ангел

Десять фактів про ангелів, яких ви не знали, – зі слів священника

Хто такі ангели? Які є докази їхнього існування? Коли вони з'явилися, де живуть, скільки їх і чи помирають? Чи правда, що в кожного є свій ангел? 

Цікаві факти про ангелів розповідає священник Євген Заплетнюк

Хто такі ангели?

Слово «Ангел» означає «вісник», і описує не природу цього творіння Божого, а характер його служіння. Ангел – це вісник Бога, який виконує Його волю. Тому, “Ангелами” Біблія нерідко називає й людей. Наприклад, пророка Мойсея (Чис.20:16), і навіть самого Ісуса Христа, Який був вісником Бога-Отця (Малах.3:1).

Чи всі вірять в ангелів?

Більшість християнських і псевдо – християнських релігій, за винятком хіба що крайніх протестантів, приймають факт існування ангельського світу як об’єктивну істину. Однак існує ціла низка аргументів, якими її намагаються заперечити.

Зокрема, перший аргумент той, що ангелами колись називали природні стихії, яких намагалися задобрити. Цей аргумент не може розглядатися як поважний, оскільки свідчення Святого Писання про ангелів мають не абстрактний і розмитий, а цілком особистісний характер. Ангели Біблії – це особистості.

Друге протиставлення проти віри в ангелів, це твердження про те, що уявлення Церкви про ангелів це фантазії, змальовані з уявлення про функціонування царського двору якогось східного монарха. Насправді якби наші уявлення про ангельський світ мав своїм джерелом фізичні аналоги, то ангелологія була б найбільш розвинутою богословською наукою, з безліччю цікавих і нецікавих подробиць.

Натомість Біблія доволі мало розкриває нам вчення про ангелів, принаймні не так багато, як би це хотіли люди, спокушені надмірною цікавістю.

І найосновніше. Чимало матеріалістів стверджує, що ангели в церкві були “запозичені” з більш давніх вірувань, зокрема зороастризму, де їх придумали значно раніше. Правда про ангелів в зороастризмі полягає в тому, що це не ангели християнства були змальовані з більш древніх вірувань, а самі ангели зороастризму були змальовані з поведінки звичайних людей.

Ангели, за вірою древніх, були цілком тварними особами, вони мали стать – чоловічу та жіночу, могли вступати між собою в стосунки та навіть шлюб. Добрих ангелів створив добрий бог, а злих – злий.

Всі ці, а також інші аргументи, чудово виявляють, що віра в ангелів в християнській церкві самобутня і є плодом не фантазії, а духовного досвіду.

Які докази існування ангелів?

Головним аргументом на користь істини буття ангелів та духовного світу є те, що про це засвідчує сам Господь наш Ісус Христос, а також духовний досвід людей, які перебувають в Церкві, живуть релігійним життям та виконують Євангельські заповіді.

Коли з’явилися ангели?

Про час сотворення ангельського світу є дві богословських гіпотези. Першої дотримувалися святі отці Василій Великий, Григорій Богослов, Іоан Златоуст, Амвросій Медіоланський та інші. Вона свідчить, що ангели були сотворені ще до часу творення нашого фізичного світу.

Друга точка зору належить Феодориту Киррському, який висловив припущення, що ангели як певні духовні сутності повинні мати місце в якому перебували на час створення. Відтак, перш ніж сотворити ангелів, Бог повинен був сотворити середовище перебування для ангелів. Саме з цієї причини блаженний Августин вважав, що ангелів було створено в день, разом із творенням світла.

В загальному, богослів’я приходить до висновку, що ангели з’явилися в часовий відрізок не пізніше четвертого дня Творіння світу.

На що схожі ангели?

Природа ангелів дня нас незбагненна. Ми знаємо, що це вільні духи, наділені свободою волі та розумом. Людям невідомо, чи всі ангели мають одну природу, чи всі вони різні між собою. Явлення ангелів людям у вигляді самих людей – це тимчасових їхній стан, а не явлення їх справжньої сутності та природи.

Ангельська природа безтілесна стосовно природи людини, але тварна стосовно природи Божої. Навіть найбільш досконалий ангел є Божим творінням і не може претендувати на абсолютну богоподібність. Через те, що ангели тварні, й мають певну матеріальну природу, яка виявлялася в часі, ми можемо зображати їх на іконах.

Природа Ангелів нижча від природи людини
Природа Ангелів нижча від природи людини

Де живуть ангели?

Бути поза часом і простором може тільки Бог. Ангели теж, як і люди, є творінням, тому носять на собі печать властивих обмежень. Однак існування в просторі ангелів значно перевищує властивості людей. Вони можуть вмить змінити своє місце перебування, можуть проходити крізь фізичні предмети, або фізично бути там, де людський розум навіть досягав.

Ангели живуть, згідно з вченням Біблії, на небесах небес (3Цар.8:27) чи третьому небі (2Кор.12:2). Що це таке – ми не знаємо. Ангели не всюди присутні. Вони не можуть бути одночасно в кількох місцях. Якщо вони є на небі – їх немає на землі. Ангели можуть вдосконалюватися з часом, і це свідчить про їх залежність від часових рамок. Вічність ангельського світу не тотожна вічності Божественній.

Чи помирають ангели?

Ангели безсмертні. Однак існували богословські суперечки, яким чином вони безсмертні: по природі, чи по благодаті. Іоан Дамаскін стверджує, що ангели безсмертні по благодаті, бо все, що сотворене Богом має початок, а все, що має початок має і кінець. І лише благодать Божа утримує ангелів у безсмерті.

Його опонент – Григорій Палама. Він стверджував, що якщо не може бути вічного життя духовних сил по природі, не може бути вічності, й зокрема – вічних мук. В стані повного відступлення від Бога ангели не будуть причетні до Божої благодаті, а тому, вони б повинні бути припинити своє існування раніше вічності в муках. Відповідно, вони безсмертні не через благодать, а тому, що мають таку природу. Жоден із цих поглядів не є догматом, а приватною богословською думкою.

Хто вищий: люди чи ангели?

Природа Ангелів нижча від природи людини, бо лише людина має на собі окрім вільної волі риси творця. Хоча Ангели сотворені, як і люди, за образом Божим, вони не можуть творити так, як може творити людина. В цьому сенсі людина вища.

Окрім того, вищість людини стосовно ангелів видно в тому, що Творець і Бог, Господь наш Ісус Христос, захотів втілитися не в ангельську, але людську подобу. Він був правдивим Богом, але й правдивою людиною. Так і люди, поєднують у собі одночасно і грубу, матеріальну, і тонку, духовну сферу. Це, безперечно, не вада, а перевага людей.

Із духовної точки зору людині доступна можливість досягнути святості ангелів, а в окремих випадках і перевершити її. Таким прикладом для нас є Діва Богородиця, яка стала у своїй святості «чесніша від Херувимів, і славніша без порівняння з Серафимами». За своєю природою ангели живуть у системі ієрархії. Нам відомо дев’ять чинів.

Радимо також прочитати: “Раптом між нашими окопами стали ангели”, – дивовижна історія з-під Бахмута

Скільки є ангелів?

Кількість ангелів нам невідома. Наведені в Святому Письмі свідчення це не точні цифри, але символи та духовні алегорії, що мають певний зміст, відповідно до контексту (Об.5:11). Ми знаємо, що ангелів багато, що вони не розмножуються. Їхня кількість є сталою і не безкінечною. І, звісно, забобон про те, що душі померлих дітей стають ангелами, не має під собою жодних підстав. Природа людини не можете перетворитися онтологічно в інший біологічний вид. Люди є людьми, а ангели – ангелами.

Чи правда, що в кожного є свій ангел?

У кожного християнина є свій Ангел-охоронець. За традиційною думкою, дається він під час святого Хрещення. Однак, навіть нехрещені люди можуть отримувати від Бога на певний час особливих ангелів, які сприятимуть людині в виконанні певної місії.

Свідомим грішним життям людина відганяє від себе Ангела, який не може допомогти їй насильно, проти волі. Ангели охороняють душу та тіло людини від нещасть, а також, є небесними заступниками за нас перед Богом. Ангели турбуються про людину навіть після її смерті. В притчі про багатія та Лазаря ангели відносили душі померлих у відповідні їм місця перебування.

Святе Писання свідчить про Ангелів Божих:

  • «Бо Своїм Ангелам Він накаже про тебе, щоб тебе пильнували на всіх дорогах твоїх…». Пс.90:11
  • «Стережіться, щоб ви не погордували ані одним із малих цих; кажу бо Я вам, що їхні Анголи повсякчасно бачать у небі обличчя Мого Отця, що на небі.» Мф.18:10
  • «Ангел Господній табором стає кругом тих, хто боїться його, і визволює їх.» (Пс.34:8)
  • «Чи не всі вони духи служебні, що їх посилають на службу для тих, хто має спасіння вспадкувати?». (Євр.1:14)

Автор – священник Євген Заплетнюк

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook