Клумба-аптечка: ліки і чай можна виростити на грядці

Нині мало не в кожному домі є лікарські рослини. Здебільшого їх купуємо в аптеці або на ринку. Поїхати у ліс і власноруч заготовити цілющі трави, на жаль, не кожен має можливість. Та й не треба: виростити потрібні рослини можна на своїй ділянці: це і красиво, і корисно.

Створювати на обійсті аптекарські городи або клумби – давня традиція: у середньовіччі цілющі і пряні трави садили біля монастирів. Нині такі городи знову набувають популярності. Вони не тільки практичні (можна вирощувати прянощі та ліки і бути впевненим у їхній екологічності), а й красиві (багато рослин можна вважати декоративними).

ДЕ РОЗМІСТИТИ

Найкраще під аптекарську клумбу відвести окрему територію. Краще сформувати підняті грядки. На терасі можна посадити лікарські і пряні трави у контейнерах. У горщиках зручно вирощувати теплолюбні рослини, які вимерзають у відкритому ґрунті взимку.

Більшість пряних трав люблять сонячне світло (лаванда, шавлія, материнка, чебрець), але деякі непогано ростуть і в півтіні (меліса, м’ята, любисток, монарда, лофант). Посухостійкі рослини не варто садити поруч з вологолюбними. Треба враховувати походження рослин. Так, популярні середземноморські трави (розмарин, лаванда, майоран та інші) досить вимогливі до тепла, можуть вимерзнути взимку. Тому їх краще вирощувати в контейнерах і на зиму ховати в прохолодне приміщення. Можна викопати кореневища дикорослих рослин і посадити на своїй грядці або придбати насіння.

ЯК ОЗДОБИТИ

Аби така клумба стала окрасою саду, їй можна надати незвичайної форми. Наприклад, зробити круглою і розділити доріжками на сектори. Посадити у центрі високорослі трави (як-то любисток, полин, оман), а низькорослі – у сектори. Можна чергувати грядки з травами з ділянками, засіяними газонною травою або квітами. Не забудьте гарно обрамити клумбу: бордюр не тільки додасть акуратного вигляду, а й прикрасить. Із теплолюблих рослин можна створити невеличкий рокарій або «підселити» їх на клумбу.

Можна поєднувати на аптекарському городі багаторічні та однорічні культури, але важливо заздалегідь продумати, де їх посадити, щоб композиція залишалася привабливою весь сезон.

ЩО ПОСАДИТИ
Основою аптекарського городу зазвичай є багаторічники. Можна посадити шавлію, чебрець, м’яту, мелісу, материнку, звіробій, іван-чай.
Якщо облаштовуєте аптекарський город уперше, оберіть невибагливі рослини: коріандр, календулу, м’яту, материнку.

Обов’язково посадіть квітучі рослини: монарду, календулу, валеріану, деревій, ромашку аптечну, чебрець, лаванду, ехінацею, шавлію, цикорій, чорнобривці.
Не забувайте, що пряні трави також мають лікувальні властивості. Тому посадіть петрушку, базилік, кріп, цибулю, коріандр, хрін, любисток, чебрець, м’яту, мелісу.

Навіть якщо ви не знаєтеся на лікувальних властивостях лікарських рослин, з них можете готувати смачний і корисний чай. Для цього згодиться лісова суниця, чебрець, ромашка лікарська, усі види м’яти, меліса, шавлія, календула, лаванда, іван-чай, цикорій. Можна зібрати трави, змішати у довільній пропорції, на бажання додати зеленого або чорного чаю, листя і ягід смородини, малини, чорниці, ожини, заварювати і насолоджуватися чаюванням!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook