Іван Багряний називав цей дім – будинок “Слово” – крематорієм. І недарма. Хвиля репресій зачепила у ньому 40 квартир із 66: арешти, ув’язнення, розстріли… Будинок «Слово» відображає трагедію цілого літературного покоління «розстріляного відродження».
Подкаст «Будинок Слово» в аудіоформаті розповідає про мешканців спеціально зведеного для українських письменників у 30-х роках будинку «Слово» у Харкові. Серед мешканців – Микола Хвильовий, Лесь Курбас, Микола Куліш, Іван Багряний, Остап Вишня та інші. Майже всі вони були репресовані радянською владою.
- Убили коробкою цукерок: подкаст про Євгена Коновальця
Подкаст про письменників “розстріляного відродження”
Авторкою подкасту є луцька радійниця Анастасія Передрій. «Це історії про те, як радянські спецслужби боролися із лідерами думок своїми «фірмовими» методами: маніпуляції, залякування, фізичний та психологічний тиск. Власне, все те, що росія досі використовує у повномасштабній війні проти України, тільки тепер вплив ще більш масовий завдяки медіа та соцмережам», – розповіла авторка.
Наразі доступно 3 епізоди. Послухати можна на всіх зручних подкаст-платформах, як-от Apple Podcasts, Spotify, SoundCloud, Google Podcasts: https://linktr.ee/theslovohouse
Перший і останній випуск подкасту називаються «Пролог» та «Епілог», де можна дізнатися про історичні контексти, появу будинку, розподіл квартир між письменниками та про репресії сталінського режиму. Решта епізодів присвячені літераторам і називаються відповідно до номера помешкання: наприклад, «Квартира №12. Майк Йогансен».
В аудіоподкасті буде 15 серій. Крім біографічних даних, описів помешкань та їх власників, у випусках звучать фрагменти їх творчого доробку, які доповнюють портрети цих особистостей. Уривки віршів, оповідань, листів озвучує диктор Юрій Сомов.
- “Їх вбивала росія”: новий подкаст про українців, знищених тоталітарним режимом
Про постер
Постер до подкасту зобразила ілюстраторка Аліна Ольхович. На малюнку зображена літера «С» – це план самого будинку «Слово». Щодо іншого символізму, то градієнт від сірого до червоного означає поступове залиття кровʼю будинку, який призначався для життя, а в результаті став будинком смерті українського відродження; червоні лінії – кров жертв радянського терору; кола в літері «С» – літератори-мешканці будинку, які були репресовані з 1933 по 1938 роки; закреслена «О» – українське мистецтво, яке радянська влада намагалася вбити та перекреслили кровʼю митців; отвір від кулі – нагадування про розстріл цілої генерації українців.
Подкаст виготовлено за підтримки Українського культурного фонду та Міністерства культури Люксембургу.