Страждати безсонням – це не обов’язково цілі ночі безперервно дивитися в стелю. У когось воно проявляється в труднощах із засипанням, хтось спить, але поверхово і неякісно, когось мучать кошмари, і сон стає катуванням. Поширений варіант порушень – часті пробудження вночі. А хтось легко поринає у царство Морфея, ледь торкнувшись подушки, і прокидається лише раз. Проте після цього заснути йому вже не вдається. Якщо все це відбувається регулярно і протягом тривалого періоду, можна з усією відповідальністю говорити про патології, що вимагають постановки правильного діагнозу і проведення необхідної корекції.
Синдром неспокійних ніг
Захворювання проявляється у вигляді неприємних відчуттів у ногах, що заважають заснути і роблять сон поверхневим та тривожним.
Це можуть бути ледве відчутні поколювання, свербіж, відчуття здавлення або, навпаки, розпирання. Людині може здаватися, що по її ногах повзають мурашки. Іноді проблему вдається вирішити, якщо встати і добре розім’яти або помасажувати ноги, зробити ванночку. У деяких випадках не допомагає нічого, і відчуття стають болісними. Проявляються вони зазвичай тільки в нерухомому стані.
Причиною синдрому неспокійних ніг може бути сильний і тривалий стрес, шоковий стан, цукровий діабет, порушення у роботі щитовидної залози, зловживання спиртним, анемія, дефіцит деяких елементів в організмі (фолієвої кислоти, магнію, вітамінів групи В), спадковість і т. д. Не варто сподіватися виключно на седативні засоби для усунення симптому. Обстеження і встановлення точної причини допоможуть знайти найкоротший шлях до вирішення проблеми.
Бруксизм
Це розлад сну, що носить нападоподібний характер і супроводжується скреготом зубів або їх частим постукуванням. Іноді напади бувають настільки частими й тривалими, що сон втрачає не тільки сам страждалець, але й люди, що сплять в одній з ним кімнаті. Звук при цьому часто виходить сильний і малоприємний. Крім того, страждає емаль зубів, можуть бути спровоковані запалення окістя та інші захворювання ясен та щелепних суглобів.
Довгий час в народі вважалося, що винні у всьому глисти. Лікування виписувалось досить химерне: хворому по ночах мазали пупок гасом. Однак підтвердити цю “науково теорію” поки не вдалося – втім, як і спростувати. Та сьогодні лікарі більше схиляються до стресового впливу, психічного дисбалансу, дратівливості, а також фізичної і душевної втом у ролі причин такого розладу. Іноді корінь зла криється в порушенні прикусу.
Бруксизм зазвичай ходить не один. Він супроводжується сильними мігренями вранці (що, в принципі, не дивно після такої ночі), дзвоном у вухах, м’язовими болями. Часта нічна напруга призводить до сильних больових відчуттів у м’язах.
Лікарі радять почати лікування з психологічної консультації, попити заспокійливі чаї або легкі седативні засоби. Зрештою ніхто не забороняє спробувати і бабусин трюк з гасом. Для фізичного захисту зубів від тертя виготовляються спеціальні індивідуальні капи.
Інформаційна “обжерливість”
Надлишковий потік інформації, що надходить, стає одним з потужних провокаторів порушення сну. Він перегружує мозок, буквально топить його і змушує працювати на межі можливостей.
Як і при фізичній перевтомі, розслабитися й заснути стає вкрай важко навіть при відчутті неймовірної втоми. Сюди можна віднести і комп’ютерні ігри.
Якщо інформація не тільки надходить у мозок, але й повинна бути певним чином оброблена (наприклад, йде пошук важливого рішення), то ситуація ще більше ускладнюється. Коли навіть вдається заснути, певні відділи мозку продовжують свою роботу і не тільки не відпочивають, але й не дають іншим зануритися у глибокий повільний сон. Сподіватися, що геніальне рішення прийде уві сні, як Менделєєву, навряд чи варто. А ось підірвати здоров’я і нервову систему при такому навантаженні – це, мабуть, справа недалекого майбутнього.
Шкідливі звички
Зловживання кофеїном, сигаретами та алкоголем – три найбільш поширені шкідливі звички, які здатні накоїти багато. І, щоб позбутися нормального сну, абсолютно не обов’язково пити каву або палити безпосередньо на ніч. Випита в обідню перерву чашка кави може цілком стати причиною погано проведеної ночі. Нікотин по своїй дії має багато схожого з кофеїном. Що ж стосується алкоголю, то коментарі взагалі зайві.
Ці речі не впливають на всіх однаково, але якщо безсоння стало заглядати у вашу спальню регулярно, є сенс подумати. Шукати порятунок у тимчасовій відмові від шкідливих звичок не має сенсу. Збій у режимі сну навпаки може стати відповідною реакцією організму на неотримання звичної дози, своєрідною “ломкою”. Ще більш нерозумно чекати, поки “пройде саме”. Якщо в результаті зловживань у здоров’ї з’явилася перша “дірка”, дуже скоро вона стане такою, що в неї пролізе не тільки безсоння.
Системні захворювання і депресія
Порушеннями сну часто супроводжуються такі патологічні процеси, як серцева і ниркова недостатність, гіпертонія, артрит, бронхіальна астма, гіпертиреоз. Окремо варто виділити депресію. Буває, що безсоння до певного моменту є єдиним її зовнішнім проявом. Однак саме на цьому етапі воно легше піддається лікуванню, тому своєчасна діагностика вкрай важлива. Крім того, порушеннями сну супроводжуються практично всі психічні патології, у тому числі й ті, діагностика яких до певних зовнішніх проявів буває складною.
Життя не обдуриш. Неважливо чи свідомо ми намагаємося відвоювати частину тієї його третини, що відведена природою на сон, чи ж це відбувається без нашої волі. Результат завжди однаковий: ця третина стає меншою, і наше життя просто коротшає. Крім того, безсоння – це не просто болісно і некомфортно, а й небезпечно! Легковажне ставлення у такому випадку може коштувати дуже дорого.