Організм людини з діабетом більш чутливий і схильний до застудних захворювань, грипу, інфекцій, запалень тощо. І лікування дається складніше, триває довше та погіршує перебіг діабету, нерідко провокуючи декомпенсацію та кетоацидоз. Важливо у цей період стежити за своїм самопочуттям.
Люди з цукровим діабетом належати до групи ризику щодо підвищеної сприйнятливості до інфекції та тяжких ускладнень.
- діабет збільшує ризик захворіти на пневмонію,
- тому люди з цукровим діабетом мають вищі показники госпіталізацій,
- довший час перебування в лікарні,
- вищий ризик смерті від ускладнень,
- люди з діабетом приблизно втричі частіше помирають від грипу та пневмонії.
Люди з діабетом мають більший ризик інфікування і порушення механізмів імунного захисту, включно з недостатнім синтезом антитілоутворення, дефіцитом клітинного імунітету, функцією лейкоцитів та коефіцієнтом колонізації, що сприяє збільшенню ризику інфікування
Найкраще лікування – профілактика. Однак якщо ви все ж таки захворіли…
Перевіряйте рівень глюкози у крові
Під час хвороби перевіряйте рівень цукру в крові приблизно раз на годину, а кетонові тіла кожні 3 години. Це допоможе контролювати стан, вчасно фіксувати зміни та уникнути погіршення самопочуття. Не припиняйте інсулінотерапію або прийом цукрознижувальних препаратів залежно від рівня глюкози та кетонових тіл, вам можуть знадобитися більші дози інсуліну, ніж зазвичай – порадьтеся зі своїм лікарем та скоригуйте при необхідності дози.
Те саме стосується і лікування діабету 2 типу — потрібно й надалі приймати цукрознижувальні препарати, а за необхідності змінити схему лікування. Якщо цукор приборкати не вдається – повідомте про це свого лікаря та обговоріть подальші дії.
Спростіть харчування
Під час хвороби режим харчування може змінюватись. Але головне, що треба пам’ятати, не можна ні голодувати, ні переїдати. Раціон для ослабленого організму має бути досить поживним, і водночас простим і легкозасвоюваним – щоб підтримати обмінні процеси, сприяти швидкому одужанню та балансувати рівень цукру в крові. Тому слід зменшити споживання молочних та жирних продуктів і збагатити раціон природними вітамінами, корисними вуглеводами, мати напоготові соки та цукерки від можливої гіпоглікемії (особливо, якщо є тенденція до зниження апетиту).
Пийте якнайбільше рідини
Теплі чаї, фруктові напої, вода – рясне пиття сприятиме швидше одужати при застуді або грипі. Пийте прості напої протягом дня, приблизно по 1 склянці щогодини. Обирайте напої без цукру – чай, воду, узвар без цукру – якщо рівень цукру в крові підвищений. Якщо рівень цукру в крові низький, спробуйте щось, що містить приблизно 15 грамів вуглеводів: 1/4 склянки виноградного соку або 1 склянку чаю з цукром.
Але не пийте багато перед сном: якісний нічний сон прискорює одужання та корисний для здоров’я в цілому, тому не варто заважати організму природно відновлювати сили.
Більше відпочивайте
Коли, як не зараз, можна дозволити собі додаткову серію улюбленого серіалу. Якщо ж хочете спати – не нехтуйте бажаннями організму, але пам’ятайте про регулярний контроль рівня цукру.
Зверніть увагу!
Якщо симптоми (нежить, кашель, біль у горлі, головний біль, ломота) не знижуються, а навпаки: застуда триває довше тижня не вдається збити високу температуру міститься високий рівень кетонових тіл у крові або в сечі, стабільно слабшає апетит; знижується ваг; не вдається знизити надвисокі рівні глікемії (понад 1,7 ммоль/л) затьмарюється свідомість і весь час хилить до сну, тяжко дихаєте, — слід негайно проконсультуватися з ендокринологом або викликати невідкладну допомогу!
Будьте уважні до свого організму і ретельно контролюйте стан, щоб якнайшвидше одужати та уникнути ускладнень. А ще краще – бережіть себе і не хворійте.
А при симптомах коронавірусу або грипу, людям із діабетом слід негайно звертатися до сімейного лікаря.
-
Як відрізнити ГРВІ та грип від коронавірусу: основні симптоми
-
Симптоми коронавірусу: лікарі розповіли, як проявляється COVID-19 за днями