Помітивши зміни на листі розсади, важливо пам’ятати, що всі проблеми викликають шкідники або хвороби. Але не тільки. Також негативно впливає на рослини дефіцит поживних речовин. Якщо не вжити заходів, нестача живлення негативно впливає на розвиток сіянців або зовсім його зупинить. Тому слід знати симптоми нестачі макро- та мікроелементів у розсади, щоб вчасно усунути їх.
Які елементи потрібні рослинам?
Усім рослинам потрібні поживні речовини для росту і розвитку. Крім вуглецю, водню і кисню, що надходять з повітря, рослини здебільшого отримують поживні речовини з грунту. Їм насамперед потрібен азот, фосфор і калій (N-P-K). Це основні макроелементи. Інші елементи потрібні у дещо меншій кількості: кальцій, магній та сірка. Не менш важливі для живлення та мікроелементи, хоча цих речовин потрібно зовсім небагато
- залізо,
- цинк,
- мідь,
- бор,
- молібден,
- селен,
- кобальт.
На засвоєння елементів впливає не тільки їхня достатня кількість, а й супутні фактори, які можуть перешкоджати засвоєнню. Наприклад, погані умови вирощування: неправильний полив, дисбаланс рН у ґрунті, поганий дренаж, наявність шкідників та хвороб, пошкодження коріння. Все це знижує здатність рослини засвоювати поживні речовини.
Після появи сходів, розсада не потребує додаткового живлення. Надмірна кількість добрив навіть здатна нашкодити сіянцям. Однак у міру зростання молоді рослини починають все більше потребувати додаткового живлення, і дефіцит важливих елементів негативно впливає на їхній ріст.
- Чому витягується розсада і що робити?
Ознаки дефіциту макроелементів у розсади
Нестача азоту (N)
Азот є однією з основних поживних речовин, що необхідний для росту. Симптоми дефіциту азоту: хлороз всієї рослини до світло-зеленого кольору з наступним пожовтінням старого (нижнього) листя. Вторинні пагони розвиваються погано.
Нестача фосфору (P)
Фосфор необхідний рослинам для стимулювання фотосинтезу, утворення білка, проростання насіння. Важливий він і для стимуляції бутонізації та цвітіння, а надалі прискорює дозрівання. Симптоми дефіциту фосфору: фіолетове або бронзове забарвлення старого листя. Сіянці розвиваються дуже повільно та відстають у зростанні. Зверніть увагу: фіолетовий відтінок у сходів деяких сортів помідорів (особливо з темними плодами) та перців – природне явище і не є ознакою дефіциту фосфору.
Нестача калію (K)
Калій необхідний рослинам для синтезу білка, поділу клітин та розвитку міцного коріння. При цьому елемент підвищує стійкість рослин до хвороб. Симптоми дефіциту калію: пожовтіння краю листка з подальшим некрозом. Зазвичай проявляється на молодому листі, як тільки воно досягає свого максимального розміру. У міру збільшення дефіциту від країв до середньої жилки відбувається некроз. При цьому хлороз при дефіциті калію незворотний, навіть якщо рослини отримують калійні підживлення.
Нестача магнію (Mg)
Магній – це структурний компонент молекули хлорофілу. Він необхідний рослинам для посилення функції рослинних ферментів, а також для регулювання засвоєння поживних речовин. Симптоми дефіциту магнію: листя стає хлоротичним, жовтіє у проміжках між жилками (міжжилковий хлороз). При сильному дефіциті швидкість росту розсади сповільнюється, розмір листя зменшується, а нижнє листя опадає.
Нестача кальцію (Ca)
Кальцій відповідає за повноцінний розвиток рослин. Він необхідний для формування рослинних клітин, оскільки допомагає утримувати клітинні стінки та мембрани разом. Використовується і при створенні нових клітин. Саме тому дефіцит кальцію зазвичай впливає точки росту. Симптоми дефіциту кальцію: молоді пагони виглядають слабкими або викривленими. Насамперед страждає молоде листя та інші нові точкиросту.
Нестача сірки (S)
Сірка є компонентом хлорофілу та сприяє синтезу білка. Крім того, правильна кількість сірки дозволяє рослинам ефективно використовувати азот. Завдяки такому сильному зв’язку рекомендується одночасно вносити азот та сірку. Симптоми дефіциту сірки: молоде листя набуває блідо-зеленого забарвлення, яке згодом перетворюється на темно-жовте. Нестача сірки проявляється на верхівках рослини. Молоде листя набуває блідо-зеленого забарвлення, яке згодом перетворюється на темно-жовте. Затримується ріст листя, а в деяких рослин стебло стає фіолетовим. Фосфор має тенденцію витісняти сірку, тому використання добрив багатих на фосфор, здатне призвести до дефіциту сірки.
Ознаки дефіциту мікроелементів у розсади
Нестача заліза (Fe)
Залізо відіграє ключову роль в утворенні хлорофілу, який не тільки надає рослинам зеленого кольору, а й важливий для фотосинтезу. Дефіцит заліза може виникнути, якщо є надлишок марганцю, міді або цинку, оскільки вони негативно впливають на його засвоєння.
Симптоми дефіциту заліза:
- Одна з характерних ознак дефіциту заліза – міжжилковий хлороз. У цьому випадку молоде листя стає блідим або жовтим, а прожилки залишаються темними.
- Ви можете помітити, що нові пагони відмирають, починаючи з кінчика.
- Якщо нічого не робити, листя стане повністю білим.
Нестача цинку (Zn)
Цинк відіграє низку важливих ролей у підтримці здоров’я розсади: допомагає виробляти хлорофіл, ферменти, цукри та білки. Надмірна кількість фосфору може заважати рослині засвоювати цинк. Симптоми дефіциту цинку: міжжилковий хлороз, при якому листок жовтіє, а прожилки залишаються зеленими. Нестача цинку в основному впливає на наймолодше листя. Листова пластина виростає менше, ніж очікувалося, і має плямистий або бронзовий відтінок. Через коротші міжвузля нове листя росте близько, утворюючи розетку.
Нестача бору (В)
Бор важливий для вегетативної та репродуктивної стадій життя рослин. Він, крім інших функцій, відіграє роль у розширенні клітин, управлінні водними ресурсами та транспортуванні вуглеводів. Симптоми дефіциту бору: старе листя буде виглядати темно-зеленим і блискучим, а нове стане ламким або шкірястим на дотик. Рослина із затримкою росту та деформацією — один із найпоширеніших проявів дефіциту бору. Коріння стає товстим і коротким. Іноді виростає велика кількість дрібних вторинних коренів. У міру прогресування дефіциту бору, старе листя буде виглядати темно-зеленим і блискучим, а нове стане ламким або шкірястим на дотик.
Нестача міді (Cu)
Мідь відіграє роль в утворенні хлорофілу, виконує важливу функцію у фотосинтезі. Цей мікроелемент також необхідний для дихання, активації ферментів та метаболізму клітинних мембран. Симптоми дефіциту міді: молоде листя стає слабким з плямами некрозу. Залежно від виду рослини листя стає блакитно-зеленим і проявляється міжжилковий хлороз. Старе листя починає опадати, а розвиток квіток порушується.
Нестача марганцю (Mn)
Марганець виконує ряд різних функцій для здоров’я та розвитку рослин, включаючи утворення хлорофілу, фотосинтез, дихання та поділ клітин. Симптоми дефіциту марганцю: міжжилковий хлороз молодого листя, але краї листя часто залишаються зеленими. На листі нерідко проявляються темні чи некротичні плями. Дефіцит марганцю впливає на ріст і призводить до зменшення загального розміру розсади.
Нестача молібдену (Мо)
Молібден бере участь у перетворенні азоту на аміак, важливий для здоров’я рослин. Найімовірніша причина дефіциту молібдену – неправильний pH або дисбаланс поживних речовин. Симптоми дефіциту молібдену: на нижньому, старому листі по краях проявляється плямистий жовтий колір. Решта листя стає світло-зеленим на вигляд. У міру прогресування дефіциту проявиться некроз країв листя. Листові пластини стають вузькими або деформованими.
- Чим удобрити дерева навесні, щоб мати щедрий урожай
Що важливо врахувати перед підживленням розсади
Хоча у вас може виникнути спокуса відразу ж взятися до підживлення, як тільки ви виявите ознаки дефіциту поживних речовин, не забудьте виключити інші важливі фактори, що впливають на здоров’я рослин.
- Перевірте, чи немає комах чи хвороб. Деякі шкідники, такі як черв’яки та павутинний кліщ, викликають зміну кольору листя або появу некрозів.
- Аналогічним чином віруси та хвороби, у тому числі вірус мозаїки або гнилизна, можуть змінити зовнішній вигляд листя.
- Серед шкідників є кілька найагресивніших, які регулярно нападають на розсаду.
- Перевірте ґрунт. Переконайтеся, що ви не переливаєте субстрат. Знебарвлення листя і затримка росту рослин можуть бути наслідком перезволоження і погано дренажу ґрунту, а також ущільнення субстрату.
- Виміряйте pH. Якщо ваш ґрунт занадто кислий або занадто лужний, це вплине на здатність рослин отримувати необхідні їм поживні речовини.
- Перевірте воду, якою поливаєте розсаду. Якість води відіграє велику роль у здоровому зростанні розсади. Жорстка вода вже містить низку поживних речовин. Це означає, що вам доведеться скоригувати підживлення.
- Перевірте температуру. Якщо в приміщенні дуже спекотно або навпаки холодно, це може призвести до уповільнення росту рослин.
- Перевірте добрива. Як згадувалося вище, баланс поживних речовин важливий, але головне – достатня кількість. Якщо доза поживних речовин дуже велика, це може призвести до опіків розсади. При нестачі харчування сіянці занадто слабкі, повільніше ростуть і відстають у рості.