Город Садиба

Коли і як сіяти салат, руколу та шпинат

Хочете їсти домашню зелень: салат, руколу та шпинат? Виростіть її! Ми розповімо детально, коли і як сіяти листкові овочі.

Свіжий протягом року на вашому столі – це просто і легко. Салат є однорічною овочевою рослиною, яка швидко росте і використовується у свіжому вигляді. Салат не займає багато місця, і на найменшому городі, або навіть у вазонах можна посадити кілька головок салату.

Види:

  • Салат качанний – круглий, як капуста, з широкорозкинутим гладким листям. Він дуже швидко росте і не вимагає особливого догляду.
  • Салат «Айсберг» – хрусткий, утворює великий качан зі згорнутих листків, хрустких на смак.
  • Салат «Ромен» – листя хрусткі, видовжені, ростуть вертикально вгору. Достигає довше, ніж інші сорти салатів і вимагає частого поливу.
  • Салат кучерявий – салат з великою кількістю кучерявого листя без серцевини.

Останнім часом великою популярністю користуються такі салати, як: рукола, корн салат, крес салат, салат фрілліс, салат латук.

viroszuvannya_salatu.jpg (134.71 Kb)

Вирощування салату

Щоб одержувати врожай салату протягом цілого року, необхідно сіяти насіння (весна, осінь, зима) кожних два тижні, влітку щотижня.

Грунт для вирощування салату

Для вирощування салату у відкритому грунті найкраще підходять поживні грунти з дренажем, в яких містяться мінеральні домішки. Грунт не повинен бути занадто кислим, але добре зволоженим. Салат добре садити на сонячній стороні там, де немає перетягів, в теплі він швидше дозріватиме.

posiv_nasinnya_u_vidkritii_grunt.jpg (166.63 Kb)

Весняне сіяння салату у відкритий грунт

Місце для висівання насіння салату потрібно перекопати і додати органічні та мінеральні добрива, розрівняти, зробити заглибинки – можна сіяти насіння салату.

Для висівання насіння салату у відкритий грунт зробіть борозни (подовгасті ямки) глибиною 2 см на відстані 20 см одна від одної. Сійте насіння рідко, салат при великій загущеності росте дуже повільно, якщо ви сієте на розсаду, можна і густіше.

Сійте насіння в різні терміни так, щоб одержувати врожай з ранньої весни до середини літа і до морозів. Вирощену розсаду пікеруйте (розсадити по 1 рослині) на відстані 5-10 см одна від одної. Регулярно поливайте розсаду, прополюйте і зрушуйте грунт.

Для отримання багатого врожаю рослини, потрібно своєчасно розпушувати грунт, видаляти бур’яни, і в регулярно поливати. У період посухи без поливу салат не зав’язується в головки, листя його стають грубими, гіркими, і він зацвітає. На густих посівах – головки салату не можуть утворитися, рослини рано зацвітають.

posiv_nasinnya_ena_rozsadu.jpg (164.84 Kb)

Посів насіння салату на розсаду

Розсаду салату можна купити на базарі або посіяти самому.

Насіння салатів висівають в маленькі стаканчики, горщики чи спеціальні теплички, заповнені компостом, або грунтом для розсади. Висівати насіння потрібно по 2 насінинки в одну лунку (заглиблення) і обережно полити. Посіяне насіння накрийте плівкою або кришечкою для міні-теплички.

simyadolni__listochki.jpeg (82.37 Kb)

За декілька днів насіння проросте і з’являться сім’ядолля. З тих двох проросших насінин виберіть більш слабку рослину і обріжте її нижче сім’ядольних листочків, вона нам не потрібна. Щодня провітрюйте парник ( залишайте відкритим на кілька годин на день), щоб рослини поступово звикали до навколишнього середовища. Коли рослини підростуть, і з’являться 3-4 справжніх листочки, їх можна пересаджувати в горщики або у відкритий грунт.

Для маленького городу підійде спільне висаджування городніх культур на одній грядці. Салат висаджують між раніше посадженими овочами або зеленню, які ростуть значно повільніше ніж салат.

salat_na_pidvikonni.jpg (88.01 Kb)

Вирощування салату на підвіконні

Щоб вирощений салат на підвіконні давав багатий врожай, потрібно правильно вибрати місце, ємність, грунт і насіння. Для салату підходять будь-які ящики, горщики; висота насипаного грунту повинна бути не менше 10 см. Грунт повинен бути поживним: дернова земля, перегній, пісок (2:2:1). Заповнивши ємність грунтом, його потрібно втрамбувати і полити теплою водою, далі зробити заглибини до 1,5 см, посіяти насіння на відстані до 5 см одне від одного, присипати насіння землею, ще раз полити, залишилось чекати сходів. Найкращим місцем для вирощування салату на підвіконні будуть Південні підвіконники (взимку потрібне додаткове світло). Сходам салату потрібна висока вологість повітря, тому обприскуйте їх двічі на день теплою водичкою.

Догляд за салатом

Доглядати за салатом дуже легко: його не потрібно підживляти (якщо ви використали поживний грунт). Основний догляд полягає в достаньому (1 раз на 2 дні) поливі, і тоді він буде швидко рости, а через 30 днів можна буде пригощати рідних та друзів власно вирощеним салатом.

Розпушування грунту, полив та прополювання салату

Для отримання високих урожаїв, рослини потребують своєчасного розпушення грунту, знищення бур’янів і поливу. У період посухи, без поливу салат не зав’язує головок, листя його стають грубими, гіркими, і викидається квіткове стебло. На своєчасно не проріджених посівах головки не можуть утворитися, рослини рано зацвітають.

salat_v_parniku1.jpg (177. Kb)

Можна вирощувати салат восени або взимку в парниках. Звичайно, доведеться докласти трохи більше зусиль, підібрати спеціально виведені сорти. Щоб отримувати урожай з початку літа до осені, починайте сіяти салат з середини весни і продовжуйте посів, з інтервалами в два тижні, до середини літа. Тоді забезпечений стабільний врожай салату з початку літа до середини осені.

Для осінніх врожаїв підберіть морозостійкі сорти. Висадіть їх у відкритий грунт не пізніше першого тижня серпня. На початку осені, коли рослини зміцніють, пересадіть їх в парник.

Якщо не пересаджувати рослини в парник, то слід прорідити їх, і накрити на початку осені. Поки на вулиці сонячно і тепло, укриття знімають, а на ніч – закривають. Салат дасть урожай в кінці осені.

Якщо салат вирощувати зимових парниках, то насіння висівають на початку або в середині осені, а врожай збирають взимку і аж до весни.

За матеріалами

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ранній урожай редиски за 25 днів

Дата публікації: 12.04.2022 img Поділитися