Здоров'я та краса Консультація лікаря

Грудне молоко захищає від хвороб, заспокоює та покращує інтелект

Грудне вигодовування вкрай важливе як для здоров’я дитини, так і матері. Воно допомагає запобігти багатьом захворюванням.

Деякі факти про грудне вигодовування розповіли фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України.

  1.  Як довго дитині треба бути на грудному вигодовуванні та коли починати?

ВООЗ рекомендує розпочати ГВ в перші години життя немовляти. Упродовж перших шести місяців дитина має перебувати виключно на грудному вигодовуванні. Мати має продовжувати його далі (до 2 років і більше), поступово вводячи до раціону харчування відповідний та доброякісний прикорм.

2. Чому грудне вигодовування таке важливе?

Грудне молоко — ідеальна їжа для немовляти. Воно безпечне та містить необхідні антитіла, що сприяють захисту дитини від хвороб. Діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, мають менший ризик ожиріння, розвитку діабету на пізніших етапах життя. Грудне молоко має заспокійливу дію, діти, які ростуть на грудному вигодовуванні менше плачуть, мають кращий зір. Грудне вигодовування сприяє розвитку вилочкової залози, що виробляє Т-клітини, необхідні для захисту імунітету. Грудне молоко містить магній, що підтримує міцність кісток, цинк, а також допомагає розвитку інтелекту дитини.

3. Чи приносить грудне вигодовування користь матері?

Так. Воно зменшує ризик раку молочної залози та яєчників, діабету II типу та післяпологової депресії, скорочує ризик післяродової кровотечі.

4. Як відбувається процес утворення молока?

Груди — це орган. Вони виробляють молоко у відповідь на смоктання дитини. Знання про те, як працює цей орган допоможе зрозуміти процес грудного вигодовування. Груди ще називають молочними залозами. Всередині кожної молочної залози різні частини відіграють свою роль у виробленні та транспортуванні грудного молока.

Альвеоли — це найдрібніші часточки молочних залоз. Саме тут виробляється і зберігається грудне молоко. Альвеоли оточені крихітними м’язами, що виштовхують молоко у вторинні молочні протоки.

Вторинні молочні протоки переносять молоко від альвеол до основних молочних протоків.

Основні молочні протоки — це трубки, що несуть молоко прямо до соска. Жінка має в середньому 9 основних молочних проток у соску.

Грудне молоко — це речовина, що змінюється відповідно до потреб та розвитку вашої дитини.

Молозиво (колострум) виробляється протягом перших декількох днів грудного вигодовування. Воно дуже багате на поживні речовини. У складі молозива є білі кров’яні клітини — лейкоцити, що борються з інфекціями, крім цього там підвищений вміст солей, вітамінів і білків, а жирів і лактози в ньому присутнє менше. У перші дні життя для дитини дуже важлива саме калорійність харчування, тому малюк отримує всю необхідну користь.

5. Чи всі жінки можуть годувати грудьми?

Переважна більшість жінок фізично здатні годувати грудьми. Є рідкісний стан, що називається гіпоплазією молочної залози, при якому жінки не мають достатньої кількості потрібного типу тканини молочної залози для виробництва молока. Але здебільшого груди здатні до годування.

6. Як визначити, що дитина отримує достатньо молока?

Варто звернути увагу на те, чи набирає немовля вагу. Ви можете зважувати малюка щотижня. Звертайте увагу на колір та якість випорожнень. Звертайтеся до лікаря за консультацією, якщо дитина важить недостатньо або є проблеми з випорожненнями.

7. Якими є особливості годування?

Раннє прикладання новонародженого до грудей дає змогу матері годувати практично відразу після пологів. Смоктання триває всього декілька хвилин, але це допомагає запустити лактацію та емоційно налаштуватися на грудне вигодовування.

Коли дитина тільки народилася, рекомендується годувати її на вимогу. В середньому — кожні дві-три години. Діти харчуються за потребою, залежно від апетиту. Для малюків від 4 місяців приблизна кількість сеансів грудного вигодовування може бути 4–13 на день. Годувати немовлят вночі також є нормою. Коли настає відчуття ситості — годування припиняють.

Намагайтеся проводити якомога більше часу з немовлям у контакті «шкіра до шкіри» впродовж перших днів життя.

Це нормально, коли в одній молочній залозі виробляється більше молока, ніж в іншій. Зазвичай, хлопчики споживають молока більше, ніж дівчата.

8. Якою є роль чоловіка у грудному вигодовуванні?

Жінка потребує підтримки чоловіка під час грудного вигодовування.

Батько має знати про особливості грудного вигодовування, вакцинацію, ріст та вагу дитини. Під час вагітності дружини чоловік може сприяти перерозподілу навантаження, звільнивши частину часу для відпочинку дружини; разом гуляти й піклуватися про її харчування. Дослідження доводять, що підтримка грудного вигодовування з боку батька/партнера покращує стосунки, чоловіки стають ближчими до дітей, а малюки розвиваються швидше.

Пам’ятайте, що грудне молоко — найкраща їжа для дитини.

Дата публікації: 18.08.2021 img Поділитися