На запитання, коли починають колядувати на Різдво, передовсім треба сказати, що все залежить від місцевих традицій. А от традиція щедрувати і посівати прив’язана до свят і дат.
Згідно з новим церковним календарем:
- щедрують 31 грудня (на Щедрий вечір, Маланки),
- посівають 1 січня, на Василя, рано-вранці.
Коли колядують
Здавна у Різних куточках України колядувати починали неодночасно: подекуди у Святвечір, в інших місцевостях – у перший день Різдва. Коли починають колядувати, залежить від місцевих традицій.
У деяких регіонах України колядники починають ходити на Святвечір (за новим календарем – 24 грудня). Однак варто відзначити, що колядувати по хатах можна не раніше, ніж зійде перша Різдвяна зірка. Продовжувати колядувати можна наступного дня, на Різдво.
Якщо у вашій місцевості не заведено ходити колядувати у Святвечір, співати колядки можна після вечері разом зі своїми рідними.
У перший день Різдва колядують у всіх куточках України. Традиційно ходять від хати до хати, сповіщаючи про народження Христа. Окрім колядок, говорять різні побажання господарям: щастя, здоров’я, благополуччя, багатого врожаю.
- Що треба обов’язково зробити на Святвечір, щоб уся сім’я була здорова і мала достаток
Що варто знати про вертеп
Подекуди, окрім колядників, ходять вертепи – гурти переодягнених людей, які показують сценки про народження Ісуса, колядують, бажають господарям добра і процвітання.
Вертеп – це назва печери, в якій народився Ісус Христос. Вперше вертеп був згаданий в 1667 році.
Вертепи ходять весь день на Різдво і наступного дня. Співати колядки можуть хлопці, дівчата і дорослі. За це господарі пригощають частуванням з різдвяного столу, а дітям давали солодощі. У сучасному світі за колядки стали давати дрібні гроші.
Учасники живого вертепу готують свої вистави заздалегідь і розподіляють ролі. До складу вертепу входять обов’язково:
- Звіздар,
- Ангел,
- Пастушки,
- Три царі,
- Жид,
- Сура,
- чорт,
- Смерть,
- Ірод,
- Козак,
- Принцеса,
- Волхви.
Можуть бути й інші учасники, які потрібні за сценарієм. Обмежень у кількості учасників вертепу зазвичай немає. Вважається, що має бути не менше трьох осіб.
- Як готувати кутю, щоб вона вдалася смачною. 2 рецепти – традиційна і рисова кутя