Чому болить голова і як позбутися цього болю без таблеток

Болить голова – ми тягнемось до аптечки за знеболювальним. Однак можна обійтись і без таблеток...

Завжди є причина, чому розболілася голова. Людина може зголодніти, перевтомитися, надміру попрацювати за комп’ютером. Проте за головним болем може ховатися навіть менінгіт чи пухлина.

Голова не може боліти просто так

Це наголошують невропатологи. І категорично відмовляються радити якусь одну відносно безпечну таблетку від головного болю в разі, коли вона сильно розболілася. І, перш ніж купляти собі знеболювальне, радять як мінімум поміряти тиск. А найкраще — проконсультуватися з лікарем і навіть пройти УЗД судин головного мозку чи рентген.

Особливо людину має насторожити, якщо голова болить часто, різко, сильно.  Завжди є причина, чому розболілася голова. Людина може зголодніти, перевтомитися, надміру попрацювати за комп’ютером. Тут навіть таблеток не потрібно — достатньо поїсти, відпочити, піти на свіже повітря вгрітися на дивані чи випити заспокійливого чаю. Наприклад, в холодну пору року багато людей скаржаться на головний біль. Чимало людей ходять взимку без шапок, судини на холоді спазмуються, тому й болить голова. Також легко заробити менінгіт, вибігши на вулицю з мокрою головою. Є сотні серйозних проблем, при яких болить голова, починаючи від грипу і застуди і закінчуючи менінгітом чи пухлиною. І просто піти в аптеку і попросити “щось від голови” — це безграмотно. Тим більше, що провізор не відповідає за здоров’я людини, відпустивши йому ліки.

Приймати на всі випадки життя анальгін, бо він знімає біль не можна. Кожен зі знеболювальних препаратів має якусь одну головну дію, а дві чи три інші — вже похідні. Наприклад, аспірин в першу чергу знімає жар і розріджує кров, і вже як наслідок знімає біль. Парацетамол в першу чергу є протизапальним засобом, а вже потім знеболювальним. Запалення теж є різного характеру, тому лише лікар має встановити, чи людині більше потрібен ібупрофен чи диклофенак, чи парацетамол. Нема одної універсальної таблетки. До того ж, дія різних засобів залежить від дози.

Навіть на перший погляд банальне знеболювальне треба приймати після консультації чи обстеження в лікаря. Це ще, як кажуть мінімум, коли в людини голова болить через грип чи застуду, чи зміну погоди. На гіпертонію зараз хворіють не тільки літні люди, дуже багато випадків є навіть серед молодих. А знявши біль на кілька годин проблема високого тиску залишається. Тут треба впливати на причину, а не відбиватися знеболювальними. А скільки алергій буває від банального аспірину.

Якщо людина знає, що не має якихось особливих застережень до ліків, то разово без консультації лікаря, можна приймати аспірин чи налгезин, коли голова болить від високої температури та інтоксикації при грипі чи застуді, парацетамол можна прийняти, коли температура тримається вище 39 градусів. Диклофенак можна разово прийняти, коли болі пов’язані з остеохондрозом чи людину продуло. Знеболювальне з кофеїном допоможе, коли головний біль пов’язаний з пониженням тиску, а з спазмолітиком — коли голова болить при зміні погоди.

Причиною головних болів може бути цілий ряд факторів:

  • стреси й перенапруження;
  • різні інфекційні хвороби, запальні процеси, травми і пухлини мозку;
  • зміна артеріального тиску;
  • вегетативна дисфункція;
  • сонячний чи тепловий удари та багато іншого.

За своїм різноманіттям головному болю немає рівних. Біль може бути різким і нестерпним або тривалим і ниючим, може охоплювати всю голову або лише певну її частину.

Регулярне повторення головного болю свідчить про те, що проблеми в організмі мають хронічний характер і вимагають негайного звернення до фахівця для діагностики і лікування. Залежно від виду – свідчать про різноманітні проблеми в організмі.

види головних болів

Виникнення болю в області чола є ознакою запальних хвороб, таких як фронтит, підвищений внутрішньочерепний тиск, перетискання потиличного нерва. Цей біль може виникати через такі важкі хвороби, як менінгіт, пневмонія, малярія, тиф.

Біль у потилиці найчастіше викликаний такими хворобами, як шийний остеохондроз, шийний спондильоз, ущільнення (підвищення тонусу) м’язів шийного відділу, гіпертонія.

лікування мігрені

Головний біль у скронях може бути викликаний цілим рядом причин, починаючи від різких перепадів артеріального тиску до інтоксикації або інфекції. Для деяких захворювань скронева біль є симптомом, що дозволяє поставити діагноз на ранній стадії.

Мігрень – це одна з найчастіших причин головного болю. Провокувати напади можуть можуть:

  • стресові фактори і емоційні переживання;
  • деякі види їжі, наприклад, шоколадні вироби, горіхи, сири твердих сортів, копчені та гострі страви;
  • вживання алкоголю;
  • фізичні та розумові перевантаження;
  • недосипання або, навпаки, тривалий сон;
  • тютюнопаління;
  • зміна погоди.

Мігренозний головний біль можна розпізнати за такими симптомами: біль є одностороннім, розвивається по типу пульсації, за своєю силою – дуже інтенсивний, супроводжується запамороченням, позивами до блювоти та підвищеною чутливістю до будь-яких подразників (світло, звуки), посилюється навіть від незначних фізичних зусиль.

У деяких випадках звичайний напад мігрені може затягнутися і перейти в мігренозний статус, який є невідкладним станом і вимагає інтенсивного лікування, так як може спровокувати інсульт головного мозку.

Гіпертонія. Характеризується гіпертонічна хвороба підвищеним артеріальним тиском. При гіпертонії головний біль часто є єдиним симптомом, за яким можна розпізнати захворювання. Та характер болю може бути різним: пульсуючий, що розпирає, стягуючий, тягне, пекучий, що ломить та інше. На початковій стадії гіпертонії, коли тільки починає розвиватися порушення судинного тонусу, головний біль відрізняється непостійністю. Він зазвичай дає про себе знати при зміні факторів зовнішнього середовища або ритму діяльності організму, наприклад: перебування в жарких задушливих або задимлених приміщеннях, після вживання алкоголю.

Щоб знизити ризик появи неприємних відчуттів, потрібно намагатись уникати ситуацій, в яких вони можуть виникнути: намагатися висипатися, уникати перевтоми, не зловживати алкогольними та іншими напоями з кофеїном. Регулярні фізичні навантаження, здорове харчування і свіже повітря – головні чинники підтримки організму в хорошому стані.

Кінезітерапія 

Одним ізметодів боротьби з гіпертонією є кінезітерапія, яка застосовується з метою загального зміцнення організму, поліпшення діяльності центральної нервової, серцево-судинної та інших систем. Лікувальні вправи добре впливають на самопочуття хворого, крім того зменшують дратівливість, головний біль, запаморочення, безсоння, відбувається значне підвищення працездатності.

Кінезітерапія не просто усуває симптоми, а найголовніше – причину, через яку болить голова. Цей підхід у лікуванні головного болю заснований на спеціальних рухових вправах для області шийного відділу хребта, саме тут знаходяться хребці і судини, що живлять головний мозок, а також на розвиток м’язів плечового пояса, рук, ніг і загальне оздоровлення серцево-судинної системи.

Правильний рух сприяє очищенню організму, а силова діяльність скелетної мускулатури може відновити і значно поліпшити кровообіг головного мозку.

Також добре допомагає гімнастика, сауна, загальний лікувальний масаж. Важливо збалансовано харчуватися і запобігати зневодненню організму.

Як позбутися головного болю за п’ять хвилин

Потрібно зосередитись на одній із шести основних точок на голові, залежно від того, де болить, і масажувати її від 30 секунд до 1 хвилини.

Масажувати потрібно з легким натиском круговими рухами. Після цього симптоми повинні зникнути впродовж 5-10 хвилин

Точка YINTANG. Розташована в центрі голови. Трішки вище носа між бровами.

Цю точку потрібно масажувати, якщо симптоми вказують на втому від тривалої роботи за монітором.

Точки SHUAI GU. Розташовані на 2-3 см вище за лінію росту волосся, прямо над нашими вухами.

Масаж цієї ділянки допоможе позбутись втоми очей та головного болю тензіонного типу (коли біль може виходити з верхівки, потиличної або тім’яної частини голови, шиї, очей, м’язів чола, обличчя та інших м’язових груп голови, шиї та обличчя). Найпоширеніший вид головного болю.

Точки YINGXIANG. Розташовані на відстані близько 2 см від кожної ніздрі, трішки вище за лінію губ.

Масаж цих точок позбавить не лише від головного, але й від зубного болю. Може бути корисним при застуді, оскільки відкриває пазухи.

Точки ZAN ZHU. Розташовані прямо під бровами біля перенісся.

Масаж цих точок полегшує симптоми застуди на грипу. Рекомендована тривалість процедури – одна хвилина.

Точки TIANZHU. Радість для тих, хто страждає від мігрені.

Концентруючись на точках, розташованих в задній частині голови, у верхній частині хребта, можна зняти мігрень та сильний головний біль.

Точки HEGU. Розташовані не на голові, а збоку великого пальця кожної руки.

Існує припущення, що масаж цих точок лікує головний, зубний біль, почервоніння, набряк очей та інфекції носових пазух.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook