стосунки

Ілюзія кохання: як розпізнати нездорові стосунки

Є два найпоширеніші сценарії нездорових стосунків. Якщо впізнали себе, час діяти. Не заплющуйте очі. Не шкодуйте себе. Інакше змарнуєте життя на пасажира, який вирішив покататися на вас за ваш же рахунок.

Іноді ми все що завгодно готові прийняти за кохання та стосунки. Часом наші уявлення про стосунки настільки спотворені, сповнені якихось дивних переконань та установок, що ці стосунки зовсім не тішать, а завдають лише болю та страждання. Тож слід з’ясувати, що ж можна назвати здоровими стосунками, як відрізнити справжнє кохання від карикатури на нього.

До вашої уваги два зразкові сценарії нездорових стосунків. Хоча їх набагато більше. Якщо вам важко у стосунках, не заплющуйте на це очі. Не шкодуйте себе. Нехай краще один раз стане дуже боляче – і ви зможете змінити все. Або продовжуватимете все так, як є. Це ваше право.

Ілюзія кохання № 1. “Страсті-мордасті”

Звісно, це співзалежні стосунки. У них ми отримуємо купу емоцій, шалених пристрастей, з’ясування стосунків нон-стоп 24 на 7.

Жінки на консультаціях з таким ентузіазмом і блиском в очах описують усі перипетії та круговерті таких стосунків, що язик не повертається сказати, що вони на страшній швидкості мчать до краху фізичного та психологічного здоров’я. Дивишся на таку жінку і дивуєшся: вона скаржитися прийшла чи хвалитися.

Будь-яке зауваження те, що жінка перебуває в деструктивних стосунках, сприймається вкрай вороже. Хоча, зауважте, вона прийшла до психолога, адже вона розуміє, що те, що відбувається, явно не робить її щасливою.

Жінці (іноді це і чоловіки, просто їх менше) здається, що емоційні гойдалки, на яких вони перебувають, – це від надміру почуттів. Це не кіно. Мелодрами у житті закінчуються дуже сумно. Якщо короткостроковий роман (місяців на три) вас повеселить та розважить, то перспектива провести значну кількість років (а то й усе життя) на американських гірках, не злазячи, явно не піде вам на користь.

Що відбувається насправді?

Потрібно стерти мелодраматичний наліт із цього фарсу.

Партнер замість того, щоб вкладатися в вас, починає з вас викачувати емоційний ресурс, для підтвердження власної значущості, підвищення самооцінки. Він енергетично росте, ні чого не даючи вам на заміну. Він тільки бере і робить все, що йому заманеться. Все, що йому потрібно зробити – це влаштувати вам сцену. Будь-яку:

  • ревнощі;
  • надавити на жалість;
  • чимось присоромити;
  • щось пообіцяти, а потім звинувачувати вас у тому, як йому тяжко, адже у вас непомірні запити;
  • напитися і накричати, що це ви його довели, зовсім його не розумієте і не цінуєте, а він без вас і життя собі не уявляє.

Весь цей «оперний театр» тільки для того, щоб ви не прийшли до тями і продовжували висіти на цьому «емоційному гачку», не помічаючи, що людина про вас зовсім не дбає. Ви не отримуєте ні підтримки, ні належної уваги, вам особливо не дарують подарунків, не допомагають, якщо ви захворіли або вам погано. Замість підтримки отримуєте роздратування та охолодження.

Зате вам не нудно! Адже іноді здорові стосунки здаються нудними і люди з головою кидаються ось у такий вир. Що й казати, коли вас так мотає, нудьгувати не доводиться!

10 причин, чому краще розлучитися, ніж жити в поганому шлюбі

Ілюзія кохання № 2. «Я про все подбаю»

Ох як це приємно! Ось він рятівник, який витягне з похмурого життєвого болота і розв’яже всі проблеми. Потрібно лише виконати всі його скромні побажання.

Відразу обмовлюся, іноді це справді відповідальна і надійна людина, яка розуміє свою роль у стосунках.

Як відрізнити повноцінного партнера від майбутнього жорсткого, холоднокровного домінанта?

Повноцінний партнер ніколи не проламує ваш особистий простір. Не починає обстругувати вашу індивідуальність під своє бачення. Він приймає вашу Я, вашу думку, не знецінює ваших особистих бажань, цілей, планів, ви не почуваєтеся обділеною.

А ось громадянин із претензією на господаря вашого життя діятиме зовсім інакше. Він звичайно ж спершу буде обережний і не нав’язливий. Всі його команди будуть мати рекомендаційний характер, але повірте, коли ви опинитеся в його повній власності, вас дресуватимуть як собаку-медаліста всіх мислимих та немислимих виставок.

Така людина прагнутиме стати для вас усім. Відійдуть друзі та близькі. Точніше ті, хто вас справді любить і може допомогти.

Але спочатку, зрозуміло, вас обмежать фінансово. Людина без грошей у цьому світі не протягне і дня. Або вас вмовлять взагалі не працювати, або ваші гроші стануть частиною загального бюджету, з якого на свої потреби ви не зможете брати без згоди вашого «дбайливого» партнера. Причина для такої ощадливості завжди дуже пристойна.

«Уявляєш, як ми заживемо, коли збудуємо будинок, а потрібні гроші. Я докладаю для цього всіх зусиль. Ну, навіщо тобі нові чоботи? Ти ж ні куди й не ходиш. А ось у мене проблема. Ти знаєш я тепер начальник відділу. Потрібно відповідати посаді. Мені терміново треба поміняти машину, інакше я втрачу авторитет. Треба ж заробляти. Ти ж пам’ятаєш про наші плани. Я все зроблю для цього». Від таких слів виступають сльози розчулення. Такий господар. Все для сім’ї. Все в дім, все в дім.

Для багатьох така жінка – щасливиця, якій ні про що думати не треба. Насправді це нещасна людина, яка втратила найголовніше. Себе. Вкладаючи величезну працю в утримання дому, сім’ї, дітей, вона майже нічого не отримує. Вона і кухарка, і прибиральниця, і няня, і репетитор, і секретар для чоловіка, і служба доставки, і представник сім’ї на зборах, медсестра, доглядальниця. Вона обслуговує їх психологічно і фізично. Уявляєте, скільки вона насправді заробляє? Якби вона була найманим працівником, у неї не було б потреби в грошах. А в цьому випадку їй дають крихти і просять звіту за кожну витрачену копійку. Вона слуга, а не партнер.

Така жінка ховає від себе правду про те, що з нею відбувається і вже не уявляє, що можна щось змінити. Вона боїться втратити навіть те, що вона має. Адже її переконали, що вона безпорадна істота, про яку якщо хтось не подбає, то вона пропаде. А насправді це на її енергії та праці виросло сімейне благополуччя. Тільки вона виявилася чужою на цьому святі життя.

У міру того, як її чоловік ставав все більш імпозантним і безтурботним, вона майже знищена і впевнена, що нікому не потрібна. І продовжує щосили намагатися, щоб її хоча б не викинули з дому.

Що означає здорові стосунки?

Побудувати здорові стосунки – це велика спільна праця.

Вони будуються насамперед на довірі. Ви чітко розумієте, що можете відверто розповідати про себе без побоювання, що цією інформацією скористаються для маніпуляцій вами. Це легко перевірити. Розкажіть щось партнерові і подивіться, як він скористається цією інформацією. Якщо вам при якомусь конфлікті відразу прилітає словесний докір у хворе місце, все зрозуміло.

Ваші партнерські цінності. Чи збігаються вони? Спільне життя можна будувати по-різному. Нема однакового шаблону для всіх. Вам потрібно досягти не компромісу, а домовитись. Компроміс неміцна конструкція. Вам потрібно досягти угоди щодо суттєвих умов договору. Адже кожен має свої критичні точки прийнятного і неприйнятного у стосунках. Якщо ваші критичні точки не викликають дискомфорту і ви їх легко приймаєте, все буде добре.

Якісь особисті особливості самовираження, захоплень, інтересів, планів, характеру, темпераменту партнера приймаються безумовно. Ви любите його просто за те, що він є і він такий, який він є. І це взаємно, а не на догоду одному з партнерів.

Мабуть, це три основні моменти, на яких вибудовуються здорові партнерські стосунки. Тільки тоді поряд з вами опиниться ваш справжній супутник, а не пасажир, який вирішив покататися на вас за ваш же рахунок.

Авторка – психологиня Оксана Телякова

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook