї рани, тим самим сприяючи формуванню тонкого косметичного рубця.
Протипоказанням до лікування рубців є:
- гострі запальні процеси на шкірі;
- виражений купероз;
- запальні процеси в ділянці проведення корекції;
- герпес в активній фазі;
- атопічний дерматит;
- загострення соматичних захворювань.