Учені Колумбійського університету з’ясували, який фактор впливає на зміну кольору волосся і чи можна позбутися сивини, не вдаючись до фарбування. Доктор сильного стресу провів дослідження, мета якого полягала у скануванні найменших ділянок волосся з оцінкою вмісту в них пігменту. В експерименті взяли участь люди, схильні до сивини. Вони регулярно заповнювали «щоденник стресу» та надавали результати вченим, які, у свою чергу, зіставляли результати сканування із даними із щоденника.
Вражає, але вченим вдалося виявити, що в індивідуальних випадках пігмент на раніше знебарвлених ділянках відновлювався самостійно. Це пов’язано насамперед із відсутністю стресу. Так, деякі учасники під час проведення експерименту перебували у досить тривалій відпустці, яка тривала місяць і більше.
За відсутністю робочої рутини і, відповідно, стресу, їм вдалося відновити колишній пігмент лише за три місяці. Більше того, у крові учасників протягом усього експерименту було виявлено понад тисячу білків, а поява деяких із них була пов’язана зі зміною кольору волосся.
Як волосся відновлює колір?
Волосся змінює колір за рахунок стовбурових клітин, що вивільняють меланоцити, які, у свою чергу, сприяють синтезу меланіну – пігменту, завдяки якому волосся набуває того чи іншого відтінку.
Учені Колумбійського університету з’ясували, що організм, який зазнає сильного стресу, змушує працювати стовбурові клітини в виснажливому режимі, внаслідок чого їхні запаси виснажуються, і навіть ті, що відповідають за кольороутворення волосся. Не секрет, що з віком ми починаємо поступово втрачати стовбурові клітини, проте в результаті стресових ситуацій цей процес відбувається набагато швидше.
Лікар Мартін Пікард зазначив: результати дослідження підтверджують той факт, що старіння організму – “пластичний процес, а не фіксований біологічним шляхом в одному напрямку”. Знаючи всі його механізми, ми можемо керувати цим процесом.