Компост – дуже корисна річ у господарстві: є чудовим джерелом безоплатного добрива і дозволяє утилізувати рослинні рештки. Особливо зручно готувати компост восени, коли ми прибираємо з грядок залишки городини, чистимо квітники, а під деревами багато опалого листя. Осінь – найкращий час наповнити компостний ящик матеріалами для компостування. Однак осіннє компостування трохи відрізняється від літнього. Потрібно знати, що не можна зробити з компостом восени і як правильно компостувати наприкінці сезону.
Що потрібно для хорошого компосту
Для початку нагадаємо, що ключем до успішного компостування є підтримання балансу між вуглецем та азотом у компостері. Здорова компостна купа повинна містити близько 2/3 вуглецевих (коричневих, тобто солома, сіно, листя, гілки) матеріалів та одну третину азотних (зелених, тобто трава, кухонні відходи) матеріалів. Багаті вуглецем матеріали забезпечують аерацію для прискорення процесу компостування, усувають неприємні запахи та допомагають отримати пухкий та легкий компост.
Зазвичай у тих, хто має компостери у дворі приватного будинку, спостерігається надлишок азотних матеріалів, які можна додавати протягом року: кухонні відходи, шкірку від фруктів та овочів, кавова гуща, скошена трава та інші свіжі матеріали. Однак матеріали на основі вуглецю важче збирати взимку, навесні та влітку. До них належить листя, виноградні лози, обрізки кущів, солома, висушені садові відходи тощо. Тому важливо запастися цими матеріалами про запас, щоб поступово додавати в компост восени.
- Кладете у скриню відходи, а дістаєте золото, або Рецепт правильного компосту
Чого не можна робити з компостом восени?
- Не додавайте в компост восени листя, яке щойно опало. Зачекайте, поки листя стане коричневим, перш ніж згрібати його.
- Уникайте додавання до компосту рослин, уражених хворобами або шкідниками. Теоретично тепло від процесу компостування вбиває спори хвороб та личинки шкідників, але на практиці не всі компостні купи досягають максимального теплового потенціалу, згубного для патогенів. Тому компост може стати джерелом хвороб.
- Не додавайте бур’яни зі сформованим насінням у компостну купу.
- Не використовуйте в компості вічнозелене листя, як-то листя рододендронів та інших, а також свіжу хвою. Воно розкладається дуже довго, його потрібно компостувати окремо.
- Менше провітрюйте та перевертайте компостну купу восени та взимку. Мікробам для правильного функціонування необхідне повітря, тому для досягнення найкращих результатів більшість садівників аерують купу, перевертаючи її. Однак у міру наближення холодного сезону, вам слід скоротити графік аерування компосту приблизно до одного разу на місяць або навіть менше. Коли ви перемішує компостну купу, ви ризикуєте втратити тепло, яке зосереджене у центрі купи.
- Не можна додавати в компост надто багато листків одночасно. Краще додавати листя невеликими порціями. Занадто багато листя, якщо його кинути одночасно, завадить процесу осіннього компостування.
- Забороняється додавати в компостну купу фекалії домашніх тварин у будь-який час сезону: вони довго перегнивають, крім того, у них потенційно містяться яйця гельмінтів і збудники різних інфекцій.
Готуємо компост не у ямі, а на купі
З чого робити компост восени
- Листя. Листя є одним із найцінніших матеріалів для компосту: воно багате на вуглець. Частину листя можна залишити під деревами та кущами, де воно саме буде компостуватися. Це допомагає зменшити кількість нової мульчі, потрібної, щоб вкрити землю під деревами та кущами. Також сухе опале листя можна зберігати у мішках і додавати у компостний ящик поступово.
- Трава. Свіжа скошена трава багата на азот і служить активатором компосту. Додавайте скошену траву в компост тонкими шарами, щоб запобігти утворенню грудок. Потім покладіть вдвічі більше коричневого матеріалу, щоб збалансувати співвідношення вуглецю та азоту у купі.
- Квіти. Якщо однорічні квіти втратили декоративність, їх також можна покласти у компостну купу. Коли пожовкне і стане коричневим листя квітів, які цвітуть восени, їх також можна обрізати і додати у компост.
- Попіл. Якщо у вас є дров’яна піч, збирайте попіл та додавайте до компосту.
- Сухі матеріали. Контролювати вологість осінньої компостної купи непросто, тому що скошена трава та харчові відходи приблизно на 80% складаються з води. Ви можете додати солому, відходи деревини, папір або картон, щоб вони ввібрали частину зайвої вологи.
Усе, що плануєте компостувати, складіть у дві окремі купи поруч із контейнером для компосту. В одній мають бути всі грубі матеріали (стебла, гілки, обрізки кущів, лоза тощо), а в іншій – дрібний матеріал (листя, скошена трава).
Не забувайте комбінувати «зелені» інгредієнти (продуктові рештки) та «коричневі» інгредієнти (листя, гілки, подрібнений папір). Таке співвідношення допомагає швидко отримати компост гарної якості.
Компост восени з опалого листя
Якщо листя дуже багато, його можна компостувати окремо. Така купа має бути не менше 1,5 метра в діаметрі та 90 сантиметрів у висоту. Робіть шар землі між кожним 30-сантиметровим шаром листя.
Такий компост має бути достатньо вологим, щоб при стисканні жменьки листя рукою з’явилося кілька крапель вологи. Однак надмірна волога також шкодить. Тому таку компостну купу варто накрити плівкою, притиснувши по краях камінням.
Листя компостуватиметься чотири-шість місяців, а готовий компост буде темним і розсипчастим. Компост з листя найкраще використовувати як органічну добавку і розпушувач для ґрунту. Зазвичай його не використовують як добрива, тому що в ньому мало поживних речовин.