Які рослини не можна обрізати на зиму, а які – потрібно

Кожен знає: восени треба підстригти сад і квітник, щоб привести його до ладу перед приходом морозів.  Але не треба квапитися зрізати все сухе і пожовкле. Від неправильного обрізання рослини можуть не перенести зиму і не зацвісти наступного року. Зрештою, далеко не всі рослини треба на зиму обрізати.

Які рослини не можна обрізати восени

Дерева та кущі обрізають після припинення сокоруху, коли починаються стабільні холоди, але ще немає морозів. Це роблять для омолодження, прорідження, видалення хворих та пошкоджених пагонів.

Не обрізають ті кущі та ліани, які цвітуть лише на пагонах минулого року. З таки рослин знімають все листя, згрібають рослинні рештки біля коріння, а за потреби обрізають лише молодий приріст. Роблять захисне укриття. Це правило стосується клематисів. Так, ті рослини, які цвітуть на пагонах поточного року слід обрізати сильно, а ті, що цвітуть на дворічних пагонах – не обрізають зовсім, знімають з підпор та вкривають на зиму.

Щодо багаторічних декоративних рослин, то їх краще не обрізати і залишити все, що можна.

Це ж стосується і рослин, які зимують з листям: їх не обрізають зовсім. Йдеться про гейхеру, морозник, барвінок, плющ, медуниці, примули та інші. Це видно: якщо рослина восени красива і зберегла листя – її обрізати не потрібно.  Також можна залишити квітконоси на рослинах.

Ті рослини, листя і суцвіття яких висихають і жовтіють, але залишаються жорсткими і гарно тримають форму, на зиму можна не обрізати: вони прикрасять квітник. Але ті пагони, які втратили форму, почорніли, лягли на землю – треба обрізати.

Особливою окрасою взимку стають декоративні трави. Але якщо вони сильно засівають квітник і розростаються – їх все-таки краще обрізати.

Також на зиму можна не обрізати адаптовані до морозів рослини, як-то шавлія, лаванда, розмарин.

Ті рослини, які цвітуть навесні, наприклад, бузок, восени не обрізають, а відразу після цвітіння.

Які рослини треба обов’язково обрізати

Потрібно обов’язково обрізати ті рослини, які можуть розмокнути, сприяти розмноженню гнилей і грибкових захворювань. Наприклад, трав’янисті півонії, дельфінуми, лілійники, високі дзвіночки, кущові флокси, вероніки.

Також потрібно обов’язково обрізати всю зелену масу рослин, які хворіли або були заражені попелицею чи іншими шкідниками. Листя та мульчу довкола них треба ретельно згребти, ґрунт обробити спеціальними засобами для профілактики поширення інфекції та повторного зараження.

Як обрізати і коли

Обрізати багаторічні декоративні рослини чи ні – у багатьох випадках справа смаку і залежить від того, чи хочете ви залишити на зиму цікаві деталі на квітнику.

Найкращий час для обрізання – з третьої декади жовтня по третю декаду листопада, коли наземна частина рослини самостійно висохне. Плануючи обрізання, потрібно орієнтуватися на погоду. Найкраща пора – перед або після перших заморозків. Погода має бути погожою, сухою.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook