Інфаркт давно перестав бути недугою людей старшого віку. Серед пацієнтів кардіологічного відділення дедалі більше молоді. Дуже багато людей віком навіть до сорока років «швидка» привозить у лікарню просто з офісу. Молодь не вірить, що може хворіти, тому не квапиться контролювати тиск і рівень холестерину, а періодичний дискомфорт у грудині зазвичай ігнорує. Люди інколи забувають про елементарну профілактику – активний спосіб життя, відмова від куріння, збалансоване харчування. Куріння та стрес – цього для інфаркту достатньо. Проявитися він може не тільки болем у ділянці серця, а й іншими, подекуди несподіваними симптомами.
Консультує кардіолог Ірина СІЧКАРУК.
Інфаркт міокарда дуже часто, особливо у молодих людей, може виникати без жодних передвісників. Раптове виникнення симптомів, невідомих до того, часто збиває з пантелику. Іноді симптоми інфаркту пацієнти сприймають як захворювання легенів чи бронхів і застосовують вичікувальну тактику, мовляв, скоро минеться. Це помилковий підхід, що ускладнює лікувальний процес і призводить до подовження реабілітаційного періоду.
Найчастіший прояв інфаркту міокарда – це біль у грудях: розлитий (не у певних місцях), переважно в ділянці грудини (не в лівій половині). Біль має нестерпний інтенсивний характер. Він пекучий, тиснучий, розпираючий (не колючий). Віддає в ліву руку або в обидві руки, між лопатки, у шию та нижню щелепу. Біль часто супроводжується пітливістю, наростаючою загальною слабкістю, відчуттям браку повітря. Виникнення болю зазвичай пов’язане з фізичним навантаженням або емоційним, які супроводжуються підвищенням артеріального тиску, частоти серцевих скорочень. Тривалість болю – більш як 20 хв. При застосуванні нітрогліцерину можливе деяке полегшення стану.
Рідше бувають атипові прояви інфаркту міокарда. Наприклад, легенева форма (серцева астма, набряк легенів) характеризується задишкою, яка виникає раптово, має наростаючий характер, супроводжується появою так званого клекочучого дихання, яке чути на відстані («булькотіння»). При цьому хворий намагається вимушено сісти. Буває безболісна форма інфаркту, здебільшого у хворих на цукровий діабет. З’являється виражена загальна слабкість, пітливість, зниження толерантності до фізичних навантажень. Абдомінальна форма міокарда супроводжується болем або дискомфортом у верхніх відділах живота, нудотою, блюванням. Доволі нечасто, переважно у людей похилого віку, буває церебральна форма інфаркту. Вона виявляється головним болем, запамороченнями, головокружінням, що з’являються раптово.
Дуже важливо вчасно та правильно зреагувати на перші прояви недуги. Якщо у вас виник раптовий інтенсивний розлитий (розповсюджений) загрудинний біль або симптоми, що описані вище, негайно телефонуйте 103. Навіть коли ви лише запідозрили будь-який із можливих проявів серцевого нападу, потрібно негайно звернутися до лікаря. Пам’ятайте: найоптимальнійший час від перших симптомів, протягом якого втручання лікарів матиме найкращий ефект, це 1–6 годин.