Набряк ніг спостерігається у багатьох осіб. Мабуть, ви помічали, що шкарпетки залишають глибокий слід від резинки, взуття стає тіснуватим під кінець робочого дня, об’єм ніг збільшується? Причинами подібного явища може бути декілька. Їх об’єднують у дві великі групи за походженням – набряк, який виникає внаслідок накопичення рідини в організмі, та набряк, що провокується запаленням.
Як самостійно помітити набряк нижніх кінцівок?
- Натисніть на гомілку пальцем. Якщо слід, заглиблення не зникає протягом кількох секунд, можливо, ви маєте справу з надлишком рідини.
- Також зверніть увагу на стан ніг, коли знімаєте шкарпетки або штани. Якщо залишається глибокий слід, шкіра виглядає “пом’ятою”, це також вказує на набряк.
- Прислухайтесь до відчуттів у кінцівках. Якщо вони “важкі”, стомлені, онімілі чи є свербіж, можливо, присутній набряк також.
- Крім того, шкіра може змінювати зовнішній вигляд – набувати чутливості, здаватися набряклою, глянцевою.
Чому ноги набрякають?
-
Набряк внаслідок накопичення рідини
Якщо ви весь день проводите на ногах, нерідко може виникати набряклість стоп або ніг. Те саме відбувається, якщо ви годинами сидите в машині чи літаку. Цей набряк з’являється, коли рідина накопичується у ваших стопах і ногах. Це частіше зустрічається у людей із зайвою вагою або вагітних, але може статися з кожним за наявності відповідних сприятливих факторів.
Що з цим робити: обмежте кількість солі у своєму раціоні. Коли ви подорожуєте, часто вставайте, щоб розім’ятися та порухатися. Якщо у вас легкий набряк і ви хочете його позбутися, пройдіться, покрутіть щиколотками або покладіть ноги на подушки.

-
Тромбоз глибоких вен
Тромбоз глибоких вен (ТГВ) — це наявність згустку крові (тромбу), який утворюється у вені вашого тіла, зазвичай (але не завжди) у тазі, стегні або гомілці. Типові симптоми ТГВ включають:
- Розширені вени біля поверхні шкіри.
- Біль або чутливість у враженій кінцівці.
- Набряк однієї ноги, іноді супроводжується почервонінням або локальним підвищенням температури шкіри (це відчутно на дотик).
- Сам по собі ТГВ не загрожує життю. Однак, якщо тромб рухається, він може потрапити в легені та заблокувати потік крові. Це може призвести до легеневої емболії — дуже серйозної ситуації, яка вважається невідкладним станом та потребує медичного нагляду і лікування.
Що з цим робити: якщо ви відчуваєте ознаки ТГВ, важливо негайно звернутися за лікуванням, щоб зменшити ризик легеневої емболії.
Радимо також прочитати: Що робити, щоб не було тромбів: ознаки, симптоми і як запобігти тромбозу
Зазвичай подібні стани спостерігає судинний хірург, флеболог. Якщо стан не несе загрози життю, можуть бути рекомендовані наступні заходи профілактики та лікування:
- Утримання ніг піднятими під час відпочинку.
- Носіння компресійних панчіх.
- Медикаментозна терапія.
- Хірургічне лікування.
-
Венозна недостатність
Іноді вени на ногах можуть ослабнути. Коли це відбувається, рух крові до серця сповільнюється. В результаті у вас може розвинутися варикозне розширення вен і накопичення рідини в нижніх кінцівках. Венозна недостатність іноді розвивається у людей, які раніше мали ТГВ.
Що з цим робити: якщо ви живете з венозною недостатністю, ваш лікар може порекомендувати:
- Зміни способу життя, наприклад, збільшення фізичних вправ і втрата ваги.
- Компресійні шкарпетки або пристрої для пневматичної переривчастої компресії .
- Прийом певних препаратів.
- Оперативне лікування.
-
Лімфедема
Лімфедема виникає, коли лімфатичні вузли вашого тіла не фільтрують лімфатичну рідину належним чином. Коли це трапляється, розвивається набряк однієї або кількох кінцівок, від легкого до сильного.
Лімфедема іноді виникає у людей, яким видалили лімфатичні вузли для лікування раку. Це може вплинути на інші лімфатичні вузли, які були уражені або мають порушення функції з інших причин.
Що з цим робити? Загальні методи лікування лімфедеми включають:
- Компресійні панчохи та використання спеціальних апаратів.
- Лімфодренаж (різновид самомасажу).
- Виконання вправ, спрямованих на активізацію роботи лімфосистеми
- Хірургічне лікування.
-
Захворювання серця, нирок або печінки
Коли ваші органи не працюють належним чином, у ваших ногах може накопичуватися рідина. Застійна серцева недостатність, захворювання нирок і печінки можуть викликати набряки ніг.
Що з цим робити: якщо у вас є (або ви підозрюєте, що у вас є) будь-який із цих станів і помічаєте нові або постійні набряки на ногах, поговоріть насамперед із сімейним лікарем чи терапевтом. Якщо ж ви маєте підтверджений діагноз, зверніться до профільного спеціаліста та опишіть скарги, які спостерігаються.
Радимо також прочитати: Як зрозуміти, що нирки “барахлять”, і як їх оздоровити
Джерело – Клініка Спіженка