У всіх була така прикрість: торкнувся гарячої каструлі і обпікся, та за кілька днів минає. Але коли йдеться про серйозні опіки – без допомоги спеціалістів не обійтися. Детальніше про види опіків, їх причини та методи лікування розповів завідувач опікового відділення, реконструктивно-відновної хірургії та хірургії китиці Луцької клінічної міської лікарні Роман Трач в ефірі програми «Район здорової людини».
– Обпечену ділянку треба обробити маслом або смальцем, можна змастити горілкою, спиртом, прикласти терту картоплю, присипати крохмалем і помастити зубною пастою.
Горілка надає додаткову травму. Це висушування поверхні, це додатковий больовий фактор.
Олія створює плівку, яка не дає можливості остудитися опіковій поверхні.
Якщо сметана холодна, то є позитивний ефект, але це дорого весь час – 15-20 хвилин – поливати холодну сметану на обпечену ділянку.
– Уражене місце треба промивати перекисом водню.
– Ні. Перекисне очищення – це пошкоджуючий процес. Якщо на рану без епідермісу дати таку агресивну речовину, вона нанесе хімічний опік, тоді буде глибший опік.
– Щоб обпечена рана швидше загоїлася – треба проколоти пухирі.
Якщо є одиничні пухирі і вони напружені, звичайно, їх треба проколоти, але не голкою, якою ми вишивали. Ми їх ліквідовуємо і закриваємо штучною шкірою. Якщо є напружений пухир, то є ефект тиснення на поверхню.
Якщо її стиснути, менше поступає туди крові, гірше гоїтиметься рана. Тобто, якщо є напружений пухир, звичайно, треба ліквідувати цю напругу. Якщо пухирі заповнені гелем, якщо це невеличкий пухирець і він знаходиться на стегні, то ніякої шкоди немає. Друге діло, якщо це стосується кисті чи обличчя, тулуба у ділянці молочних залоз. Це серйозніша локалізація. Я рекомендую звертатися до фахівців. Якщо не до нас звертатися, то до районної лікарні чи амбулаторії.
Деколи може бути пухир, він не пробитий, з желатиноподібним вмістом. Це означає, що це глибокий опік, за цим пухирем можемо не побачити глибокий опік і відповідні будуть наслідки.
– Обпечену поверхню треба зволожувати розчином новокаїну і обробляти йодом або ж зеленкою.
При лікуванні поверхневих опіків ми використовуємо водні розчини йоду. Він не є агресивним. Але спиртовий розчин йоду застосовувати не можна, бо це є спирт, він несе додаткову агресію на опікову рану. Новокаїн саме через шкіру не проникає. Якщо він холодний, то виступає в ролі холодної води. Воно не несе суттєвого значення.
Повне інтерв’ю з лікарем у вигляді подкасту можна послухати тут: