Хто найбільш чутливий до зміни погоди
Більшість людей на зміну погоди не звертають жодної уваги, максимум на що вона впливає – це на настрій. Але частина населення відчуває різкі перепади температури, близький дощ, сильні вітри, потепління або похолодання, магнітні або сонячні бурі буквально на фізичному рівні. Це називають метеочутливістю.
Річ у тім, що разом зі зміною температури або рухом атмосферних фронтів змінюється також атмосферний тиск. На нього реагує людський організм, адже відбувається дисбаланс між синоптичними показниками й станом внутрішніх органів, які пристосовуються до них.
Найбільш чутливі – люди із хронічними захворюваннями, наприклад, серцево-судинними, легеневими, хворобами рухового апарату, цукровим діабетом тощо. У групі ризику літні люди, у яких судини уражені атеросклерозом і не можуть повною мірою виконувати свої функції. Також вразливі люди, які нещодавно важко перехворіли, перенесли сильний стрес.
Приблизно 70% людей із захворюваннями серцево-судинної системи і понад 80% людей із психоемоційними розладами відчувають відчувають хворобливу метеозалежність.
Як перепади температури впливають на здоров’я
Різкі перепади температури можуть проявлятися на здоров’ї по-різному. За словами головного лікаря Київського міського центру здоров’я Отто Стойка, у метеочутливих людей може різко підніматися тиск, пришвидшуватися серцебиття, з’являтися сонливість протягом дня. У таких людей зміни погоди часто супроводжуються головним болем, а також крутить суглоби у хворих на ревматизм.
Не рідко різка зміна погоди призводить до таких серйозних порушень здоров’я як гіпертонічний криз, інсульт та інфаркт. Тому метеозалежністю не можна нехтувати!
За спостереженнями лікарів, при зниженні атмосферного тиску частішають випадки інфаркту міокарда, а при аномальному підвищенні набагато частіше спостерігають порушення мозкового кровообігу.
При рості температури частіше звертаються по медичну допомогу люди з артеріальною гіпертензією та ішемічною хворобою серця. При добовому перепаді температури більш ніж на 10 °C кількість інфарктів та інсультів зростає на 2%, а при магнітних бурях — на 31%.
Чому болить і “крутиться” голова на зміну погоди
Через стрибки атмосферного тиску рівень кисню в крові змінюється. Кровоносні судини, що забезпечують кров’ю наш головний мозок, реагують на перепади погоди звуженням або розширенням. Крім того, різкі перепади температури впливають на баланс нейромедіаторів в больових центрах головного мозку. Саме тому у багатьох людей на погоду болить і “крутиться” голова.
Іноді у людей бувають сильні головні болі через те, що в організмі недостатньо рідини. Вона виходить з потом, з диханням – і відбувається спазм судин. У багатьох зникає проблема частих головних болів, коли вони починають пити до двох літрів на день.
На додачу до цього у людей погіршується настрій через відсутність сонця, малу фізичну активність, недостатність проведення часу на свіжому повітрі. Це може призводити навіть до психічних розладів.
Що робити, якщо ви метеозалежні
Якщо невдовзі очікується різкий перепад температури, сильні вітри або затяжні дощі, варто дещо змінити свій звичний спосіб життя і раціон.
- Зверніть увагу на своє харчування. У вашому раціоні має бути більше овочів та фруктів. Варто відмовитися від жирної та гострої їжі.
- Не забувайте пити воду, адже якщо організм зневоднений, судинам необхідно постійно звужуватися, щоб забезпечити адекватне кровопостачання.
- Забудьте про алкоголь і цигарки – це тільки погіршить ваш стан. Або принаймні куріть менше.
- Більше пийте, особливо якщо у вас бувають спазми судин.
- Пийте чай із м’ятою та мелісою, він допоможе нормалізувати нервову систему і водночас зменшить вплив мінливої погоди на організм. А ось на каву надмірно налягати не варто, тим більше натщесерце.
- Дуже корисні прогулянки на свіжому повітрі.
- Достатньо спіть. Повноцінний сон необхідний для здоров’я судин. Перед тим, як лягати спати, обов’язково провітріть спальню. Краще спати із прочиненою кватиркою.
- Зменште фізичні та розумові навантаження, уникайте стресів, намагайтеся менше нервувати.
- Ретельно контролюйте свій артеріальний тиск, вчасно приймайте необхідні ліки.
- Якщо відчуваєте суттєве погіршення здоров’я – обов’язково зверніться до лікаря.