дефіцит вітаміну D

Дефіцит вітаміну D: тривожні ознаки і стимптоми

Дефіцит вітаміну D: скільки потрібно для здоров'я, які ознаки і симптоми можуть вказувати на нестачу вітаміну D, і що робити, щоб отримувати необхідну кількість вітаміну?

Дефіцит вітаміну D частіше трапляється у дорослих різного віку, які перебувають мало часу на свіжому повітрі. Висока ймовірність, що у вас може бути дефіцит вітаміну D якщо: вік старше 50 років, темніший колір шкіри, ожиріння, біль у кістках, пітливість голови та проблеми з кишківником.

Дуже мало продуктів містять терапевтичні кількості вітаміну D у натуральному вигляді. Навіть у збагачених продуктах недостатньо вітаміну D, щоб задовольнити потребу організму.

Незважаючи на свою назву, вітамін D – не звичайний вітамін. Насправді це – стероїдний гормон, який ви запрограмовані отримувати, в першу чергу, за рахунок впливу сонця, а не з їжею.

Наскільки поширений дефіцит вітаміну D?

До 2000 року дуже мало лікарів серйозно ставилися до того, що у людей може бути дефіцит вітаміну D.

Але, коли технологія вимірювання рівня вітаміну D стала недорогою і широкодоступною, почали проводити все більше і більше досліджень. І ставало все очевидніше, що дефіцит вітаміну D має загрозливий характер.

Один з провідних дослідників вітаміну D Майкл Холік оприлюднив результати досліджень Центру контролю та профілактики захворювань. Як з’ясувалося, у 32% дітей і дорослих по всій території США відзначається дефіцит вітаміну D – і це ще сильно занижені цифри, оскільки в розрахунок брався рівень вітаміну D, недостатній для оптимального здоров’я.

Національне опитування з питань здоров’я та харчування показало, що у 50% дітей віком від одного до п’яти років та 70% дітей віком від шести до 11 років нестача або дефіцит вітаміну D.

Дослідники вважають, що 50% всього населення перебуває під загрозою дефіциту та нестачі вітаміну D.

У групі ризику доросле населення різного віку, яке постійно користуються сонцезахисними засобами (що блокують вироблення вітаміну D) або обмежують свою діяльність на свіжому повітрі. Люди з підвищеною пігментацією шкіри (наприклад, вихідці з Африки, Близького Сходу або Індії) також перебувають у небезпеці, як і люди літнього віку.

Згідно з оцінками, у понад 95% людей похилого віку може бути дефіцит вітаміну D, і не тільки тому, що вони, як правило, проводять багато часу в приміщенні, але і тому, що в їх організмі виробляється менше цього вітаміну у відповідь на вплив сонця (у віці старше 70 років вітаміну D виробляється на 30 відсотків менше, ніж у молодих людей при такій дії сонця).

Дефіцит вітаміну D: 7 ознак

Єдиний спосіб переконатися, чи є у вас дефіцит вітаміну D, – зробити аналіз крові. Проте є ряд ознак і симптомів, про які теж потрібно знати. Якщо у вас є якась із цих ознак, слід перевірити рівень вітаміну D у крові – і що раніше, то краще.

  1. У вас темніша шкіра. Афроамериканці схильні до більшого ризику дефіциту вітаміну D, адже, якщо у вас темна шкіра, вам знадобиться в 10 разів більше впливу сонця, щоб виробити таку ж кількість вітаміну D, як і людина з блідою шкірою!
  2. Ви відчуваєте пригніченість і поганий настрій. Із гарним настроєм пов’язаний гормон серотонін. Його рівень підвищується під впливом яскравого світла і сонця. У 2006 році вчені оцінювали вплив вітаміну D на психічне здоров’я 80 пацієнтів похилого віку і встановили, що пацієнти з найнижчим рівнем вітаміну D в 11 разів більше схильні до депресії, ніж ті, хто отримував необхідні дози вітаміну.
  3. Вам 50 років і більше. З віком шкіра виробляє менше вітаміну D у відповідь вплив сонця. Водночас нирки менш ефективно перетворюють вітамін D у форму, що використовується організмом. Плюс, люди похилого віку, як правило, проводять більше часу в закритому приміщенні.
  4. У вас надмірна вага або ожиріння (або вища м’язова маса). Вітамін D – жиророзчинний, схожий на гормон, вітамін, а це означає, що жир в організмі діє як раковина, збираючи його. Якщо у вас надмірна вага або ожиріння, то вам, швидше за все, потрібно більше вітаміну D, ніж струнким людям – і це також стосується людей, які мають більше масу тіла за рахунок м’язової маси.
  5. Болі в кістках. За словами лікарів, у багатьох з тих, хто звертається до лікаря зі скаргами на біль у кістках, особливо у поєднанні зі втомою, зрештою діагностують дефіцит вітаміну D. «Багато цих симптомів є класичними ознаками дефіциту вітаміну D остеомаляції, яка відрізняється від дефіциту вітаміну D і викликає остеопороз у дорослих», – каже лікар Майкл Холік. – «Відбувається таке: через дефіцит вітаміну D кальцій потрапляє в колагенову матрицю скелета. У результаті виникає пульсуючий, ниючий біль у кістках».
  6. Пітливість голови. За словами лікаря Холіка, однією з перших класичних ознак дефіциту вітаміну D є пітливість голови. До речі, саме тому лікарі питали матерів новонароджених про пітливість голови у дітей. Надмірна пітливість у новонароджених внаслідок нервово-м’язової збудливості, як і раніше, вважається загальним раннім симптомом дефіциту вітаміну D.
  7. Проблеми з кишківником. Пам’ятайте: вітамін D – жиророзчинний вітамін, а це означає, що якщо у вас є шлунково-кишкове захворювання, яке впливає на вашу здатність засвоювати жир, то у вас може бути знижене і поглинання жиророзчинних вітамінів, таких як вітамін D. Це включає такі захворювання кишківника, як хвороба Крона, хвороба глютенової недостатності та запальне захворювання кишківника.

Чому важливо отримувати достатньо вітаміну D?

Вживання достатньої кількості вітаміну D може запобігти раку, хворобам серця та багатьом іншим.

Дослідники зазначають, що підвищення вживання вітаміну D3 загалом може запобігти хронічним захворюванням, які щороку забирають близько одного мільйона життів по всьому світу. Крім того, це може вдвічі скоротити захворюваність на кілька видів раку.

Крім цього, вітамін D бореться з інфекціями, включаючи застуду та грип, оскільки він регулює експресію генів, які змушують імунну систему атакувати та знищувати бактерії та віруси.

Оптимізація рівня вітаміну D допоможе захиститися від:

  • Серцево-судинні захворювання. Вітамін D дуже важливий для зниження гіпертонії, атеросклеротичних серцево-судинних захворювань, інфаркту та інсульту. За словами лікаря Холіка, одне дослідження показало, що дефіцит вітаміну D підвищує ризик серцевого нападу на 50%. Але найгірше те, що при серцевому нападі та дефіциті вітаміну D ризик смерті від цього серцевого нападу зростає майже до 100%!
  • Автоімунні захворювання. Вітамін D – потужний імуномодулятор. Тому він дуже важливий для профілактики аутоімунних захворювань, таких як розсіяний склероз та запальне захворювання кишківника.
  • Інфекційні захворювання, у тому числі грип. Він також допомагає боротися із інфекціями всіх видів. Так, дослідження, проведене в Японії, показало, що у школярів, які приймають 1200 МО вітаміну D на день протягом зими, ризик зараження грипом A знизився приблизно на 40%.
  • Порушення ДНК та метаболічних процесів. Одне з досліджень показало, що у здорових добровольців, які протягом кількох місяців приймали 2 000 МО вітаміну D на день, покращилася регуляція 291 різних генів, що контролюють до 80 різних метаболічних процесів – від покращення відновлення ДНК до впливу на автоокислення (окислення, яке відбувається у присутності кисню та/або УФ-випромінювання, що має наслідки для старіння та раку, наприклад), поліпшення роботи імунної системи та безліч інших біологічних процесів.

Скільки вітаміну D потрібно для здоров’я?

Коли йдеться про вітамін D, краще мати не «середній» або «нормальний» його рівень, а «оптимальний». Причина в тому, що з роками дослідники поступово підвищують цей рівень.

Зараз, на основі оцінки здорового населення, яке отримує велику кількість природної сонячної енергії, оптимальною для загального здоров’я вважається діапазон 50-70 нг/мл у крові.

Що ж до того, як оптимізувати рівень вітаміну D, найкраще – це перебувати під впливом сонця.

Тривалість перебування на сонці значною мірою залежить від таких факторів:

  • рівень антиоксидантів та раціон харчування, загалом,
  • вік,
  • колір шкіри та/або поточний рівень засмаги,
  • застосування сонцезахисних засобів,
  • широта та довгота місцезнаходження,
  • хмарність та забрудненість повітря,
  • віддзеркалення поверхні,
  • пора року,
  • час доби,
  • вага.

Якщо, з якоїсь причини, ви не можете отримувати достатньо сонячного світла, то вашим кращим варіантом стане безпечний солярій. У більшості соляріїв використовують магнітні баласти для генерації світла. Ці магнітні баласти – відомі джерела ЕМП, які можуть сприяти раку.

Якщо в солярії ви чуєте гучний шум, що дзижчить – це система магнітного баласту. Потрібно уникати соляріїв такого типу на користь соляріїв, в яких використовуються електронні баласти.

Якщо обставини не дозволяють вам отримати доступ до сонця або безпечного солярію, то у вас залишається тільки один варіант, якщо ви хочете підняти рівень вітаміну D – приймати добавки з вітаміном D.

Якщо ви робите вибір на їх користь, не забудьте, що одночасно потрібно збільшити споживання вітаміну K2 з їжею та/або у вигляді добавок.

Якщо ви отримуєте вітамін D від сонця, це не так критично, хоча в будь-якому випадку потрібно стежити за тим, щоб отримувати достатню кількість вітаміну К2 з продуктів.

Як дізнатися рівень вітаміну D у крові?

Щоб дізнатися, який у вас рівень вітаміну D у крові, потрібно здати аналіз.  Краще це робити двічі на рік, оскільки люди по-різному реагують на ультрафіолетове опромінення чи прийом добавок із вітаміном D3. Тест називається 25(OH)D або 25-гідроксивітамін D.

Знати свій рівень вітаміну D – один із найважливіших аналізів, які ви можете зробити. Тому якщо ви ще не зробили цей аналіз – зробіть його прямо зараз, адже його значення важко переоцінити.

Автор – Джозеф Меркола

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook