Більшість популярних декоративних трав досить витривалі і морозостійкі. На зиму їх рекомендують обв’язувати у снопи та мульчувати. Але деякі декоративні злаки потрібно таки захистити від морозу, а деякі потребують обрізки.
Декоративні злаки бувають двох видів:
- ростуть у холоді, навіть за нульової температури;
- ростуть у теплі (пізно прокидаються, а найінтенсивніше ростуть влітку).
Як декоративні трави не треба обрізати на зиму?
Не потребують обрізання вічнозелені трави (наприклад, деякі види осоки, як-то осока Морроу, карекс), а також злаки, які ростуть у холоді. Вони мають чудовий вигляд на квітнику восени та взимку, а деякі сорти можуть похизуватися у холодну пору року яскравим забарвленням.
Осінь – чудова пора, щоб поділити кущі злаків. Адже розростаючись, вони іноді відмирають у центрі. Але це можна зробити і навесні.
Які рослини не можна обрізати на зиму, а які – потрібно
Які декоративні злаки потрібно обрізати на зиму?
Обрізування потребують трави, які ростуть у теплі. Взимку їхні стебла і насінники висихають та коричневіють. Якщо ж трави мають охайний вигляд у зимову пору, процедуру обрізання можна відкласти до початку весни.
Обрізати потрібно, залишивши кілька сантиметрів стебел над поверхнею ґрунту. Якщо у вас злак заввишки понад 90 см, треба залишити пеньочки 10-15 см.
Цибуля не в салат, а для краси: вирощування аліуму
Чому не варто обрізати декоративні трави на зиму?
Є кілька причин, чому варто залишити трави на зиму та не обрізати:
- В осінньо-зимовий період квітники та композиції після опадання листя, в’янення та відмирання зелені й квітів часто втрачають декоративність. Натомість декоративні трави, навіть у сухому вигляді, допомагають зберігати форму, додають об’єму і фактури.
- Особливо привабливі злаки, вкриті інеєм або снігом.
- Зимові вітри розгойдують трави, додаючи саду динаміки та ефектності.
- Декоративні трави додають барв зимовому пейзажу. Є рослини червоного, жовтого, коричневого, бордового кольорів.
- Злаки – кормова база для невеличких птахів. А це чудовий інструмент для боротьби зі шкідниками: прикорміть птахів, привабте у свій сад – і вони вам потім віддячать.
Чому варто обрізати злаки на зиму?
Ось кілька причин, чому все-таки на зиму варто обрізати трави:
- Не всі декоративні трави гарно зберігають охайний вигляд упродовж зими. Від вітрів, дощів та снігу вони можуть похилитися, кущ втратить форму.
- Зрізану траву можна використати для укриття менш морозостійких рослин або додати у компост.
- Зрізати траву можна не низько, а на будь-якій висоті, надаючи їй декоративного вигляду і цікавої форми.
- Якщо не обрізати трави взимку, навесні це може бути досить складним завданням, коли поміж старих стебел виростуть молоді пагони.
- Підстрижений на зиму сад має охайний доглянутий вигляд.
Які декоративні трави потрібно утепляти на зиму?
Утеплити на зиму рекомендовано:
- помпасну траву (Cortaderia Selloana),
- міскантус (Miscanthus),
- арундо тростинний гігантський (Arundo donax),
- усі злаки, посаджені цього року.
Сніп трави потрібно обв’язати, насипати навколо сухе листя та обгорнути агроволокном. Плівкою обмотувати не можна, бо рослина випріє.
Не варто вкривати та утеплювати на зиму такі злаки:
- вівсяниця голуба, костриця (Festuca glauca),
- ковила гігантська (Stipa gigantea),
- вівсюнець вічнозелений (Helictotrichon sempervirens),
- просо (Panicum virgatum),
- війник (Calamagrostis acutiflora).
Якщо ви їх залишаєте зимувати не обрізаними, додатково утеплювати їх не потрібно. Якщо ж ви обрізаєте кущ восени, його варто замульчувати, щоб захистити серцевину куща від вологи і загнивання.
Не обрізати, але вкрити для захисту від сонця необхідно:
- осоку (Carex),
- ожику (Luzula).
Ці трави не втрачають своєї декоративності взимку, однак люблять тінь і чутливі до сонця у період спокою. Щоб у них не було сонячних опіків, на зиму їх краще присипати сухим листям. Якщо у вас випадає багато снігу, додаткового укриття не потрібно.
Як підготувати до зими декоративні трави у контейнерах?
Грунт у контейнері промерзає набагато швидше, ніж у квітнику. Тому навіть невибагливі та морозостійкі трави потребують додаткового захисту у контейнері. Горщик слід додатково обгорнути теплим матеріалом, а зверху покласти шар сухого листя.
Якщо контейнери з травами будуть зимувати на відкритому повітрі, їх потрібно поставити докупи. Краще їх перенести до північної стіни де вони будуть захищені від зимового сонця. Під горщики потрібно покласти аркуш пінопласту або цеглу, щоб вони не стояли безпосередньо на ґрунті.
Невеликі горщики варто скласти у коробку, застелену плівкою з бульбашками повітря. Простір між горщиками слід заповнити соломою, пінопластом або сухим листям.