салат

Коли і як сіяти салат, руколу та шпинат, щоб їсти зелень цілий рік

Хочете їсти домашню зелень: салат, руколу та шпинат? Виростіть її! Ми розповімо детально, коли і як сіяти різні види салату.

Свіже листя салату протягом усього року на вашому столі – це просто і легко. Салат є однорічною овочевою рослиною, яка швидко росте і використовується у свіжому вигляді. Салат не займає багато місця, і на найменшому городі, або навіть у вазонах можна посадити салат, якого вистачить на повсякдень.

Популярні види салату

 • Салат качанний – круглий, як капуста, з широко розкинутим гладким листям. Він дуже швидко росте і не вимагає особливого догляду.
 • Салат «Айсберг» – хрусткий, утворює великий качан зі згорнутих листків, хрустких на смак.
 • Салат «Ромен» – листя хрустке, видовжене, росте вертикально вгору. Достигає довше, ніж інші сорти салатів і вимагає частого поливу.
 • Салат кучерявий – салат з великою кількістю кучерявого листя без серцевини.
 • Останнім часом великою популярністю користуються такі салати, як: рукола, корн салат, крес-салат, латук.

Чим корисні різні види салату

Як вирощувати салат у відкритому ґрунті

Навесні у відкритий ґрунт сіють салат ранніх сортів у квітні-травні (коли минає загроза заморозків до -5 ОС, оптимальна температура – 10-15 ОС), середньо- і пізньостиглі – з квітня до другої половини червня.

Взимку можна вирощувати салат у теплиці або на підвіконні.

Щоб їсти свіжий салат протягом цілого року, необхідно сіяти насіння (весна, осінь, зима) кожних два тижні, а влітку – щотижня.

Грунт для вирощування салату

Для вирощування салату у відкритому ґрунті найкраще підходять поживні ґрунти з дренажем, в яких містяться мінеральні домішки. Грунт не повинен бути занадто кислим, але добре зволоженим. Салат добре садити на сонячній стороні там, де немає протягів, в теплі він швидше дозріватиме.

Найкращі попередники для салату:

 • перець,
 • капуста,
 • помідори,
 • картопля.

Найкращі сусіди:

 • редиска,
 • цибуля,
 • огірки,
 • квасоля.

Як посіяти салат навесні у відкритий ґрунт

 1. Місце для висівання насіння салату потрібно перекопати і додати органічні та мінеральні добрива, розрівняти, зробити заглибинки – можна сіяти насіння салату.
 2. Для висівання насіння салату у відкритий ґрунт зробіть борозни глибиною 2 см на відстані 20 см одна від одної. Сійте насіння рідко, салат при великій загущеності росте дуже повільно, якщо ви сієте на розсаду, можна і густіше.
 3. Сійте насіння в різні терміни так, щоб одержувати врожай з ранньої весни до середини літа і до морозів. Вирощену розсаду пікіруйте (розсадіть  по 1 рослині) на відстані 5-10 см одна від одної. Регулярно поливайте розсаду, прополюйте і спушуйте ґрунт.
 4. Для отримання багатого врожаю, потрібно своєчасно розпушувати ґрунт, видаляти бур’яни, регулярно поливати. У період посухи без поливу салат не зав’язується в головки, листя стає грубим, гірким, рослина зацвітає. На густих посівах головки салату не можуть утворитися, рослини рано зацвітають.

 

simyadolni__listochki.jpeg (82.37 Kb)

Посів насіння салату на розсаду

Розсаду салату можна купити на базарі або посіяти самому. Насіння салатів висівають в маленькі стаканчики, горщики чи спеціальні теплички, заповнені компостом, або ґрунтом для розсади. Висівати насіння потрібно по 2 насінинки в одну лунку (заглиблення) і обережно полити. Посіяне насіння накрийте плівкою або кришечкою для міні-теплички.

За декілька днів насіння проросте і з’являться сім’ядольні листочки. З тих двох пророслих насінин виберіть слабшу рослину і обріжте її нижче сім’ядольних листочків, вона нам не потрібна. Щодня провітрюйте парник ( залишайте відкритим на кілька годин на день), щоб рослини поступово звикали до навколишнього середовища. Коли рослини підростуть, і з’являться 3-4 справжніх листочки, їх можна пересаджувати в горщики або у відкритий ґрунт.

Для маленького городу підійде спільне висаджування городніх культур на одній грядці. Салат висаджують між раніше посадженими овочами або зеленню, які ростуть значно повільніше ніж салат.

Ранній урожай редиски за 25 днів

salat_na_pidvikonni.jpg (88.01 Kb)

Вирощування салату на підвіконні

Щоб вирощений салат на підвіконні давав багатий врожай, потрібно правильно вибрати місце, ємність, ґрунт і насіння. Для салату підходять будь-які ящики, горщики; висота насипаного ґрунту повинна бути не менше 10 см. Грунт повинен бути поживним: дернова земля, перегній, пісок (2:2:1).

Заповнивши ємність ґрунтом, його потрібно втрамбувати і полити теплою водою, далі зробити заглибини до 1,5 см, посіяти насіння на відстані до 5 см одне від одного, присипати насіння землею, ще раз полити, залишилось чекати сходів.

Найкращим місцем для вирощування салату на підвіконні будуть південні підвіконня (взимку потрібне додаткове світло). Сходам салату потрібна висока вологість повітря, тому обприскуйте їх двічі на день теплою водичкою.

Догляд за салатом

Доглядати за салатом дуже легко: його не потрібно підживляти (якщо ви використали поживний ґрунт). Основний догляд полягає в достатньому (1 раз на 2 дні) поливі, і тоді він буде швидко рости, а через 30 днів можна буде пригощати рідних та друзів власно вирощеним салатом.

Розпушування ґрунту, полив та прополювання салату

Для отримання високих урожаїв, рослини потребують своєчасного розпушення ґрунту, знищення бур’янів і поливу. У період посухи, без поливу салат не зав’язує головок, листя його стають грубими, гіркими, і викидається квіткове стебло. На своєчасно не проріджених посівах головки не можуть утворитися, рослини рано зацвітають.

salat_v_parniku1.jpg (177. Kb)

Можна вирощувати салат восени або взимку в парниках. Звичайно, доведеться докласти трохи більше зусиль, підібрати спеціально виведені сорти. Щоб отримувати урожай з початку літа до осені, починайте сіяти салат з середини весни і продовжуйте посів, з інтервалами в два тижні, до середини літа. Тоді забезпечений стабільний врожай салату з початку літа до середини осені.

Для осінніх врожаїв підберіть морозостійкі сорти. Висадіть їх у відкритий ґрунт не пізніше першого тижня серпня. На початку осені, коли рослини зміцніють, пересадіть їх в парник.

Якщо не пересаджувати рослини в парник, то слід прорідити їх, і накрити на початку осені. Поки на вулиці сонячно і тепло, укриття знімають, а на ніч – закривають. Салат дасть урожай в кінці осені.

Якщо салат вирощувати зимових парниках, то насіння висівають на початку або в середині осені, а врожай збирають взимку і аж до весни.

За матеріалами

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook