Город Садиба

Чи можна працювати у городі у Великодній тиждень?

Чи можна на городі копати землю, садити, сіяти або працювати в саду у Пасхальний (Великодній) тиждень? Що дозволено робити, а що – заборонено?

Колись старші люди казали, що протягом першого тижня після Великодня (Великоднього, Пасхального, Світлого тижня) не можна працювати у землі, ні в саду, ні на городі. Вважається, що до наступної неділі не можна нічого робити, оскільки це гріх, – треба святкувати Воскресіння Христове. Це святковий тиждень, тому не прийнято в ці дні виконувати будь-яку роботу, особливо рубати дрова, пиляти, різати.

У Великодню седмицю не можна возитися з гноєм, забивати в землю кілки, садити щось. Посіви будуть дуже погані, якщо зійдуть. Кажуть, що земля цього тижня “не приймає насіння”.

Є прикмета, що все, що посадите на Світлій Седмиці, все одно загине, чи не буде хорошого врожаю. Причому робота у певний день привертає певні напасті для городини. Наприклад, якщо щось робити у Поливаний понеділок – дощі заллють город.

Середа – градобійна: якщо працювати в землі, все, що виросте – град поб’є. Раніше наші предки зі спеціальною громничою свічкою (її освячували в церкві на Стрітення) город обходили, щоб захистити його від градобою. Люди вірили, що в середу навіть не можна навіть доторкатися до насіння, приготованого для посіву, і не можна чіпати землю в саду, городі.

Але є винятки, коли іншого часу для роботи у землі у господарів немає. Тоді дозволяється садити. Але є такі люди, які не вірять в ці прикмети і продовжують з року в рік у пасхальні дні працювати в городі. Урожай у них зазвичай такий, як у всіх інших, ні кращий, ні гірший. Але все ж, якщо людина віруюча і дотримується традицій, то вона постарається на Великодньому тижні не займатися справами ні в городі, ні в саду, крім найнеобхідніших.

Також не є гріхом допомогти ближньому, наприклад, бабусі, якій нікому скопати город. Усяке благе діло не є гріхом і його можна робити будь-коли.

 

Дата публікації: 25.04.2022 img Поділитися