Коли правильне харчування і тренування не приносять ніяких результатів, коли колір обличчя нагадує фільми про зомбі і постійно, навіть у вихідні, хочеться спати – мимоволі задумаєшся: «Що ж зі мною не так?» Можливо, річ у тому, що організм давно не прибирали зсередини. А значить, прийшов час проводити детокс.
Кму потрібен детокс
Детокс – це процес очищення від отрут. Які отрути і звідки? В організмі людини постійно йдуть обмінні процеси. Клітини тіла щосекунди виділяють відходи від величезного числа біохімічних реакцій: перетворення їжі в енергію і будівельний матеріал, утворення нових клітин і утилізація старих. Корисні речовини засвоюються, а шкідливі – виводяться за допомогою видільних систем. Над очищенням організму цілодобово працюють шкіра, лімфатична система, кишківник, печінка, нирки. Але іноді через надмірну кількість і шкідливої їжі, неякісної води і загазованого повітря інтенсивність процесів забруднення та очищення організму не збігається.
І тоді частині отруйних речовин не вдається покинути організм. Поступово в нашому тілі відбувається накопичення шкідливих речовин: ендотоксини утворюються в організмі в процесі його життєдіяльності, при порушенні роботи печінки, нирок, кишківника й обмінних процесів, а екзотоксини надходять із зовнішнього середовища з водою, повітрям і їжею. Простою мовою їх називають шлаками, а процес накопичення цих відходів і продуктів розпаду – зашлакованістю. Шлаки накопичуються всередині клітин, порушуючи їх нормальну роботу.
Через це страждають всі системи організму, порушується метаболізм і гормональний обмін, погіршується імунітет, з’являються проблеми із травленням, різні захворювання і зайва вага. З’являються такі неприємні симптоми, як слабкість і сонливість, хронічна втома, погіршення тону і тургору шкіри, головний біль, загострюються аутоімунні захворювання, з’являється алергія. Це призводить до розвитку безлічі хронічних захворювань, зниження опірності організму і скорочення тривалості життя.
Якщо ви ніяк не можете виспатися, весь час відчуваєте втому, періодично забуваєте про важливі справи, нічого не встигаєте, часто хворієте і довго не можете прийти в норму навіть після звичайної застуди, якщо ваші нігті і волосся стали ламкими, шкіра сірою, а під очима з’явилися мішки – вам потрібен детокс.
Покази і протипокази
Є у детоксу і медичні показання:
- деякі захворювання печінки і нирок,
- депресія,
- абстинентний синдром,
- тиреотоксикоз,
- атеросклероз,
- хвороби суглобів,
- хвороби, викликані вірусними і внутрішньоклітинними збудниками,
- хронічний бронхіт,
- тривалий прийом сильнодіючих препаратів.
Є й протипоказання:
- підвищена кислотність шлункового соку,
- гастрит і виразка шлунка,
- камені в жовчному міхурі і нирках,
- цукровий діабет,
- хвороби ендокринної та серцево-судинної системи.
Тому, щоб не провокувати загострення хронічних захворювань, перед детоксом краще порадитися з лікарем, пройти медичне обстеження і визначитися зі схемою очищення. В ідеалі необхідно провести поглиблену діагностику стану вашого здоров’я. Терапевт, ендокринолог, гастроентеролог і дерматолог повинні обстежити вас і дати свої рекомендації, на підставі яких буде розроблений індивідуальний курс очищення організму, який охоплює процедури для всіх органів виділення і систем.
Як відбувається очищення організму
Детокс – це не система харчування для постійного застосування і в жодному разі не дієта для схуднення. Це схема лікувально-профілактичних заходів, тому, як правило, строго обмежена за часом. Тривалість – від 1 дня (так званого розвантажувального) до 1 місяця (у досвідчених людей – і довше).
За рахунок чого відбувається очищення?
- кишківник: спустошення або зменшення вмісту, поліпшення роботи шлунково-кишкового тракту і травлення;
- кров і лімфа: збільшення об’єму рідини усередині організму і швидкості проходження води через клітини і тканини;
- печінка і жовчний міхур: стимуляція жовчовиділення, очищення жовчних проток, особливо внутрішньопечінкових, позбавлення від згустків жовчі;
- нирки: розбавлені рідини легше фільтрувати, знижена навантаження дозволяє їм відновитися. Як і кишківник, нирки виводять відходи з організму;
- шкіра та пори очищаються, особливо якщо ви додасте в програму похід в лазню, контрастний душ, масаж або спа-процедури:
- антиоксидантна активність: багато активних речовин (вітаміни, біофлавоноїди, ефірні масла) допомагають більш ефективно виводити вільні радикали, беруть участь в хімічних реакціях відновлення та детоксикації;
- сорбенти і схожі речовини працюють «пилососом» шлунково-кишкового тракту, збираючи і нейтралізуючи токсини і мікроби.
Перший етап – підготовчий, або претокс
Будь-яка програма Детокс складається з трьох етапів: підготовки, очищення і відновлення нормального харчування. Якщо перший і третій етап пропустити – ви принесете організму більше шкоди, ніж користі.
Людям зі значними погрішностями в харчуванні рекомендується спочатку кілька тижнів обмежувати споживання особливо шкідливих продуктів. В першу чергу, це білий цукор і продукти з його вмістом, червоне м’ясо, сир, борошняні вироби (в тому числі хліб), ковбасні вироби, «хімічні» продукти (чіпси, соуси, солодощі), каву, міцний чорний чай.
Щоденні порції свіжих овочів і фруктів слід збільшити до чотирьох і трьох відповідно. Бажано, щоб вони були різного кольору: зелені яблука і авокадо, червоні перці і помідори, помаранчеві апельсини і морква, жовті груші і диня, сині сливи і виноград. Одночасно з цим рекомендується зменшити кількість споживаної молочної продукції, замінивши коров’яче молоко на соєве, рисове, мигдальне або вівсяне.
Також важливо пити якомога більше рідини: чисту воду, воду з лимоном і медом, трав’яний або зелений чай – мінімум 2 літри в день. Мета цього етапу – збалансувати харчування, наситити організм вологою і налаштуватися на суворі обмеження. Останній пункт передбачає, що вам необхідно морально налаштуватися на відмову від улюблених шкідливих продуктів і напоїв.
Щоб прискорити обмін речовин, дуже важливо під час претоксу почати займатися спортом. Найкраще – спокійним: йогою, ходьбою, калланетикою, аквааеробікою, суглобовою гімнастикою. Вони допомагають тримати організм в тонусі, не перевантажуючи його.
Претокс триває від 3 днів до 3 тижнів. Дієтологи стверджують, що чим більше часу ви витратите на те, щоб ваше тіло і розум змирилися з прийдешніми стражданнями, тим легше будете переносити детокс, і тим менше ймовірність того, що ви зірветеся.
Основний етап, або детокс
Основною вашою їжею на час детоксу повинні стати сирі овочі і фрукти. У них багато клітковини, яка допоможе травному тракту «прокинутися» і приступити до інтенсивного виведення токсинів. А антиоксиданти, якими багаті свіжі овочі і фрукти, лише посилять ефект.
Також на детокс можна їсти приготовані овочі, каші, горіхи, сухофрукти, паростки пшениці і трохи яєць. Якщо детокс-програма триває більше тижня, дієтологи рекомендують додати в меню одну з білкових страв: нежирну рибу, птицю або козячий сир. Їжу краще за все не солити, або ж присолювати по мінімуму. Пити рекомендується чисту воду, свіжовичавлені соки і трав’яні відвари.
З моменту пробудження і до полудня можна їсти скільки завгодно. У цей час найкраще вживати каші, фрукти і яйця. З полудня і до восьмої години вечора їжте овочі: свіжі, тушковані, запечені, приготовані на пару. Можна робити салати з невеликою кількістю оливкової олії. Після восьми годин вечора їсти не бажано.
Розмір порцій слід зменшити, а ось частоту прийому їжі, навпаки, збільшити до п’яти-шести в день. Так ви поліпшите метаболізм, нормалізуете рівень цукру в крові і зможете уникнути спокуси калорійних перекусів. А ваш шлунково-кишковий тракт буде безперервно працювати, очищаючи організм.
Різні варіанти детоксу
Залежно від рекомендацій лікаря ви також можете вибрати одну з популярних схем детоксу:
- Змішаний раціон з обмеженням калорій: конкретний список продуктів з чіткими обмеженнями за кількістю, меню на день. Самостійно використовувати складно, краще замовляти детокс-програми з доставкою готової їжі.
- На овочах і фруктах або зі значним збільшенням їх частки. Тут можливі як моно-, так і змішані варіанти: вегетаріанство, сироїдіння, яблучна і капустяна, супова і салатна дієти.
- На соках, смузі, пюре: різновид фруктово-овочевого варіанту, тільки в рідкому вигляді: всі продукти в таких схемах вживаються тільки у вигляді рідини (відвар, настій, сік, смузі).
- Голодування – сувора і неоднозначна методика. Не рекомендується без супроводу фахівця.
Детоксикація може супроводжуватися видимим погіршенням стану і самопочуття. Це не означає, що вам «не допомагає». Організм позбавляється від токсинів, а це може спровокувати розлад травлення, висипання на шкірі і навіть головні болі.
Під час детоксу протипоказані поспіх і нервування. Висипайтеся, більше гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся спокійними видами спорту, приділіть увагу родині і хобі, читайте хороші книги і дивіться приємне кіно.
Обов’язково допоможіть своїй шкірі: приймайте розслаблюючі теплі ванни, сходіть в сауну, лазню або хаммам, побалуйте себе масажем і очисними процедурами, робіть маски з натуральних продуктів.
Завершальний етап, або адаптація
Повертатися до звичайного харчування потрібно плавно. Звертайте увагу на самопочуття, продукти додавайте поступово. Намагайтеся вживати якомога більше продуктів з грубою клітковиною. Мета будь-якого детоксу – очистити організм від токсинів, відходів і поліпшити мікрофлору. Після чищення важливо змінити харчування на більш правильне. А почати можна з регулярного простого розвантаження. Звичайно, все повинно бути комфортно. Насильницьке оздоровлення не працює.
Детоксикація оновлює організм, перезавантажуючи всі його системи, запускаючи механізми саморегуляції та регенерації. Зовнішні прояви не змусять себе чекати. Як за помахом чарівної палички випаруються зайві кілограми, зникнуть проблемні зони і жирові пастки, шкіра знову стане чистою і засвітиться зсередини, шовковою хвилею заструменить волосся. Витончений силует, легка хода, сяючий погляд – такий гарантований результат генерального прибирання організму!