Консультує уролог-андролог Сергій Мостовий
– Як часто зустрічається чоловіче безпліддя?
– Перш за все хочу розповісти про те, який шлюб є безплідним. Під поняттям «безплідний шлюб» розуміють нездатність пари зачати дитину протягом 12 місяців регулярного статевого життя без засобів контрацепції.
Приблизно у 15-20% сексуально активних пар не настає вагітність протягом одного року, змушує їх звертатися за медичною допомогою. Кожна восьма пара має труднощі при спробі зачати першу дитину, а кожна шоста пара – при спробі зачати наступну дитину.
В Україні близько 20% шлюбів – безплідні. Чоловічий фактор безпліддя складає 50%, а 20% – поєднання (і чоловічого, і жіночого факторів). Тому всім чоловікам в безплідних шлюбах необхідно пройти обстеження в уролога, який спеціалізується на проблемах репродуктивного здоров’я, тобто у уролога-андролога.
– Які причини чоловічого безпліддя?
– Якщо говорити про причини чоловічого безпліддя, то до них належать порушення функції ендокринних залоз захворювання внутрішніх органів, що беруть участь у метаболізмі андрогенів; інфекції сечостатевої системи; вроджені аномалії статевої системи; генетичні фактори; вплив певних лікарських засобів; звичні інтоксикації (алкоголь, куріння, наркотики); вплив високих на низьких температур; судинні захворювання, наприклад варикоцеле; травми яєчок; надмірна вага і інші.
У 30% випадків неможливо з’ясувати причину чоловічого фактора безпліддя, таке безпліддя називають ідіопатичним.
Також досить важливі такі фактори, як тривалість безплідного шлюбу, вираз відхилення в спермограмі, вік чоловіка, вік і фертильний потенціал партнерки, частота статевих контактів. Від усього цього і буде залежати тактика ведення або лікування. Відомо, що чим довше період безплідного шлюбу, тим менші шанси завагітніти. Плодючість 35-річної жінки становить 50% фертильного потенціалу 25-річної жінки, до 38-річного віку він зменшується до 20%.
Загалом проблемою безпліддя можуть займатися кілька фахівців: андролог, гінеколог, репродуктолог, ембріолог, генетик і ін. Не можна сказати, що безпліддя – це тільки проблема чоловіки або жінки, немає, це загальна проблема.
– Як чоловікові підготуватися до планування вагітності, зачаття?
– Здоровий спосіб життя, фізична активність, контроль ваги, своєчасна корекція хронічних захворювань, які можуть вплинути на репродуктивне здоров’я.